CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Verbatim VX500 (240 GB): Keď flash disk už výkonnostne nestačí

0

Formát M.2, momentálne najprogresívnejší formát SSD, sa rozmermi blíži k mieram pamäťových kľúčov USB. V porovnaní s najvýkonnejšími tradičnými flash diskami sú takéto externé SSD väčšie iba o pár milimetrov, pričom výkon môže byť výrazne vyšší pri súčasne nižšej cene.

Testovaný Verbatim VX500 je dlhý 92,5 mm, na šírku sa doťahuje na 29 mm a hrúbkou 9 mm je pomerne úzky – proporčne na nerozoznanie od bežného zapaľovača. Telo je vyrobené z hliníka. Okrem elegantného vzhľadu s metalizovaným povrchom je táto kovová konštrukcia mimoriadne dôležitá aj z dôvodu potreby chladenia najmä pamäťového radiča. Pri maximálnej záťaži, čo je v tomto prípade čítanie veľkých súborov, sa teplota rýchlo vyšplhá na 85 °C. Po ich prekročení SSD automaticky znižuje výkon – pri lineárnom čítaní 8 MB blokov v AIDA64 zo zhruba 520 MB/s na 450 MB/s. Len čo teplota vplyvom nižšieho výkonu znovu klesne pod kritickú hranicu, rýchlosť sa vracia na maximum. Pre zaujímavosť som SSD ochladzoval vysokorýchlostným ventilátorom a stiahol teplotu interného snímača na 78 °C. Vtedy bol už výkon stabilný, no napriek tomu je táto teplota vysoká vzhľadom na to, že puzdro bolo z pôvodných 42 – 47 °C takmer na úrovni izbovej teploty. To znamená, že kontakt kritického miesta s interným teplotným snímačom (podľa ktorého SSD riadi svoje správanie) zrejme nie je ideálny. Keďže demontáž SSD je pomerne zložitá, nepodarilo sa mi presne analyzovať situáciu vnútri. Po vylúpnutí bočnej krytky však môžem potvrdiť prítomnosť tepelne vodivej vložky.


Zahrievanie puzdra po 10 minútach vysokej záťaže (lineárne čítanie 8 MB súborov v AIDA64)

Zápis prehrievaním netrpí. To z dôvodu, že po zázname zhruba 10 GB klesá na 200 MB/s, keď sú spotreba i zahrievanie podstatne nižšie. Na objemné prenosy je toto SSD tak pomerne nevhodné, po 20 GB sa rýchlosť prepadáva až k 100 MB/s, a keď pracujete s nekomprimovaným videom, môže vás konečných 40 MB/s nemilo prekvapiť. No ak obvykle presúvate dávkovo iba menšie veci, ideálne jednorazovo do desať gigabajtov, je situácia razom iná. Vtedy k žiadnym obmedzeniam nedochádza a zároveň budú transfery vždy rýchlejšie ako pri „fleškách“. A to aj pri práci s veľmi malými súbormi (12 – 59 kB) dokumentového charakteru. Tu má toto SSD veľmi výrazne navrch a výkon môže byť v porovnaní s niektorými flash diskami za podobné peniaze i viac než desaťnásobný.

Na využitie maximálneho výkonu je už potrebné rozhranie USB 3.1 gen. 2. V príslušenstve sa na pripojenie dodáva kábel s konektormi typu C na obidvoch koncoch.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vzhľadom na rozmery mimoriadne vysoký výkon, luxusné vyhotovenie, atraktívnejšia cena ako pri pomalších flash diskoch
- Straty výkonu, či už pre prehrievanie, alebo z dôvodu preplnenia SLC buffera

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 90 %
Odolnosť: 90 %
Výkon: 80 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 85 %

Cena: 125 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Verbatim M.2

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať