ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Viac než len programovanie

Archív NXT
0

Zbesilá príroda (Nature´s Fury) je tohtoročná téma celosvetovej súťaže detských tímov v programovaní robotov zo stavebnice LEGO. Na Slovensku sa koná po šiesty raz. Deti si preveria svoju programátorskú a dizajnérsku tvorivosť, ako i schopnosť pracovať v tíme, prezentačné a iné sociálne zručnosti.


Sálu Kultúrneho domu v Žiari nad Hronom v decembri minulého roka zapĺňala od rána angličtina, roboty LEGO najrôznejších tvarov, notebooky, tímy žiakov v rovnakých tričkách či klobúkoch a najmä napätie z očakávania tvrdých programátorských súbojov. To sa zišlo 18 najlepších tímov 10 až 16- ročných žiakov zo Slovenska, Maďarska, Česka, Poľska a Bulharska na Stredoeurópskom semifinále juhovýchodnej skupiny celosvetovej súťaže FIRST LEGO League (FLL) 2012 na tému Riešenia pre seniorov. Organizátorom súťaže FLL na Slovensku je Nadácia pre deti Slovenska.

Nákupný vozík na kolieskach s motorom, ktorý potiahne aj starého človeka do kopca, či softvér na dávkovanie liekov boli výsledkom výskumných úloh o pomôckach na uľahčenie života seniorom. Žiaci ich v angličtine nielen prezentovali, ale niektorí ich poňali ako divadlo. Víťazom sa stal tím Kasapin40 z Bulharska. Najlepším tímom zo Slovenska boli na 3. mieste Galeje z Gymnázia na Alejovej ulici v Košiciach. Prvá trojica a slovenský tím Talentum Nadácie Talentum Cassoviensis Alapítvány z Košíc s divokou kartou firmy Anasoft, hlavného partnera projektu, postúpili do januárového finále FLL pre strednú Európu v nemeckom Obrigheime. Nováčikovský tím Talentum tam obsadil skvelé 10. miesto z 24 tímov. Ostrieľaný tím Galeje vyhral kategóriu Live Challange a aj mimoriadnu cenu Thyssen Krupp Future Award, ktorá sa udeľuje tímu, ktorý sa v súťaži najviac naučil.

Zážitkové učenie pre život

FLL je robotická súťaž dnes už viac ako 170-tisíc detí na celom svete. Jej cieľom je vtiahnuť deti do sveta vedy a techniky a popri tom rozvíjať aj ich zručnosti potrebné v bežnom živote. Každý ročník má svoju tému. Tá sa premieta do úloh, ktoré musia roboty splniť v čo najkratšom čase. Tá tohtoročná umožní objavovať vzrušujúci svet prírodných živlov. Robot bude riešiť úlohy spojené s ochranou pred nimi a s odstraňovaním ich následkov.

Deti stavajú roboty zo špeciálnej stavebnice LEGO MINDSTORMS, ktorú možno získať aj v grantovom programe projektu FLL Nadácie pre deti Slovenska. Roboty, ktoré programujú prostredníctvom grafického programovacieho jazyka NXT-G, musia byť postavené s použitím iba základných senzorov a naprogramované štandardným softvérom. Pri plnení úloh sa pohybujú na špeciálnom ihrisku, ktoré tiež poskytuje nadácia v spolupráci so spoločnosťou Eduxe. Zručnosť robota, a teda nápaditosť v jeho naprogramovaní, v jeho dizajne, ako aj v riešení výskumnej úlohy, ale i schopnosť pracovať tímovo riešením špeciálnej tímovej úlohy a prezentovať výsledky hodnotia na súťaži rozhodcovia. Víťazi turnajov postupujú do ďalších kôl až po celosvetové finále v USA.

Organizačnými partnermi piatich slovenských regionálnych kôl FLL pre viac ako 500 detí sú Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, Centrum voľného času (CVČ) Junior v Banskej Bystrici, CVČ v Žiari nad Hronom a Strojnícka fakulta TU v Košiciach. Súťaž prebieha pod záštitou ministerstva školstva. Mediálnym partnerom je PC REVUE. FLL na Slovensku patrí medzi najväčšie a najúspešnejšie súťaže FLL v Európe. Je to najmä vďaka nadšeniu učiteľov, rodičov či ďalších dospelých, ktorí deti na súťaž pripravujú, ale aj vďaka organizátorom, rozhodcom a ďalším nadšencom, ktorí pomáhajú.

Dana Rušinová, riaditeľka Nadácie pre deti Slovenska

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať