ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Výber pamäte pre váš PC

0
Či už používate notebook, alebo stolový počítač, výber jeho komponentov je rozhodujúci pre celkový výkon zariadenia. Jeden z komponentov, ktoré môžu výkon ovplyvňovať pomerne významne, je práve operačná pamäť RAM. V súčasnosti sa v počítačoch využívajú moderné pamäte DDRAM, čo je skratka pre Double Data Rate Synchronous Dynamic Random-Access Memory. Výber správnej pamäte DDRAM je pomerne komplexný proces, ktorý zahŕňa pochopenie rôznych technických špecifikácií a ich vplyvu na výkon systému. Počítač využíva operačnú pamäť predovšetkým na zrýchlenie behu aplikácií a výpočtov. Pri spustení akejkoľvek aplikácie sa jej dáta načítajú do pamäte a aplikácia potom beží z tejto pamäte. Je to preto, že pamäte RAM sú rádovo rýchlejšie ako najrýchlejšie disky SSD. Ak je pamäte málo, počítač si časť dát odkladá na SSD, čím sa práca systému spomaľuje. Pri starších počítačoch s malou RAM a HDD bolo toto spomalenie veľmi výrazné a počuli ste pri ňom, ako sa HDD snaží načítavať dáta. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko kľúčových faktorov, na ktoré by ste mali pri výbere pamäte DDRAM dbať.

Typ pamäte DDRAM

Tak ako pamäte prechádzajú vývojom, sú na trhu rôzne generácie DDRAM, každá s rôznymi rýchlosťami a výkonom. Aktuálne sú dostupné pamäte DDR4 a novšie DDR5. Obidva typy majú 288 pinov, ale rozdielne zapojených. Preto nie sú navzájom kompatibilné, takže pri ich kúpe musíte vedieť, aký typ podporuje vaša základná doska. Aby ich nebolo možné zameniť, má každý typ inde umiestnený zárez, ktorý musí zapadnúť do pätice. Ak nezapadá, máte nesprávnu pamäť. Pamäť DDR5 prináša vyššie rýchlosti a efektivitu, ale môže byť drahšia a vyžaduje základnú dosku, ktorá túto pamäť podporuje.

Kapacita

Kapacita pamäte je jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere. Kapacita, ktorú potrebujete, závisí od toho, ako plánujete počítač používať. Na bežné použitie, ako je prehliadanie internetu a práca s dokumentmi, je zvyčajne dostatočná kapacita 8 GB. No ak plánujete hrať náročné hry alebo používať softvér na grafický dizajn alebo editáciu videa, mali by ste zvážiť minimálne 16 GB a viac. Čím náročnejší je softvér, s ktorým pracujete, a väčšie množstvo dát, tým väčšiu pamäť potrebujete. To, či má váš systém dostatok pamäte, môžete jednoducho zistiť v správcovi úloh (dostanete sa doň stlačením Alt + CTRL + Del a voľbou karty Výkon). So spusteným správcom si spustite najnáročnejší program alebo skupinu programov, s ktorými bežne pracujete, načítajte si do nich typické projekty a skontrolujte, čo vám zobrazuje stav pamäte. Na ideálnu prácu systému by sa malo využívať najviac 70 – 80 % inštalovanej kapacity. Ak je viac, bude treba pamäť rozšíriť, prípadne pokiaľ možno nenechávať spustené aplikácie, s ktorými nepracujete.    

Rýchlosť pamäte (frekvencia)

Rýchlosť pamäte je ďalší dôležitý faktor. Vyššia frekvencia (meraná v MHz) znamená, že pamäť môže rýchlejšie zapisovať a načítať dáta, takže spracuje viac dát za sekundu, čo môže zlepšiť výkon systému. Zatiaľ čo pamäte DDR4 dosahujú rýchlosti maximálne 5333 MHz, pamäte DDR5 začínajú na 4800 MHz a v súčasnosti sú dostupné až do 8000 MHz. Na zvýšenie výkonu sú moderné základné dosky vybavené dvojkanálovým radičom pamätí, takže ideálne je, ak pamäte kupujete v pároch a osadzujete vždy po dvojiciach. Všetky moderné základné dosky umožňujú osadenie dvoch párov pamäťových modulov, optimálne je, ak ide o rovnaký model. Dosiahnete tak najvyšší výkon.  

Časovanie pamäte (latencia)

Ďalší veľmi dôležitý parameter je časovanie pamäte, známe aj ako latencia. Je to miera oneskorenia (meraná v cykloch), ktorú pamäť potrebuje na reakciu na príkaz. Nižšie číslo znamená nižšiu latenciu, čo zlepšuje výkon počítača. Rozdiel bežne nemusíte postrehnúť, ale prejaví sa pri výpočtovo náročných operáciách.

S_1124 T Flexcam Advertisement  

Napätie

Pracovné napätie pamätí môže mať vplyv na spotrebu energie a teplotu vášho systému. Nižšie napätie znamená nižšiu spotrebu energie a menej vyhrievania, čo môže byť dôležité pre notebooky a kompaktné počítače. Systém si tieto parametre štandardne nastaví automaticky, ale ak vám záleží na čo najvyššom výkone, môžete sa trochu pohrať s pretaktovaním. Nerobte to však, pokiaľ nemáte dostatočné skúsenosti.

Kompatibilita

Na záver je veľmi dôležité uistiť sa, že vybraná pamäť DDRAM je kompatibilná s vašou základnou doskou a procesorom. Nie všetky dosky a procesory podporujú všetky typy a rýchlosti pamäte, takže je dôležité skontrolovať špecifikácie pred kúpou. V herných zostavách sú dnes populárne pamäte s pasívnym chladením a s osvetlením. Väčšina pamäťových modulov sa však bez chladenia zaobíde, samozrejme, za podmienky, že je zabezpečený dostatočný prietok vzduchu cez skriňu.

Výber správnej pamäte DDRAM je dôležitý krok pri zostavovaní alebo modernizácii počítača. Ak budete brať do úvahy všetky tieto faktory, môžete si byť istí, že vyberiete pamäť, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a zabezpečí optimálny výkon vášho systému.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať