S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Výkonný herný počítač Lenovo Legion T7

0

Prvý dojem pri pohľade na „tower“ konštrukciu tohto výkonného herného počítača je elegancia, priestrannosť a vzdušnosť. Povrchová úprava je v odtieni čiernej s marketingovým názvom Raven. Sklenená stena umožňuje nahliadnuť dovnútra, takže zreteľne vidíte zelené podsvietenia grafickej karty GeForce RTX 2880 Super a chladiaci systém. Vo veľkej skrini s vnútorným objemom 34 l je dostatok miesta na voľné prúdenie vzduchu. Šesť veľkých ventilátorov vďaka atraktívnemu farebnému podsvieteniu určite neprehliadnete. Tri ventilátory na prednej strane vháňajú vzduch do vnútra skrine a rovnaký počet ventilátorov ho zo skrine vyfukuje. Nakoľko teplý vzduch stúpa nahor, dva ventilátory sú v hornej časti, takže ohriaty vzduch vyfukujú nahor a tretí ventilátor je vzadu, umiestnený tak, aby zo skrine vyfukoval ohriaty vzduch z chladiča procesora. Podľa toho ako budete počítač aktuálne využívať si v aplikácii Lenovo Vantage môžete nastaviť jeden z troch režimov chladenia. Pri hrách určite uprednostníte maximálny výkon, pri práci, či multimediálnej zábave zas čo najtichší chod ventilátorov. Pri editovaní videa som využil tretiu možnosť -  zlatú strednú cestu, čiže kompromis prinášajúci vysoký výkon pri akceptovateľnej hlučnosti ventilátorov chladiaceho systému. V aplikácii Lenovo Vantage si môžete prispôsobiť aj efekty podsvietenia, prípadne ďalšie parametre.  

Procesor Core i7 desiatej generácie série K má 8 jadier a 16 vlákien a je vyrobený 14 nm technológiou. Parameter TDP (Thermal Design Power) 125 W udáva priemerný výkon, ktorý procesor rozptýli pri prevádzke na základnej frekvencii so všetkými jadrami aktívnymi pri vysokom komplexnom pracovnom zaťažení. Taktovacia frekvencia 3,8 GHz sa dá krátkodobo prepnúť až na 5,1 GHz. Ako dlho môže procesor v takomto režime fungovať, závisí samozrejme od účinnosti chladenia. Procesor mal k dispozícii 32 GB RAM. Fyzicky boli osadené dva sloty zo štyroch. Doplnením ďalších dvoch 16 GB modulov môžete kapacitu RAM jednoducho rozšíriť na 64 GB. Použitý procesor podporuje maximálnu kapacitu 128 GB RAM. K rýchlemu načítaniu herných scén prispieva aj rýchly polovodičový disk s kapacitou 1 TB. Oceníte ho samozrejme aj pri práci s grafikou, či editovaní videa. Model, ktorý som mal k dispozícii mal kvapalinový chladič procesora schopný uchladiť až 170 W, takže som predpokladal že Legion T7 s takouto vývavou dokáže fungovať na plnú záťaž aj pri 30 a viac stupňových letných horúčavách. Nezostal som pri predpoklade a miestnosť v ktorej som testoval som prekúril na 28 stupňov. Pri treťom opakovaní testu 3D Mark Time Spy po sebe som v porovnaní s testom pri 20 stupňovej teplote zistil pokles o 4 % čo je na úrovni chyby merania, takže môj predpoklad účinnosti chladenia sa v plnom rozsahu potvrdil. 

Počítač som testoval s herným monitorom s rozlíšením Full HD s obnovovacou frekvenciou 244 Hz pripojeným cez Display port a taktiež aj so 4K televízorom pripojeným cez HDMI. Písať o plynulosti hrania a realistickom ray tracingu, čiže odrazoch svetelných lúčov by pri takejto konfigurácii bolo nosením dreva do lesa. Potvrdzujú to napokon aj výsledky benchmarkov. V  3D Mark Time Spy dosiahol počítač v spomínanej konfigurácii 11 297 bodov v teste Port Royal zameraného na ray tracing skóre 6 943 bodov a v teste NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling) bola snímková frekvencia pri vypnutom DLSS 32 fps a pri zapnutom DLSS 75 fps. K takémuto počítaču by podľa parametrov grafickej karty bol adekvátny aj 4K monitor s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, prípadne vyššou a podporou technológie Nvidia G-SYNC

Výkon herného Legionu som využil aj pre editovaní a rendrovaní videí. Pripravoval som 70 minútové video pre online festival MakerFaire a rýchlosť tvorivého procesu pri ktorom som priebežné rendrovanie Fusion efektov v aplikácii DaVinci Resolve často ani nezaregistroval. Aj finálne rendrovanie bolo veľmi rýchle. Takže tento počítač hravo uspokojí nielen požiadavky náročných hráčov, ale aj grafikov, animátorov, či editorov videí a samozrejme aj konštruktérov využívajúcich CAD aplikácie, ktoré sú taktiež veľmi náročné na výpočtový a grafický výkon.

Pre trvalo pripojené periférie využijete konektory vzadu a na operatívne pripájanie napríklad USB diskov, či slúchadiel sú k dispozícii konektory v prednej časti horného panelu. Spolu máte k dispozícii 12 USB portov, z toho 6x USB 2.0, 5x USB 3.2 a 1x USB 3.2 Typc-C. Bezdrôtovú konektivitu zaistí Wi-Fi 802.11ax a Bluetooth 5.0. Samozrejmosťou je aj ethernetový konektor RJ-45. Súčasťou zážitku z hry je aj kvalitný, najlepšie priestorový zvuk. Aktívne suround reproduktory môžete pripojiť na Jack konektory.

"Vďaka vynikajúcemu chladiacemu systému so šiestimi ventilátormi si naplno vychutnáte výkon procesora a grafickej karty."

Technické údaje:

Procesor: Intel Core i7-10700K, taktovacia frekvencia 3.8 – 5.1 GHz, 32 GB RAM DDR4, 1 TB M.2 PCIe SSD disk, grafika Intel UHD Graphics 630 + nVidia RTX 2080 Super 8GB, konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10; konektory hore: 2 x USB 3.2 (Type-A), 2 x USB 2.0, 2 x Audio Jack. konektory vzadu: 1 x USB 3.2 Gen 2 (Type-C), 3 x USB 3.2 (Type-A), 4 x USB 2.0, RJ45 Ethernet, 6 x Audio Surround Output, HDMI, 3 x Display Port, rozmery  450 x 211 x 483  mm, hmotnosť 12.5 kg . Cena 1 939 eur

Plusy, mínusy:

+ Vysoký výkon, účinné chladenie, efektné podsvietenie ventilátorov 
- Nič podstatné

Hodnotenie: 10

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať