Vyskúšali sme okuliare Google Glass
Na Slovensku sa počas Google Developer Groups Hackathonu objavili veľmi vzácny artikel. Okuliare Google Glass vo vývojárskej edícii Explorer, ktorá bola dostupná iba pre návštevníkov konferencie Google I/O 2012. Tí si mohli Glass predobjednať za cenu až 1500 dolárov, ich počet bol však veľmi limitovaný.
Jeden kus sa dostal aj do susedného Česka, a keď pripočítame poplatky za clo, DPH a poštovné, možno ide o najdrahšie okuliare Google Glass na svete. My sme možnosť pohrať sa s nimi využili a v tomto článku prinášame aj niekoľko osobných skúseností.
Podľa oficiálnych informácií Glass má hmotnosť 50 gramov a treba uznať, že ich na hlave prakticky necítite. Ich prítomnosť však neprehliadnete najmä pre malý displej. Ten má rozlíšenie 640 × 360 bodov, a hoci je rozmerovo malý, výsledný obraz je veľmi dobre čitateľný, dostatočne veľký a vytvára dojem, že sa pozeráte na obrazovku vzdialenú približne 2,5 metra. Ak okuliare aktívne nepoužívate, displej je vypnutý. Vnímaniu používateľa však displej neujde ani vtedy, a to aj napriek tomu, že sa nenachádza v priamom zornom uhle. Periférne ho vidíte stále, mierne rozmazáva obraz, ako keď sa zdravými očami pozeráte cez dioptrické okuliare. Počas prvých pár minút, keď máte okuliare na hlave, to teda môže pôsobiť mierne rušivo. Po pár hodinách, resp. skôr dňoch používania si však na prítomnosť displeja zvyknete.
Čo obsahujú?
Okuliare sú z dizajnového hľadiska veľmi dobre vybavené a svoje minimalistické telo využívajú kompletne. Glass disponuje portom micro USB, ktorý slúži na nabíjanie, už spomenutým displejom, kamerou s rozlíšením 5 Mpix, mikrofónom a atypickými „slúchadlami", ktoré si nedáte do uší. Zvuk totiž prenášajú vibráciami cez lebečnú kosť. Google Glass vám síce neposkytne audiofilný zážitok z počúvania hudby, na zvukové upozornenia však technológia funguje bezchybne. Nechýba batéria, ktorá má kapacitu 570 mAh.
Okuliare sú rozmerovo malé, ale technologicky dobre vybavené
Google Glass spárujete s telefónom alebo tabletom cez Bluetooth, okuliare sú však vybavené aj modulom Wi-Fi. Cez Bluetooth možno zdieľať obrazovku na hocakom androidovom zariadení - to, čo vidí používateľ okuliarov, vidíte aj vy na displeji ďalšieho zariadenia. Zároveň môžete pomocou aplikácie MyGlass okuliare aj ovládať a prepínať sa medzi jednotlivými kartami, čo sú v podstate jednoduché aplikácie.
Ako sa ovládajú?
Google Glass podporujú dva spôsoby ovládania, ktoré sme si vyskúšali v praxi. V prvom rade je to dotykové ovládanie, ktoré umožňuje dotyková plocha na bočnom ráme okuliarov. Navigácia v rámci používateľského rozhrania pozostáva z jednoduchého dotykového gesta smerom vpred alebo vzad. Takýmto spôsobom listujete medzi otvorenými kartami - predstavte si zobrazenie otvorených okien vo Windows pri stlačení klávesov Alt + Tab. Stláčanie smerových šípok v tomto prípade funguje podobne ako pohyb prstom vpred, resp. vzad pri používaní Google Glass. Na displeji okuliarov však pre malú plochu nevidíte miniatúry, prepínajú sa jednotlivé karty.
Ovládanie zabezpečuje bočná dotyková plocha, ale aj hlas používateľa
Okrem pohybu vpred a vzad môžu niektoré aplikácia podporovať aj dvojprstové gestá. Zároveň je k dispozícii aj gesto na návrat späť, to vykonáte pohybom prsta smerom dole. Opačný pohyb (smerom hore) zatiaľ nemá priradenú funkciu. Okrem tohto používateľského rozhrania má Glass dedikované tlačidlo aj na rýchle fotenie. Takýmto spôsobom môžete vytvoriť momentku prakticky okamžite. Okuliare sa dajú ovládať aj pomocou hlasu a takmer každý, kto si ich počas GDG Hackathonu vyskúšal, testoval najmä nasledujúce príkazy: „Ok Glass. Take a picture. Share." Príkaz „Ok Glass" aktivuje okuliare, aby používateľa začali počúvať. Ten potom môže využívať potrebné funkcie. Foť, nahraj video, naviguj ma, zavolaj. Prihovárať sa však musíte po anglicky. Okuliare dokážu správne rozoznať hlasový príkaz aj v prípade, že používateľ hovorí pomerne potichu.
Ako ich využijete?
Ak okuliare nie sú pripojené do internetu, využijete ich prakticky iba na fotenie a nahrávanie videa. Po pripojení k telefónu cez Bluetooth sa ich využiteľnosť zvyšuje. Môžete napr. využívať navigáciu, prezerať internet, telefonovať, čítať maily atď. Okuliare do internetu pripojíte aj pomocou Wi-Fi. S dostatočne rýchlym internetovým pripojením ich využijete aj pri videokomunikácii cez službu Google Hangouts. Navigácia je veľmi dobre použiteľná, pretože displej sa nachádza pri oku a nemusíte neustále kontrolovať obrazovku telefónu. Pri jej používaní sa však budete na striedačku sústreďovať na mapu a na svoje okolie. Sústrediť sa na obe veci naraz je prakticky nemožné. Okuliare pri navigácii nezobrazujú mapu a údaje neustále, informácie sa na displeji zobrazia vždy vtedy, keď treba zmeniť smer. Na to vás upozornia aj hlasové pokyny.
Fotenie alebo nahrávanie videa budú mnohí používatelia využívať najčastejšie. Tieto funkcie využijete aj bez internetového pripojenia.
Glass pri bežnom používaní ponúka približne jednodňovú výdrž batérie. Aplikácie sú navrhnuté tak, aby sa displej dlhodobo nepoužíval a neaktivoval sa každých pár minút. Ak vám teda napr. príde e-mail, aplikácia v Glass vás upozorní iba na tie najdôležitejšie správy od VIP kontaktov. To isté platí aj pre sociálne siete. Prezeranie internetových stránok sa dá ovládať aj nakláňaním hlavy.
Verdikt PC REVUE
Okuliare Google Glass sú veľmi zaujímavé zariadenie, ktoré pravdepodobne odštartuje novú éru. Z našej praktickej skúsenosti konštatujeme, že na ich používanie si budete chvíľu zvykať. Či už ide o používateľské prostredie, ktoré je navrhnuté s dôrazom na jednoduchosť, alebo na prítomnosť displeja, ktorý neustále vnímate aj napriek tomu, že nie je priamo vo vašom zornom uhle. Chcete vedieť, koľko je hodín? Okom rýchlo pozriete na displej, až sa z toho stane zlozvyk a oko vám bude „lietať" hore, aj keď okuliare nebudú na hlave.
Takto nejako vyzerá karta aplikácie - dôraz pri návrhu používateľského rozhrania a ovládania sa kladie najmä na jednoduchosť
Verzia Google Glass, ktorá je určená bežným spotrebiteľom, by sa mala na trh dostať v priebehu budúceho roka. Jej cena je neznáma, odhadom to bude 300 až 500 dolárov.