CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Xtrfy XG-M2: Myš odobrená progamermi

0

Značka Xtrfy sa objavila len nedávno, a to na prvotine v podobe myšky XG-M2. Marketing jej promo stavia na odporúčaniach špičkových profihráčov z tímov Ninjas in Pyjamas a LGB esports. Otázkou je, do akej miery je táto „pozitívna kritika“ objektívna a ako veľmi zavážila zrejme platená spolupráca.

Tvar myši je pomerne jednoduchý, symetrický, to znamená, že je vhodná i pre ľaváka. Dvojica bočných tlačidiel je však iba vľavo. Tie vo svojich pozíciách mierne perujú, no obavy z vykývania časom sú zbytočné. Kotvenie vnútri myši je stabilné. To už nemožno povedať o ľavom úchope. V prípade môjho kusa sa po stlačení mierne zatláča dovnútra a akusticky sa správa tak trochu ako ďalšie tlačidlo. Kvalita dielenského spracovania teda zjavne nie je stopercentná a práve takáto chybička môže nejedného používateľa iritovať. Namiesto pevného úchopu vám tak môže pod palcom prepadávať. Technicky sú však matné gripy s drážkami navrhnuté dobre. Rovnako chválim aj zvyšok povrchovej úpravy, ktorá zabezpečuje nižšie trenie aj v prípade mierne spotených rúk, čo sa v zápale boja rozhodne hodí. Po podložke sa, naopak, šmýka ako po ľade, to vďaka dvom nadštandardne veľkým klzákom (vpredu/vzadu). Pozitívom je takisto opletený a hlavne príjemne flexibilný kábel, ktorý vás nebude nijako obťažovať, čo býva často neduh drahších myší. Čo sa týka pohodlia pri používaní, každému nemusí vyhovovať vyššia hmotnosť – bez kábla 111 g. Hlavne ak ergonómia prirodzene nabáda držať myšku medzi prstami len s minimálnou (alebo žiadnou) oporou v dlani. Rozmery tela sú 123 × 67 × 37,5 mm.

K myši neexistuje žiadny softvér (je plug and play). V zásade to pri takomto jednoduchom dizajne zvlášť neprekáža. Jediné, čo môže niekomu udrieť do očí (a nič s tým neurobí), je intenzívnejší jas podsvietených prvkov – kolieska, loga vzadu a osvetlený je i pás nad palcom.

Na zmenu rozlíšenia snímača slúži dvojica fyzických tlačidiel. Prepínať môžete v piatich krokoch, medzi 400, 800, 1600, 3200 a 4000 CPI. Zospodu je potom ešte pomerne netradičný mechanický prepínač na zmenu rýchlosti obnovovania snímania, a to v štandardných režimoch 125, 500 a 1000 Hz.

Z testovania musím vyzdvihnúť nadštandardne rýchlu reakciu mikrospínačov (Omron) a veľmi presný optický snímač. Nakoniec v jeho prípade Xtrfy nešlo do neprebádaných vôd a stavilo na osvedčený Pixart 3310, dobre známy zo starších úspešných myšiek. Vhodný je ale skôr do nižších zobrazovacích rozlíšení. V 3840 × 2160 px už môže aj pri maximálnom CPI mierne zaostávať, hoci vysokú presnosť si zachováva aj po interpolácii. Cena mierne nad päťdesiat eur je síce príjemná, no stále je pomerne vysoká na to, aby spôsobila výraznejší rozruch na poli herných periférií.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká presnosť, obojručná ergonómia, materiál príjemný na dotyk, mäkký kábel
- Nemožno meniť funkciu bočných tlačidiel ani (vyššiu) intenzitu podsvietenia, eventuálne nestabilný pravý grip

• Cena: 53 EUR

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Ergonómia: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Spracovanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 80 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Xtrfy

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať