S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Zariadenia na odpočúvanie a na hľadanie odpočúvacích zariadení

2

Recenzia je zameraná hlavne na vyhľadávanie odpočúvačích zariadení, no aby sme mali čo hšľadať, najskôr musíme nejakú „plošticu“ nasadiť.

Možnosti ploštice aj vyhľadávania sú ukázané vo videu



Ako príklad miniatúrneho profesionálneho odpočúvacieho zariadenia predstavíme zariadenie 3KL, ktoré má veľmi citlivý mikrofón, takže zachytí aj veľmi slabé zvuky. Dokonca aj šepot je možné počuť na 2 – 3 metre a bežný rozhovor aj na 10 metrov. Pri pohľade na zariadenie s rozmermi 50×16×16 mm sa možno pousmejete nad prívlastkom miniatúrny. Rozmery sú však vynútené rozmermi batérie. Ak je odpočúvacie zariadenie autonómne, musí mať zdroj energie, aby zariadenie mohlo fungovať dostatočne dlho. Zariadenie 3KL využíva lítiovú batériu s napätím 3.6 V, ktorá zabezpečí fungovanie počas 7 dní. Batéria musí napájať mikrofónový predzosilňovač a rádiový vysielač, pričom najviac prúdu odoberá práve rádiový vysielač. Ploštica má dosah v otvorenom priestore do 1 500 metrov, v urbanizovanej oblasti 200 – 300 metrov a to si už vyžaduje určitý vysielací výkon. Údaj o dosahu v zastavanom priestore môžem potvrdiť. Počuteľnosť aj na 300 metrov bola veľmi dobrá a zvuk je vďaka WGM modulácii čistý, zrozumiteľný bez šumu. Na testovanie dosahu ploštice som použil kvalitný prijímač Uniden UBC69XLT-2, ktorý je určený na skenovanie a počúvanie v rádiových pásmach CB, VHF, UHF, Marine alebo PMR s frekvenčným rozsahom 25 až 512 MHz. Skener umožňuje naprogramovať až 80 frekvencií. 

Nameral som odber 16 mA, čo pre sedemdňové fungovanie, čiže 168 hodín znamená, že batéria musí mať kapacitu minimálne 2 700 mAh.  Tieto odpočúvacie zariadenia fungujú v pásme 430-440MHz, takže bežným prijímačom sa vysielaný signál počúvať nedá a nemusíte sa báť, že signál z odposluchu zachytí nepovolaná osoba.  Na štítku každého zariadenia je uvedená frekvencia s presnosťou na tri desatinné miesta. Výrobca udáva, že stabilita nosnej frekvencie je 0,0001MHz, takže netreba mať obavy, že sa prístroj preladí.    

Prevažnú väčšinu objemu odpočúvacieho zariadenia zaberá batéria. Pokiaľ by stačila doba prevádzky rádovo niekoľko hodín, môže byť zariadenie napájané z malej batérie a rozmery ploštice s rovnakou elektronickou výbavou budú rádovo menšie. Samozrejme ideálnym prípadom je, ak môže byť ploštica zabudovaná do nejakého zariadenia, z ktorého bude môcť byť aj napájaná. Príkladom sú rôzne svietidlá, termostaty, predlžovačky či iné zariadenia.

Detektor odposluchu Protect 1206i je určený na odhaľovanie odpočúvacích zariadení využívajúcich analógový aj digitálny bezdrôtový prenos v rozsahu 50 MHz až 4 GHz vrátane pásiem na ktorých sú prevádzkované GSM zariadenia, Bluetooth, WiFi a DECT. Zariadenie dokáže detegovať signály z ukrytých rádiových „ploštíc“, bezdrôtových kamier, GSM odposluchov, GPS lokalizátorov, či mobilných telefónov. Primárne určenie je na a prehľadanie priestorov v ktorých záleží na informačnej bezpečnosti, prípadne v objektoch so zvláštnym režimom ako sú väznice, úrady, ministerstvá či súdy.

Prítomnosť zariadenia vysielajúceho rádiový signál je indikovaná zvukovým signálom alebo vibráciami, takže detekcia môže byť diskrétna. Najmodernejšie odpočúvacie zariadenia nevyužívajú kontinuálny analógový prenos, ale zvukový signál konvertujú do digitálnej podoby, komprimujú ho a vysielajú v podobe občasných krátkych blokov správ trvajúcich len niekoľko milisekúnd. Ak sa trafíte do vysielacieho okna, detektor Protect 1206i odhalí aj takýto prenos. Problém nie je ani odhalenie zariadení, ktoré vysielajú cez WiFi, či bluetooth, ktoré bežné rádiové detektory odhaliť nedokážu z dôvodu nízkej intenzity signálu a špecifickej modulácie. V závislosti od nastavenej citlivosti je možné signál detegovať vo vzdialenosti 0.5 až 2 metre.  Detekcia je podľa režimu buď zvuková, kedy sa reprodukuje demodulovaný signál, alebo keď signál presiahne určitú úroveň tak prístroj začne vibrovať.  V balení sú dve antény. Jedna pre celé pásmo a druhá smerová, logaritmicko periodická pre pásmo 2.44 GHz využívané WiFi a Bluetooth.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
odpocuvanie hľadanie ploštíc

2 komentáre

Díki reakcia na: Zariadenia na odpočúvanie a na hľadanie odpočúvacích zariadení

27.3.2020 22:03
Presne toto som hľadal a mám potvrdené že to funguje a aj lacnejšie na Amazon's su po 25e mam overene ze fungujú neviem o čom to tu nadomnou panko píše asi chce odstrašiť ľudí nedajte sa znechutiť kupte si siete to ďalej ta banda odpocuvacia musí skončiť
Reagovať

Neverte všetkému reakcia na: Zariadenia na odpočúvanie a na hľadanie odpočúvacích zariadení

26.3.2020 08:03
Vyhľadávanie ploštíc je dnes o inom, ako mať 100€ krabičku a byť spokojný. Zaoberám sa problematikou cca 25 rokov, pri "deratizácii" pracujeme naraz najmenej dvaja (niekedy aj piati) a máme prístroje v celkovej hodnote viac ako 50.000 €. Ak viete, kto a prečo by vás chcel odpočúval, viete odhadnúť akú techniku treba hľadať. S týmto prístrojom nenájdete ani obyčajnú čínsku digitálnu plošticu. A to sa nebavíme o ploštici, ktorá nevysiela, len nahráva, a až na pokyn odošle komprimovaný balík dát. Monitorovanie éteru počas 24-48 hodín s logovaním a následnou analýzou je nutnosť. Ploštice "schované" v pásmach GSM či WIFI nájsť s týmto prístrojom v dnešnom svete považujem za fantasmagóriu. A aby toho nebolo dosť - bez potrebných vedomostí, je akýkoľvek prístroj ktorý kúpite len kus drahej elektroniky. Je to ako keď dostanete auto (za predpokladu že ste auto ešte nikdy v živote nevideli) a povedia Vám že sa s ním rýchlejšie dostanete z A do B.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať