S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Zbytočné tlačidlá na klávesnici?

Archív NXT
0

Na Slovensku avôbec vnašich geografických končinách sa najbežnejšie používa klávesnica srozložením klávesov typu QWERTY alebo QWERTZ. Názov je odvodený podľa prvých šiestich znakov vhornom rade bežných klávesov. Všimli ste si však aj niektoré klávesy, ktoré sú zbytočné, prípadne ste ich ešte nikdy nepoužili? Na čo vlastne slúžia tlačidlá ako SysRq, AltGr, Ins, Scroll Lock apodobné?

Nájdu svoje uplatnenie ešte vdnešnej dobe alebo je to iba mýtus? Poďme sa na naše klávesnice teda pozrieť zblízka.

Kúsok histórie

Rozloženie klávesnice, ktoré dnes bežne používame, pochádza ešte z19. storočia. Jeho autor Christopher Latham Sholes si ho nechal patentovať apredal spoločnosti Remington, ktorá sa aj vďaka nemu preslávila výrobou písacích strojov. Aj keď sa rozloženie klávesov môže zdať náhodné apre niekoho je to nočná mora pri písaní dlhších textov, má svoj zmysel alogiku. Christopher ho optimalizoval niekoľko rokov, hoci jeho primárnym cieľom nebolo zrýchliť písanie textov. Chcel dosiahnuť, aby sa hlavičky písacieho stroja pri klepaní písmen nezasekávali, ale aby jednotlivé „strokes“ nasledovali tesne za sebou.

Existuje však aj štúdia, ktorá hovorí, že toto rozloženie klávesov je relatívne optimálne aj zhľadiska rýchlosti písania, pretože má dobré pravdepodobnostné rozloženie písania striedaním rúk. Samozrejme, to platí pre angličtinu. Jednotlivé rozloženia klávesov sa vzávislosti od jazyka mierne líšia, rozdiely sú vpoužití diakritiky ašpeciálnych znakov, ktoré iné jazyky nemajú.

Typické bloky klávesov

Klávesnicu (či už na bežnom PC, alebo na notebooku) môžeme rozdeliť do niekoľkých blokov: Normal Keys (bežné znaky na klávesnici), Numeric Keys (číselné znaky), Function Keys (funkčné tlačidlá F1 až F12, vkombinácii stlačidlom Fn), Direction Keys (šípky asmerové tlačidlá), Lock Keys (Scroll Lock, Num Lock aCaps Lock) a Special Keys (Insert, Home, End, PageUp, Page Down atď.). Opoužití väčšiny klávesov netreba veľmi diskutovať, no niektoré tlačidlá ste možno na klávesnici skutočne ešte nikdy nepoužili. Skúsime si teda ich využitie priblížiť krátkym opisom.

rozlozenie klaves.JPG

Takto vyzerá typické rozloženie klávesov typu QWERTY – všimnite si tlačidlá ako Print Screen, Scroll Lock či Alt Gr. Použili ste ich niekedy? Vyskúšajte si ich...

Netradičné tlačidlá aich využitie

Insert. Pri aktivovaní tohto tlačidla sa pri písaní textu časť textu za kurzorom automaticky prepisuje znak po znaku, ako píšeme text, celková dĺžka textu tak zostáva konštantná. Pri deaktivovaní tohto tlačidla (čo je štandardné nastavenie) sa text za kurzorom posúva postupne znak po znaku tak, ako píšete.

Print Screen. Niekedy to býva samostatné tlačidlo, inokedy zas vkombinácii sFn, pretože je to sekundárny kláves tlačidla SysRq. Print Screen slúži na vytvorenie snímky obrazovky, tzv. screenshotu, ktorá sa následne uloží do pamäte. Stačí potom už iba otvoriť akýkoľvek grafický program, vo Windows napr. obyčajný Skicár, stlačiť Ctrl + Vasnímku obrazovky uvidíte na monitore ako obrázok.

System Request (SysRq). Toto tlačidlo nemá štandardné využitie, ale jeho uplatnenie siaha dočias prvotných systémov typu Unix/Linux,k de sa používalo na zrýchlenú realizáciu vybraných príkazov na systémovej úrovni, najmä pri kritickom stave systému. Jeho využitie pozostáva zkombinácie klávesov Alt + Sys Rq + vybraného znaku podľa typu akcie, ktorý chceme vsystéme realizovať. Kláves SysRq sa využíva aj vniektorých debuggovacích režimoch.

Scroll Lock. Toto tlačidlo našlo využitie skôr vminulosti, keď konzolové systémy pridávali text na najspodnejší riadok atext sa tak roloval, teda približne po 25 riadkoch sa vymazal najvrchnejší riadok. Tlačidlo Scroll Lock pôvodne slúžilo na zastavenie rolovania pri vypísaní väčšieho množstva textu, prípadne ste mohli následne ešte šípkami prechádzať textovým „bufferom“. Scroll Lock má využitie vniektorých systémoch atextových editoroch ešte vspojení so šípkami na prechádzanie textu bez presunu kurzora. Táto technika rolovania je však dnes bežne nahradzovaná gestami myši. Niektoré systémy Linuxu využívajú LED Scroll Locku na indikáciu problému systému.

Num Lock. Na notebookovej klávesnici bez samostatnej numerickej časti toto tlačidlo nenájdete, na všetkých ostatných klávesniciach snumerickou časťou áno. Num Lock umožňuje zmeniť numerickú časť klávesnice na blok klávesov sinou funkcionalitou, ako napr. smerové tlačidlá, Home, End, PageUp či PageDown. Pri opätovnom stlačení premení numerickú časť zasa na blok číselných klávesov.

Alt Graphic (Alt Gr). Kláves, ktorý typicky nájdete vpravo vedľa medzerníka aje typicky označovaný aj ako druhý Alt. Vniektorých textových editoroch asystémoch slúži na vkladanie špeciálnych znakov, ktoré bežne nie sú dostupné vkombinácii stlačidlom Shift. Tlačidlo Alt Gr bolo vytvorené scieľom rozšíriť klávesnicu oďalší blok špeciálnych klávesov, prípadne vspolupráci so Shiftom rozšíriť klávesnicu oďalšie dva takéto bloky. Vsystéme Windows si tlačidlo Alt Gr našlo uplatnenie vspojení so šípkami, pričom stlačenie smerovej šípky sAlt Gr otočí orientáciu displeja. Zvykne sa to využívať najmä pri zmene orientácie obrazu pri prezentácii zprojektora so stropnou montážou.

Mýtus alebo fakt?

To, že sa na klávesnici nachádza množstvo zbytočných klávesov, považujeme za mýtus. Je síce pravda, že na bežnej klávesnici srozložením QWERTY je naozaj mnoho klávesov, ktoré vkaždodennom živote nepoužijeme, prípadne sme ich ešte nepoužili vôbec, no väčšina má svoje potenciálne využitie. Či už zpohľadu minulého vývoja operačných systémov, ale aj zhľadiska dnešného uplatnenia.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať