S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Zhrnutie testovania Windows 10

0

Nová verzia Windows 10 bude k dispozícii od 29. júla ako bezplatná aktualizácia pre zákazníkov, ktorí používajú Windows 7 a Windows 8.1. Na aktualizáciu budú mať jeden rok. Komerčné uvedenie nového operačného systému predchádzalo 10-mesačné intenzívne verejné testovanie.

Polemika okolo názvu

Windows 10 bol uvedený 1. 10. 2014 na tlačovej konferencii Microsoftu v San Franciscu. Už predtým presakovali o novej verzii rôzne informácie týkajúce sa názvu. V štádiu prvotného vývoja mal nový Windows kódové označenie Treshold. Najčastejšie sa skloňovali názvy Windows 9, Windows TH či Windows X. Tesne pred začiatkom tlačovej konferencie sa tipy zmenili na Windows 2015, také bolo heslo pre Wi-Fi v konferenčnej miestnosti. Prekvapenie sa napokon predsa len konalo. Terry Myerson z divízie Windows zdôraznil, že nový Windows si vďaka svojmu významu zaslúži okrúhle číslo verzie. Názov bol teda jasný, o dôvode jeho výberu sa špekulovalo ďalej. Známy odborný publicista Mark Minasi napríklad argumentoval, že ani americká firma si nemôže dovoliť ignorovať potenciálny marketingový problém na nemeckom trhu, kde by nemecký význam anglického spellingu „Windows NEIN" určite nezvyšoval dôveryhodnosť produktu.

Zmena stratégií

Windows 10 je koncipovaný ako jedna univerzálna aplikačná platforma pre širokú škálu zariadení, počnúc mikrokontrolérmi, domácimi spotrebičmi, mobilnými telefónmi cez tablety, notebooky a klasické PC až po Xbox, zariadenie na tímovú spoluprácu Surface Hub a holografické okuliare HoloLens. Nielen stratégia Microsoftu ponúkať operačný systém skôr ako službu než produkt, ale aj proces testovania Windows 10 boli neštandardné. V predchádzajúcich verziách po dokončení predbežnej, relatívne stabilnej verzie aplikačného rozhrania bol sprístupnený technický náhľad nového operačného systému najskôr vývojárom a až potom koncovým používateľom. Zámerom takejto stratégie bolo, aby pre nový operačný systém v čase jeho komerčného uvedenia už bol k dispozícii dostatok aplikácií. V prípade Windows 8 a 8.1 však táto stratégia nebola úspešná a ponuka aplikácií vo Windows Store zaostávala za konkurenčnými platformami. Preview Windows 10 bol preto prvotne smerovaný na koncových používateľov Windows 7, aby sa postupne pripravili na hlavné novinky. API pre vývojárov a RC verzia Visual Studia boli sprístupnené až na jar 2015.

Používatelia zapojení do testovania Windows 10 mali k dispozícii informácie aj fórum na výmenu skúseností prostredníctvom aplikácie Insider Hub

Konvergencie

Windows 7 a Windows Phone 7 boli úplne rozdielne systémy, dokonca PC s Windows 7 telefón pripojený cez USB vôbec nerozpoznal a na synchronizáciu multimédií bolo treba používať aplikáciu Zune, určenú pre prehrávač, ktorý sa v Európe vôbec nepredával. Tandem Windows 8.1 a Windows 8.1 už mal spoločné jadro umožňujúce tvorbu univerzálnych aplikácií. Windows 10 v konvergencii produktových radov dokonca predstihol konkurenciu. Zatiaľ čo Apple má pre počítače operačný systém Mac OS a pre mobilné zariadenia iOS, Google má tiež dva operačné systémy Chrome a Android, Microsoft bude mať jediný operačný systém Windows 10 pre všetky typy zariadení, počnúc mikrokontrolérmi pre internet vecí cez telefóny, tablety, PC až po zariadenie Surface Hub a holografické okuliare HoloLens.

Priebeh testovania

Od prvého októbra minulého roka boli na adrese preview.windows.com verejne k dispozícii skúšobné verzie Technical Preview s číselným označením zostavy. Niektoré z nich stručne pripomenieme.

9841 - prvá zostava, ktorú bolo možné nainštalovať ako upgrade z Windows 7 aj 8, bola určená hlavne pre používateľov klasických počítačov ovládaných pomocou klávesnice a myši. Snahou tvorcov bolo, aby prechod zo „sedmičky" bol čo najintuitívnejší a aby sa používatelia klasických zariadení ovládaných myšou a klávesnicou neocitli náhle na neznámej pôde, ako sa to stalo pri prechode na Windows 8. Nový Windows si požičiava najosvedčenejšie prvky a funkcie z obidvoch verzií. Adaptácia na dotykové ovládanie ešte nebola dotiahnutá do štádia komfortného používania. Napriek tomu už aj táto verzia rozlišovala typ zariadenia. Na notebooku zobrazila ponuku Štart a na tablete s dotykovým ovládaním domovskú obrazovku s dynamickými dlaždicami, známu z Windows 8.1. Na konvertibilných zariadeniach sa spôsob zobrazovania upravoval automaticky podľa toho, či bola k displeju pripojená klávesnica alebo sa časť zariadenia využívala ako tablet.

w10_1.jpg

Dizajn ponuky Štart v prvej zostave Windows 10

w10_2.jpg

Dizajn ponuky Štart v aktuálne poslednej zostave v čase uzávierky časopisu

9860 - najvýznamnejšia novinka je nielen notifikačné centrum, ktoré sústreďuje notifikácie z aplikácií, ako je e-mailový klient či Facebook, ale predovšetkým skutočnosť, že Windows konečne umožňuje aktualizáciu verzie „za jazdy", tak ako je to už dlho zaužívané pri iOS či Androide. Nová verzia sa stiahne na pozadí a po následnom reštarte trvá inštalácia a konfigurácia niekoľko málo minút. Od tejto zostavy sa mení aj filozofia inštalovania zostáv. Používatelia si mohli vybrať rýchlejší alebo pomalší plán automatických aktualizácií. Testovanie sa začína v Microsofte. Nové zostavy najskôr interne testujú špecialisti z OSG (Operating Systems Group). Životaschopné zostavy sú posunuté širšiemu okruhu zamestnancov, čo sú desiatky tisíc ľudí. Ak sa zostava ukáže ako dostatočne stabilná, je sprístupnená na verejné testovanie pre používateľov, ktorí majú nastavenú voľbu Fast. Voľba Slow je určená pre konzervatívnejších používateľov, ktorí dostanú stabilnejšiu zostavu, už otestovanú používateľmi z prvej skupiny, prahnúcimi po novinkách.

9926 - prvá verzia uvoľnená v roku 2015. Zverejnenie tejto verzie predchádzala tlačová konferencia, na ktorej zástupcovia Microsoftu konštatovali, že od októbra 2014 do januára 2015 sa celosvetovo do testovania Windows 10 zapojilo 1,7 milióna participantov, ktorí vygenerovali 800 000 pripomienok a námetov na zlepšenie. Zároveň bola zverejnená kľúčová informácia pre používateľov súčasných verzií Windows o možnosti bezplatného upgradu počas prvého roka komerčnej dostupnosti. Spolu s novinkami Windows 10 bol predstavený aj nový koncept webového prehliadača Project Spartan. Portfólio hardvéru, na ktorom pobeží Windows 10, rozšíri zariadenie Microsoft Surface Hub, veľký 84-palcový 4K televízor s dotykovou obrazovkou a kamerami na snímanie gest, a holografické okuliare HoloLens. Vráťme sa však k novinkám zostavy 9926. Zmenil sa dizajn okien aj používateľské rozhranie aplikácie na nastavovanie parametrov. Do pravého horného rohu ponuky Štart pribudlo tlačidlo na rozšírenie jej zobrazenia na celú obrazovku Aj tradičnú kalkulačku nahradila univerzálna aplikácia s novým dizajnom. Zo skrytých implementovaných noviniek spomenieme DirectX 12.

10074 - táto verzia bola pre participantov programu Windows Insider uvoľnená počas konferencie Build. Pozorní používatelia si všimli, že názov zostavy sa zmenil z Technical Preview na Insider Preview, čo len podčiarkuje dôležitosť testovania nového operačného systému v komunite Windows Insider. Zmena, ktorú postrehnete na prvý pohľad, je zlepšenie menu aj notifikačného panela. Dizajnéri aplikovali polopriepustnosť, ktorá bola vo Windows 7 označovaná ako Aero Glass. Používatelia boli na túto vlastnosť zvyknutí a požadovali jej návrat. Microsoft sa k testovaniu tejto funkcie postavil veľmi zaujímavo - 50 % testerov bude mať transparentnosť v ponuke hlavného panela a ponuky Štart, zatiaľ čo zostávajúcich 50 % bude na týchto prvkoch vidieť efekt rozmazania, ako keby sa dívali na podklad cez matné sklo. Takto dizajnéri a vývojári zistia, či sa používateľom efekt rozmazania naozaj páči. V ponuke Štart sa objavili animované dlaždice ďalších aplikácií. Zlepšila sa kontinuita zobrazovania na viacerých monitoroch s rôznym DPI. Laicky povedané, používateľské rozhranie operačného systému a aplikácií vyzerá na všetkých monitoroch rovnako pekne bez ohľadu na DPI. Interaktívna digitálna asistentka Cortana je čoraz hlbšie integrovaná nielen do operačného systému, ale aj do aplikácií. Úplne nový webový prehliadač, dostupný v poslednej verzii Windows 10 Preview pod označením Project Spartan, bol predstavený pod finálnym názvom Microsoft Edge. Vo Windows 10 bude Edge implicitne predvoleným prehliadačom. Edge umožňuje robenie poznámok priamo v prehliadači, samozrejme, len v lokálnej kópii stránky na vašom PC.

10130 - táto verzia bola aktuálna v čase uzávierky nášho časopisu. Neustále sa zlepšuje dizajn ikon a prehliadač Microsoft Edge. Napriek ohláseniu nového názvu na Builde sa stále na dlaždici aj v záhlaví označuje ako Project Spartan. Zdokonalená je aj aplikácia na prehrávanie videa. Bola implementovaná nová klávesová skratka Win + key + C na aktiváciu digitálnej asistentky Cortany.

Postup vo finále

Používateľom Windows 8.1 v rámci aktualizácie pribudla na lište vpravo dole malá ikonka s logom Windows. Po jej zatlačení sa aktivuje dialóg, v ktorom si môžete rezervovať bezplatnú aktualizáciu. Týmto úkonom vyjadríte súhlas, že svoj operačný systém chcete aktualizovať na Windows 10. Po aktualizácii si bude môcť používateľ uskutočniť čistú reinštaláciu Windows 10 na svojom počítači.

Finále 1.jpg

Upozornenie na rezerváciu bezplatnej aktivácie

 

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať