iRobot Scooba 390
iRobot priniesol na Slovensko prvý robotický vysávač, ktorý vysáva „namokro". Scooba 390 je svojím vzhľadom klasický, skôr priemerne vyzerajúci robotický vysávač. Od konkurencie sa však líši tým, že má vnútri dve nádržky na vodu (každá s objemom 0,75 l) - na čistú a špinavú vodu.
Celý proces vysávania, či skôr umývania podlahy by mal prebiehať v troch krokoch. V prvom sa uskutoční umývanie, keď robot nanesenie čistú vlažnú vodu s čistiacim roztokom na podlahu. V druhom rotačné kefy prečistia podlahu a v treťom silikónové stierky zmyjú nečistoty do samostatnej nádržky. Keďže ide o prácu s vodou, nie je umývanie úplne automatické, ako je to napr. v prípade suchého vysávania pomocou iRobot Roomba. Kacicka.tif
Otvárame predajné balenie. Okrem bežne veľkého robotického vysávača nachádzame v balení virtuálnu stenu (maják), ktorá je napájaná dvoma batériami a slúži ako akási neviditeľná bariéra, ktorá zamedzí vysávaču prístup napr. k domácemu zvieraťu, prípadne rozdelí miestnosť na umývacie časti. A to je pre úspešný proces umývania veľmi dôležité. Každý iRobot je vybavený senzormi proti pádu zo schodov. Ďalej je tu prefukovacia pumpička, ktorú budete potrebovať pri častom používaní robota na prečistenie nasávacích trubičiek. Potom je tu ešte samostatná batéria, ktorú treba do robota vložiť.
To je výhoda, pretože niektoré konkurenčné robotické vysávače majú batériu integrovanú a pri častom používaní jej kapacita citeľne klesá. Na prvý pohľad vyzerá Scooba 390 ako robotický vysávač z nižšej cenovej kategórie, zodpovedajú tomu plasty, ale aj celý vzhľad. Za 500 eur sme očakávali o niečo viac. Má iba dve tlačidlá - na zapnutie a spustenie čistenia - a niekoľko kontroliek. Nabíjačku treba pripájať manuálne, robot si sám miesto na nabíjanie nenájde. Neexistuje tu časovač, čo je však možno aj dobré, predídete tak prípadnému nechcenému vyliatiu vody z vysávača (čo sa nám nestalo).
Takto vyzerá proces čistenia zvnútra robota - na úvod umývanie (nanesenie čistiaceho roztoku), potom čistenie rotačnými kefami a na záver nasávanie špinavej vody
Pri spustení umývacieho procesu treba napustiť menej ako liter vlažnej vody do nádržky na čistú vodu a pridať za vrchnák (asi 7 ml) čistiaceho roztoku Scooba Juice. Pozor na to množstvo, viac nie je v tomto prípade lepšie, inak ostane podlaha lepkavá. Pri masívnych drevených podlahách si vyskúšajte činnosť robota pre istotu na mieste, ktoré nevidno. Namiesto roztoku môžete napr. pridať látku, ktorú vám na čistenie dreva odporúčal dodávateľ podlahy. Výrobca udáva kapacitu nádrže asi na 40 m2 poumývanej plochy a výdrž batérie na dvojnásobok. Obe tieto hodnoty potvrdzujeme. Tento robot s hmotnosťou 3,6 kg sme skúšali v dvojizbovom byte s výmerou približne 55 m2, kde jeden proces umývania trval približne hodinu. iRobot sa orientuje pomocou technológie iAdapt.
V praxi to znamená, že začne kruhovými pohybmi, potom sa presunie po okrajoch miestností a vyumýva celú plochu. Niekedy sme v spôsobe pohybu nevideli žiadnu logiku, vnímali sme to skôr ako chaotický cikcakovitý pohyb. Niektoré miesta prešla Scooba 390 viackrát (4 ÷ 5), niektoré iba raz. Virtuálny maják tu pomáha zabrániť robotu vstúpiť do miest, ktoré chcete ochrániť pred poškodením/umytím. Je výhodné rozdeliť väčší priestor na menšie časti (okolo 20 m2), umývanie bude potom efektívnejšie - 95 až 100 %. U nás bez rozdelenia poumýval iRobot asi 80 až 85 % plochy bytu s tým, že sme mu pred spustením prvého procesu nijako neupravovali plochu. Vynechal v spálni iba časť za posteľou a predsieň, do ktorej sa nedostal pre prah. Nechali sme stoličky odsunuté od stola, niekoľko vecí na zemi (batoh, kreslo, deka, obal od notebooku). Problémom boli úzke miesta pod posteľou, kam sa iRobot pre svoju veľkosť nezmestil, a keďže má malé kolieska, prešiel iba cez nízky prah. Pre menšie plochy (7 ÷ 14 m2) je tu model Scooba 230, ktorého recenziu pripravujeme.
iRobot Scooba 390 - po otvorení máte v rukách časť robota, ktorá je zároveň dvojicou nádržiek na čistú a špinavú vodu
Silikónová stierka, ktorá stiera čistiaci roztok z podlahy, musí byť na dobré vysatie roztoku tesne pritlačená k zemi, to je dôvod, prečo sú kolieska malé. Problémom môžu byť koberce s veľkými chlpmi na okrajoch. Scooba 390 relatívne dobre čistí laminátovú podlahu, kachličky s výraznými hranami horšie, no linoleum perfektne. Prekvapilo nás, že iRobot umyl podlahu naozaj až k stene a dokonca aj v rohoch. Po umytí 40 m2 zahlásil prázdnu nádržku s čistou vodou, resp. plnú nádržku so špinavou. Oddelené nádržky na vodu veľmi oceňujeme, iRobot neumýva podlahu jednou a tou istou vodou.
A teraz otázka, či má zmysel zakúpiť si robotický vysávač na umývanie podláh, ktorý síce umyje väčšinu tvrdých podláh aj väčšinu plochy, ale určite nie úplne dokonale. Argumentom je využitie robota pri veľkých plochách s linoleom alebo laminátovou podlahou. Po 40 m2 však treba nádobky s vodou aj tak doplniť, resp. vyčistiť, teda pri zariadení musíte byť. Je to teda síce pomoc, ale práca nie je celkom automatická ako pri suchom vysávaní. Berieme však do úvahy argument, že tento robot pracuje s vodou, a aby sa predišlo zlyhaniu či poškodeniu podláh, musí byť pri jeho práci aj človek. Jednoducho popri práci tohto robota môžete robiť niečo iné a po istom čase mu vymeníte vodu.
Cena: 499 EUR
Zapožičal: PLAY Electronics