S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

3 × najnovšie digitálne fotoaparáty

Archív NXT
0

Novinky sa na nás valia z každej strany takým tempom, že ich sotva stíhame poriadne sledovať. Tentoraz sme pre vás otestovali a zhodnotili trojicu zaujímavých modelov: jeden netradičný ultrakompakt, jeden kompakt s extrémnym priblížením a jeden z kompaktnejších mirrorless modelov.

Canon PowerShot N

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Kreativita v tvorcoch fotoaparátov ešte nevymrela. A hoci sa často vyberie trošku čudesným smerom, občas sa nám dostane do rúk fotoaparát, ktorý po testoch vraciame s ťažkým srdcom. PowerShot N patrí do druhej skupiny, veľmi nás tešilo mať ho neustále vo vrecku, pripravený na momentky, ktoré bolo potom jednoduché cez Wi-Fi prehodiť na smartfón a následne na sociálne siete.

canon-powershot-n.jpg

Pri jeho maličkých rozmeroch (využíva dokonca karty microSD ako smartfóny) a netradičnom štvorcovom tvare o ňom ani neviete, pritom sa v ňom ukrýva snímač veľkosti 1/2,3" typu CMOS s rozlíšením 12 Mpix, čo je pri kompaktoch štandard. S ním spolupracuje opticky stabilizovaný objektív so sedemnásobným priblížením začínajúcim sa od 28 mm. Táto pomerne svižná kombinácia produkuje prekvapivo čisté zábery, určite z veľkej časti aj vďaka procesoru Digic V, ktorý ich následne zbavuje optických chýb a šumu. Výstup je každopádne v rámci kvalít kompaktov výborný.

canon-powershot-n-back.jpg

Zaujímavo je riešená obrazovka, ktorú možno vyklápať približne do uhla 95°, takže ju nemožno kompletne prevrátiť na fotenie autoportrétov. Fotoaparát rozoznáva svoje otočenie, takže je jedno, či fotíte nad hlavou alebo od zeme, náhľad na scénu máte otočený vzhľadom na seba správne. A aby ste pri tom krkolomnom nastavovaní nemali problém so spúšťou a zoomovaním, vymysleli v Canone unikátny systém. Oba tieto prvky sú riešené prstencami okolo mierne vystupujúceho objektívu. Jeden z prstencov je stláčateľný proti osi objektívu, pričom má znateľné dve polohy, presne ako klasická spúšť, a tak ním pohodlne ovládate zaostrenie a následne zosnímanie.

Druhý je vyklápateľný okolo osi objektívu vpravo aj vľavo, tento má funkciu približovania vzďaľovania záberu, opäť nezávisle od natočenia celého prístroja. Je zábavné sledovať, ako sa snažia toto elegantné riešenie odhaliť vaši príbuzní, ak im tento kompakt požičiate. Okrem týchto dvoch prvkov je tu už len minimum tlačidiel - po jednom na vypínanie, zmenu režimov, zapnutie Wi-Fi a na prezeranie fotografií. Ostatné príkazy zadávate dotykovou obrazovkou s veľkosťou 2,8 palca a rozlíšením 460 pixelov. Pokiaľ patríte k náročnejším fotografom, iste oceníte prítomnosť režimu P s nastaviteľným správaním, inak je tu tradičný režim Auto a režim kreatívnych záberov, ktorý urobí fotografiu niekoľkokrát a ponúkne vám ju v šiestich rôzne filtrovaných verziách, teda niečo pre priaznivcov Instagramu. PowerShot N je zaujímavý doplnok k smartfónu, ktorý vám do vrecka ukryje oveľa lepšie fotografické možnosti než telefón (aj o niečo kvalitnejší full HD videozáznam) a okrem toho vás donúti o fotografovaní premýšľať úplne novým spôsobom.

Zapožičal: Canon
Cena: 300 EUR

Panasonic Lumix DMC-FZ200

FZ200 je vrcholom „potravinového reťazca" superzoomovacích fotoaparátov. Nie nevyhnutne tým, že by dokázal približovať najviac (jeho 24-násobné priblíženie od 25 do 600 mm prekonáva niekoľko modelov). Nie je jediný, ktorý má podporu RAW, manuálnych režimov či vlastných prednastavených režimov. Zďaleka nie je jediný, ktorý má plno ovládacích prvkov po celom tele, výklopnú obrazovku a k nej elektronický hľadáčik (aj keď FZ200 má jeden z najlepších s rozlíšením 1,3 milióna bodov), takže sa príjemne používa v každej situácii. Nie, jeho silná stránka je svetelnosť objektívu F2.8 v plnom rozsahu zoomu. Toto je parameter, nad ktorým začiatočníci či turistickí fotografi väčšinou veľmi neuvažujú. Je však mimoriadne dôležitý, pretože fotoaparátu dáva podstatne väčšie možnosti na použitie v slabšom svetle. Vysvetlíme to na príklade.

fz200-front.jpg.jpg

Bežný superzoom má povedzme rozsah svetelnosti F3.5 na širokom zábere a F5.6 na plnom priblížení. Toto znamená, že zoomovaním klesá množstvo zachytávaného svetla, a ak chce aparát zosnímať scénu, musí buď snímať dlhšie, teda predĺžiť čas uzávierky, alebo zvýšiť citlivosť snímača na svetlo. V prvom prípade môže dôjsť k rozmazaniu scény, pretože tá sa pohybuje a zároveň vy trošku trasiete fotoaparátom, v druhom prípade sa zvýšená citlivosť (ISO) odrazí v zašumenom zábere. Prípadne ak fotoaparát digitálne vyhladzuje šum, záber bude preto čiastočne zbavený detailov. S FZ200 si môžete zvoliť priblíženie ľubovoľne, svetelnosť bude rovnaká a expozičné nastavenia sa nebudú musieť meniť. A patrí sa dodať, že svetelnosť F2.8 je v tejto triede fotoaparátov unikátna, konkurenti majú podstatne menej svetelné objektívy. Panasonicu sa zrejme spolupráca s Leicou vypláca. Objektív má totiž aj výborné schopnosti fotiť makro - dokáže zaostriť už od jedného centimetra.

fz200-quarter-view.jpg

Panasonic sa vcelku rozumne rozhodol za tento objektív posadiť snímač CMOS tradičného rozmeru 1/2,3" s rozlíšením 12 Mpix, takže veľké problémy so šumom nehrozia. Poznať, že snímač zaostáva za niektorými konkurentmi, ktorí dokážu vytiahnuť použiteľné fotky aj z vyšších ISO. V kombinácii s objektívom to však dáva veľmi dobrý fotoaparát na väčšinu svetelných situácií. FZ200 je veľmi dobre vybavený aj z hľadiska výpočtovej sily, zvládne fotografovať v plnom rozlíšení 12-krát za sekundu, točiť full HD video alebo superrýchle video na 120 či 240 FPS, zaznamenávať plynulo panorámy či obrázky HDR alebo jednoducho automaticky voliť najvhodnejší režim podľa rozpoznania scén. Fotograf, ktorý rád fotí extrémne situácie, bude nadšený z rozsahu uzávierok od 1/4000 po 60 sekúnd, naopak, nadšenec sociálnych sietí zaplače pre neprítomnosť konektivity Wi-Fi a GPS. Za nás jednoznačne palec nahor za skvelé fotografické schopnosti. Škoda len, že takýto skvelý balík parametrov už niečo stojí, za cenu FZ200 totiž kúpite aj nový mirrorless fotoaparát (ktorý však nebude mať porovnateľný zoom).

Zapožičal: Panasonic
Cena: 500 EUR


Nikon S1

(nikon s1 front.jpg
nikon s1 back.jpg)

Nikon až doteraz ponúkal dva modelové rady v rámci svojho systému 1. Pre fotografov bol určený rad s písmenom V, pre amatérov rad s písmenom J. Takže S1 je úplne nový produkt, ktorý sa v rámci systému zaradí na cenový spodok, teda ako najzákladnejší a najkompaktnejší model s najmenším výberom manuálnych ovládacích prvkov. Nikon ho cieli na zákazníkov, ktorí by ho chceli používať spôsobom „point and shoot", teda plnoautomaticky a bez nastavovania parametrov, no zároveň sú ochotní priplatiť za čo najvyššiu kvalitu snímača aj objektívu. A prípadne si časom vyskúšať niektorý iný objektív či úpravu cez súbory RAW, ak ich začne fotografia trošku viac baviť. Vzhľadom na rovnaký formát snímača a podobné veľkosti môžeme skoro povedať, že S1 konkuruje modelu Sony RX100, ktorý sa momentálne považuje za najlepší kompakt na trhu, ktorý je však väčší ako bežné kompakty.

nikon s1 front.jpg

Keďže S1 je určený pre fotografov začiatočníkov, predstavíme vám jeho technické parametre aj s vysvetlivkami. S1 zdieľa základné atribúty s ostatnými lacnejšími modelmi z rodiny 1, teda snímač s crop faktorom (výrezom z 35 mm snímača) 2,7 a rozlíšením 10 Mpix. Ohniskové vzdialenosti teda treba násobiť 2,7-krát, v prípade nášho testovacieho kusa s objektívom 11-27,5 mm hovorí výpočet, že efektívna ohnisková vzdialenosť je od 30 mm do 74 mm. Pokiaľ radi fotíte široké zábery na prírodu alebo architektúru, je rozsah 30 mm trošku málo (respektíve privysoké číslo, menej znamená širší záber). Výhodnejšie je mať menej než 26 mm, naopak, 74 mm už je vcelku použiteľné priblíženie na fotenie portrétov s rozmazaným pozadím. Našťastie toto nie je kompakt, takže stačí zvoliť iný ľahko vymeniteľný objektív a možnosti sa zmenia.

nikon s1 back.jpg

Snímač má veľkosť, aby tých jednotiek nebolo málo, presne 1″ (13,2 × 8,8 mm), čiže má 2,3-krát väčšiu plochu než spomínané snímače kompaktov. Spolieha sa na nižšie rozlíšenie z dvoch dôvodov - je výhodnejšie na boj so šumom (plochy citlivé na svetlo sú väčšie) a zasiela menej dát procesoru, takže spracovanie je rýchlejšie. Rodina Nikon 1 je jeden z najrýchlejších systémov na trhu, čo platí pre ostrenie aj pre sekvenčné fotografovanie (zvláda 60 snímok za sekundu v plnom rozlíšení bez medziostrenia). Pokiaľ ešte stále podliehate názoru, že rozlíšenie je kľúčový parameter fotoaparátu, azda vás rozhodnutie Nikonu staviť len na 10 Mpix presvedčilo, že to tak nie je.

Systém Nikon 1 má zvláštny prístup k ovládaniu a výberu fotografických režimov. Na výber máte Auto s možnosťou voľby, či sa chcete zamerať na rozmazanie pozadia, zmrazenie pohybu alebo nechať všetko na automatiku; ďalej sú tu režimy Creative, kde sa ukrývajú manuálne P A S M, niektoré efekty a špecializované nočné fotenie; režim Best Moment zaznamenáva obraz, kým držíte spúšť, a následne vyberie najlepšie zaostrenú fotografiu, takže v istých situáciách môže byť záchranou; Motion Snapshot vyrába krátke „filmové momentky", ale nikdy sme mu neprišli na chuť; a nakoniec je tu pokročilý filmový režim, v ktorom si môžete nastaviť expozíciu videozáznamu (na automatický videozáznam stačí zatlačiť červené tlačidlo vedľa spúšte). Okrem toho ponúka S1 aj niekoľko videorežimov - od klasického full HD po zrýchlené záznamy na nižších rozlíšeniach. Tu však naráža na nevýhodu základného objektívu, ktorý nemá optickú stabilizáciu. Táto kritická funkcia je dostupná až pri vyšších modeloch objektívov, napríklad 10-30 VR (Vibration Reduction).

Nikon S1 je ako luxusný kompakt, s ktorým sa časom môžete naučiť o fotení všetko potrebné. Jeho možnosti môžu rásť s použitými objektívmi (momentálny výber je však pomerne slabý). Zaslúžil by si dotykové ovládanie a optickú stabilizáciu, ale to by sa potom nemal čím odlíšiť od vyššej a drahšej triedy. Chýba mu aj podpora Wi-Fi (len cez dokúpiteľný modul) a GPS. Než ho začneme plne odporúčať dovolenkovým fotografom, bude musieť trošku zlacnieť, konkurencia totiž za podobné ceny ponúka veľmi zaujímavé modely. Ostatné modely Nikon 1 sa však zvykli rýchlo prispôsobiť trhovému dopytu.

Zapožičal: Nikon
Cena: 480 EUR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať