Vytvárame webové stránky / 10. časť
Keď už máme stránku na webe alebo nahodenú na virtuálnom serveri (napríklad Web Matrixe), je na nej ešte stále čo dolaďovať, kým bude uvoľnená do plnej prevádzky.
Vzhľad
Témam sme sa venovali už vpredchádzajúcej časti, no teraz
pôjdeme viac do detailov. Vmenu Vzhľad – Témy sa
zobrazia všetky dostupné témy. Teda aj tie, ktoré ste nainštalovali, ale zatiaľ
nepoužili. Všetky zmeny sa ukladajú, takže aj po zmene témy ajej
aplikovaní neskôr budú nastavenia opäť použité. Pri aktívnej šablóne je viac
položiek na úpravu. Najprv je vhodné upraviť záhlavie. Štandardne drvivá
väčšina znich obsahuje obrázok. Vopise sa uvádza aj minimálny
vhodný rozmer. Pri použití iného sa obrázok prispôsobí veľkosti, čo ho
deformuje. Odporúčame teda použiť predvolenú veľkosť alebo jej násobky, aby po
zmenšení nedošlo kpomerovej deformácii.
Náhľad aktívnej šablóny aj sinformáciou onovej verzii
Takisto sa dá doplniť hlavný nadpis apodtext. Často sa toto však rieši tak, že sa nadpis vynechá aautor ho zakomponuje priamo do vlastného obrázka. Takisto funguje opačný proces, textová hlavička sa dá ponechať aodstráni sa obrázok. Zmena nadpisu sa robí včasti Vzhľad – Prispôsobiť. Hneď prvá sekcia Názov stránky & slogan slúži na túto zmenu. Vyberať sa dá aj vlastná farba pozadia, prípadne obrázok, ak máte vybraný vzor na pozadie. Posledná možnosť snázvom Statická Úvodná stránka hrá dôležitú úlohu pri dizajne aladení webu. Keďže WordPress už nie je prevažne len pre bloggerov, máte možnosť voľby dynamickej astatickej stránky. Vpravom sa hneď zobrazí aj náhľad aktuálnych nastavení. Prvý variant bude na stránku umiestňovať články, tak ako ich budete pridávať do systému. Druhý variant ponechá navýber, ktorá stránka má byť aktívna ako titulná aktorá bude vo forme strany článkov.
Editor CSS
Na pokročilé úpravy je tu samostatný editor kódu CSS alebo súborov PHP (Vzhľad – Editor). Ako prvý sa načíta súbor style.css obsahujúci definície vizuálnej podoby stránok. Všetky vykonané zmeny sa uložia vsúbore na serveri, ateda pokojne môžete použiť vlastný editor, ktorý je podstatne lepší abude zvýrazňovať syntax. Do počítača si ho prenesiete zadresára šablón, ktorý na nachádza vtejto ceste /web/wp-content/themes/twentytwelve. Adresár web sa môže volať aj www, záleží na vašom poskytovateľovi webhostingu. Posledný adresár s názvom twentytwelve je už názov šablóny. Keď už sme spomenuli zmenu šírky obrázka, ateda vlastnej šírky rozloženia stĺpca strany, pod značkou #wrapper nájdete parameter width. Tu aaj pri značke #access treba šírku zmeniť na požadovanú.
Zobrazenie stránok CSS na editovanie
Menu
Prišablónach zadarmo býva spravidla podporované len jedno menu. Viac menu adetailnejšie rozloženie webu nájdete pri platených šablónach. Ale aj vtomto prípade si môžete vytvoriť viac menu amedzi nimi sa prepínať. Hodí sa to nielen pri prestavbe stránky areorganizovaní štruktúry. Jedným kliknutím potom akceptujete nové použitie apoložky vmenu bez obmedzenia prevádzky webu. Položka Vzhľad – Menu zobrazí rozhranie na vytváranie nových položiek aich preskupovanie. Na jednoduchú stránku, napríklad firemnú prezentáciu, sa dá veľmi dobre použiť vlastné zadávanie odkazov bez toho, aby bolo viazané na už vytvorené stránky sčlánkami. Včasti Prispôsobené odkazy treba zadať adresu URL apomenovanie položky menu tak, ako sa bude zobrazovať na stránke. Tlačidlom Pridať do menu ju vložíte do aktívneho menu. Vtedy sa položka zobrazí vpravej časti a bude ju treba rozbaliť na definíciu ďalších vlastností. Vsúbore CSS možno vytvoriť novú triedu apotom ju aplikovať na položky vmenu jednotlivo. Do riadka triedy CSS zadáte vlastnú triedu vytvorenú vhlavnom súbore CSS (style.css) aodkaz sa vizuálne prispôsobí tejto triede. Nezabudnite pri každej zmene alebo pred opustením tohto nástroja ich aktivovať tlačidlom Uložiť menu.
Stránky
Stránky pomáhajú udržiavať prehľad asúčasne slúžia ako priestor na zobrazovanie nových článkov. Priamo tu ich môžete nastaviť ako súkromné alebo na obmedzenie prístupu použiť heslo. Pozor, týmto nastavením sa aplikuje heslo na celú sekciu, nielen na niektoré články. Ak sú články publikované vtejto časti, kžiadnemu znich sa potom bez autorizácie nedá dostať. Podľa typu webu treba obmedziť pridávanie komentárov. Jednoducho voľbu Povoliť komentáre odškrtnete. Funkcia je vhodná vtedy, ak pripravujete napríklad firemnú prezentáciu akomentáre sa nehodia, resp. prakticky nie je čo komentovať. Pri tvorbe webu odporúčame dať pozor na to, kde ači vôbec sa budú dať články komentovať. Možno síce nastaviť, že bez vašej autorizácie sa komentár neuverejní, no počet takýchto príspevkov môže narásť aich manažment sa stane náročným na čas.
Každá nová stránka môže obsahovať vlastné informácie, nielen zverejnené články. Kliknutím na Pridať stránku sa zobrazí editor podobne ako pri tvorbe článku. Všetky zmeny vykonané tu sa objavia vzáhlaví stránky, resp. všetky články budú publikované pod týmto textom. Editor poskytuje široké možnosti vlastného formátovania. Vpraxi sa dá dokonca tento režim použiť aj na vytvorenie kompletnej stránky sinformáciami. Čiže na ňu nebudete umiestňovať ďalšie články. Toto je práve tá funkcionalita WordPressu, ktorá je vhodná nielen pre bloggerov, ale aj na statické stránky. Vštandardom nastavení redakčného systému sú stránky usporiadané podľa abecedy. Na to, aby sa usporadúvali podľa iného významu, treba ich označovať ručne. Vbočnom paneli Atribúty strany je sekcia Poradie. Namiesto nuly sa vpíše 1 atakto potom zvyšujete číslovanie na zmenu usporiadania stránok. Takisto sa dajú pripraviť vopred na rôzne udalosti, napríklad zmenu informácií alebo dizajnu spríchodom kalendárnej udalosti alebo iného účelu avpaneli Publikovať stačí len zadať dátum automatického spustenia strany.
Zmena publikovania platí aj pre stránky, nie iba pre články
Záver
Na záver ešte spomenieme, že nielen redakčný systém informuje oaktualizáciách, ale priamo vsekcii Vzhľad sa budú zobrazovať informácie, ak sa uvoľní nová verzia vami nainštalovaných šablón.