4 dôvody, prečo používať Microsoft Copilot namiesto ChatGPT
ChatGPT dominuje v oblasti AI chatbotov, no konkurenčné produkty ako Copilot od Microsoftu vstupujú do boja s lákavými funkciami a existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali namiesto ChatGPT vyskúšať Copilot.
1) Copilot ponúka GPT-4 zadarmo
ChatGPT na svojej bezplatnej úrovni ponúka starší, menej schopný model AI GPT-3.5. Pokročilejší model GPT-4 je dostupný s predplatným ChatGPT Plus za 20 dolárov mesačne. Hoci je GPT-3.5 sám osebe výkonný model AI, nedá sa porovnať s výkonom a hĺbkou GPT-4.
Microsoft Copilot ponúka GPT-4 bezplatne spolu s ďalšími funkciami, ako sú prispôsobené GPT a zásuvné moduly (tie sa v ChatGPT prestanú používať v apríli 2024). Môžete sa teda rozhodnúť pre prístup k jednému z nepopierateľne najpokročilejších modelov umelej inteligencie zadarmo na platforme Copilot, alebo môžete zaplatiť 20 USD za používanie rovnakého modelu na platforme ChatGPT.
2) Copilot má lepší prístup na internet a vyhľadávanie
Copilot aj ChatGPT majú prístup na internet. V prípade ChatGPT to však môžete robiť len s prémiovým plánom. Museli by ste teda zaplatiť aspoň 20 dolárov mesačne za prístup k dátam na internete v reálnom čase. V prípade služby Copilot môžete pristupovať k internetu pomocou bezplatného účtu – na prístup k internetu v službe Copilot ani nepotrebujete účet. No nezáleží len na tom, či niektorý z modelov má prístup na internet; dôležitý je spôsob, ako prístup na internet využívajú.
Možno povedať, že prístup Copilotu k syntéze internetových údajov je oveľa lepší ako prístup ChatGPT. Copilot sa lepšie rozhoduje, kedy použiť svoje tréningové údaje na zodpovedanie otázky a kedy využiť prístup na internet, aby získal odpoveď. A to môže byť rozdiel medzi získaním aktuálnej a neaktuálnej odpovede.
Stojí za to zdôrazniť, že Copilot, pôvodne vydaný ako Bing AI, bol vytvorený ako vyhľadávač. To znamená, že AI chatbot v predvolenom nastavení hľadá informácie na širšom internete. Na druhej strane ChatGPT sa vo veľkej miere spolieha na tréningové údaje. Preto je Copilot lepšia voľba pri úlohách, ktoré si vyžadujú aktuálne informácie alebo citovanie zdrojov.
3) Copilot ponúka generovanie obrázkov DALL-E zadarmo
Microsoft preberá prémiové funkcie, ktoré robia ChatGPT takým lákavým, pridáva k nim svoje vlastné a ponúka ich zadarmo prostredníctvom svojej služby Copilot. Prístup ku generátoru obrázkov DALL-E je len jednou z takýchto funkcií. V prípade ChatGPT si musíte zaplatiť jednu z prémiových úrovní, aby ste mali prístup ku generátoru obrázkov DALL-E.
Microsoft prostredníctvom služby Copilot umožňuje používateľom vytvárať obrázky s umelou inteligenciou pomocou rovnakého modelu DALL-E bez platenia. Okrem toho je tu aj problém s limitmi používania ChatGPT GPT-4, ktoré obmedzujú počet opakovaní, keď môžete modelu dať pokyn na generovanie textu a obrázkov. Copilot je v tomto smere liberálnejší a ponúka používateľom možnosť generovať podstatne viac obrázkov pomocou generátora obrázkov DALL-E ako ChatGPT.
4) Copilot je integrovaný do širšieho ekosystému Microsoftu
Nemenej dôležitá výhoda, ktorú má Copilot oproti ChatGPT, je to, že je pevne začlenený do väčšieho ekosystému spoločnosti Microsoft. Pre používateľov, ktorí si už zvykli na balík nástrojov a služieb produktivity spoločnosti Microsoft, znamená hlboká integrácia nástroja Copilot, že používanie nástroja im bude pripadať ako prirodzené rozšírenie pracovného postupu, ktorý už poznajú. Výber medzi Copilotom a ChatGPT napokon závisí od vašich konkrétnych potrieb a preferencií.
Ak primárne hľadáte chatbot s umelou inteligenciou, ktorý by sa ujal náročných úloh, ako je analýza údajov, manipulácia s obrázkami alebo podrobné kreatívne písanie, a ste ochotní zaň zaplatiť, ChatGPT môže byť stále lepšou voľbou. No ak potrebujete aktuálne informácie a úzko integrované prostredie v rámci ekosystému Microsoft bez toho, aby ste zaň museli nevyhnutne platiť, Copilot by mohol byť tou správnou voľbou.
Zdroj: makeuseof.com.
Zobrazit Galériu