CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Big Brother sa v Číne vymkýna spod kontroly

Bezpečnosť
1

V Číne je rozsiahly vládny systém dohľadu už dlho nástrojom na udržanie kontroly, rozľahlá sieť je určená na monitorovanie aktivít viac ako 1,4 miliardy občanov. Pokročilé technológie, ako sú kamery na rozpoznávanie tváre, umelá inteligencia a analýza veľkých dát, sú súčasťou každodenného života, čo zaisťuje, že takmer žiadna akcia nezostane nepovšimnutá. V tejto bezprecedentnej sledovacej sieti sa však objavujú trhliny.

Zasvätenci v rámci čínskeho sledovacieho aparátu našli spôsoby, ako profitovať zo systému. Vládni zamestnanci a dodávatelia s privilegovaným prístupom k obrovským zdrojom osobných informácií predávajú tieto údaje na čiernom trhu. Citlivé detaily, ako sú polohy v reálnom čase, bankové záznamy a skeny pasov, sa teraz šíria na platformách, ako je Telegram. Niektoré údaje sa predávajú len za pár dolárov, zatiaľ čo komplexnejšie profily majú vyššie ceny, platené v kryptomenách, aby bola zaistená anonymita.

Odhaduje sa, že po celej krajine je nainštalovaných viac ako 700 miliónov kamier, z ktorých mnohé sú vybavené rozpoznávaním tváre, takže každý verejný priestor je potenciálne miestom monitorovania. Mobilné aplikácie, ktoré denne používajú milióny ľudí, ako napríklad WeChat a Alipay, sú priamo prepojené s vládnymi databázami a sledujú transakcie, komunikáciu a pohyb.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Dokonca aj systém sociálnych kreditov, charakteristický znak čínskych kontrolných opatrení, využíva tieto údaje na odmeňovanie alebo trestanie občanov na základe ich správania. Ohromujúce množstvo zhromaždených údajov však vytvorilo lákavý zdroj pre tých, ktorí majú k nim prístup. Rozmach čierneho trhu spôsobil, že systém, ktorý bol postavený na sprísnenie dohľadu nad obyvateľstvom, je obrátený proti jeho tvorcom a využíva sa na podkopanie samotnej kontroly, ktorú mal presadiť.

Občania teraz zisťujú, že ich osobné údaje sa predávajú tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu. Dôsledky presahujú hranice Číny. Uniknuté informácie si často nájdu cestu do globálnych zločineckých sietí. Pre jednotlivcov a organizácie mimo Číny sú potenciálne dôsledky rovnako závažné, keďže údaje čínskeho sledovania sa čoraz viac dostávajú do medzinárodných ekosystémov počítačovej kriminality.

Čína vybudovala jednu z najdotieravejších monitorovacích sietí na svete, no jej neschopnosť zabrániť zasväteným osobám speňažovať tento systém odhaľuje kritickú zraniteľnosť. Napriek všetkej svojej technologickej vyspelosti sa závislosť systému od ľudských operátorov stala jeho Achillovou pätou.  

Zdroj: forbes.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Perfiš reakcia na: Big Brother sa v Číne vymkýna spod kontroly

17.12.2024 12:12
Som rád že Redakcia upozornila na neprávosti páchané na občanoch. Ale dokáže redakcia aj svoje slová obhájiť akýmkoľvek dôkazom, alebo sa jedná len o jedno z množstva falošných obvninení akými boli napríklad čínske čipy o veľkosti zrnka ryže ktoré boli vo všetkých elektrických zariadeniach (vrátane varnej konvice) a ktoré boli schopné odpočúvať počítač a údaje zaslať do číny aj bez pripojenia na internet?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať