S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

8 najpokročilejších humanoidných robotov

0

Roboty podobné ľuďom sú už dlho predmetom sci-fi filmov, ale technologické spoločnosti sa stále viac približujú k tomu, aby sa stali každodennou realitou.

S_1124 T Flexcam Advertisement  

No hoci by toto odvetvie mohlo mať do roku 2028 hodnotu 13,8 miliardy dolárov, podľa MarketsandMarkets je ešte dlhá cesta k tomu, aby sme stretávali humanoidných robotov v uliciach, prípadne nás nahradili v práci. Web Business Insider sa však pozrel na osem najpokročilejších prototypov.

Dvojnohý robot Apollo od spoločnosti Apptronik

Humanoidný robot by sa mal dostať na všetky miesta, kam sa dostane človek, a používať rovnaké nástroje, aké môžu používať ľudia, hovorí generálny riaditeľ Apptronik Jeff Cardenas. „To im umožní integrovať sa do sveta, ktorý je vytvorený pre nás, namiesto toho, aby sme museli upravovať svet pre robotov.“ Apptronik začal v roku 2016 v robotickom laboratóriu na Texaskej univerzite. Jeho úsilie vyvrcholilo spoluprácou s NASA na robotovi s názvom Valkyrie. 

Vesmírny robot Valkyrie od NASA

Je navrhnutý na prácu v „špinavých a nebezpečných podmienkach“ vo vesmíre. Mal by vykonávať prácu v drsných podmienkach, aké sa nachádzajú na Mesiaci, uvádza sa na webovej stránke agentúry.

Výskumný robot 

Robot „umožní prelomy v ovládaní humanoidov, plánovaní pohybu a vnímaní,“ uvádza sa na webovej stránke univerzity. Univerzita vykonáva výskum pomocou robota, ktorého opisuje ako „jedného z najpokročilejších humanoidných robotov na svete“.

Robot Ameca od Engineered Arts

Vo videu, ktoré spoločnosť Engineered Arts zverejnila na YouTube, Ameca uviedla, že vytvára rôzne scenáre, ktoré jej pomáhajú spoznávať svet. Zakladateľ a generálny riaditeľ Engineered Arts Will Jackson sa však vyjadril, že Ameca je „jazykový model“ a dodal, že „nie je vnímavý“ a nemá „žiadnu dlhodobú pamäť“. „Nezabúdajte, že je to stroj a funguje na základe kódu. Je lákavé pripisovať mu ľudské vlastnosti a schopnosti, ale tie tam nie sú. Je to ilúzia, niekedy dosť silná,“ dodal.

Robot Digit od spoločnosti Agility Robotics

Testuje ho Amazon vo výskumnom a vývojovom centre. „Digit je navrhnutý tak, aby išiel tam, kam chodia ľudia, a bezpečne vykonával užitočnú prácu v priestoroch určených pre ľudí, počnúc manipuláciou so sypkým materiálom v skladoch a distribučných centrách,“ povedal spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Agility Robotics Damion Shelton.

Robot Mika spoločnosti Dictador

Výrobca nápojov Dictador minulý rok vymenoval za svojho generálneho riaditeľa humanoidného robota. Medzi jeho úlohy patrí pomoc pri hľadaní potenciálnych klientov a výber umelcov, ktorí navrhnú fľaše pre výrobcu rumu. Dostal aj titul čestného profesora na Varšavskej univerzite manažmentu a nedávno dokonca vystúpil s prejavom na slávnostnom odovzdávaní cien. Robot Mika hovorí cez reproduktor v ústach. Je pripojený k 12 modelom AI naraz (vrátane GPT a špeciálneho modelu AI Dictador) a jeho dialóg sa generuje po zhromaždení údajov zo všetkých alebo väčšiny z nich.

Robot Optimus od spoločnosti Tesla

Predstavený bol v roku 2022 a Elon Musk tvrdil, že spoločnosť môže byť schopná prijímať objednávky na svojho huma­noidného robota do troch až piatich rokov. „Optimus pred rokom ledva chodil a teraz môže cvičiť jogu. Takže o pár rokov bude pravdepodobne vedieť robiť balet,“ povedal miliardár.

Robotka Sophia od Hanson Robotics

Sophia bola vytvorená tímom spoločnosti Hanson Robotics vedeným vývojárom a generálnym riaditeľom Davidom Hansonom. Robot vystúpil na podujatí Future Investment Initiative, ktoré sa konalo v saudskoarabskom Rijáde v roku 2017. Objavil sa aj na mnohých konferenciách po celom svete vrátane Svetového ekonomického fóra a globálneho summitu AI For Good.

Roboty spoločnosti Boston Dynamics

Od mája môžu robotické psy spoločnosti, známe ako Spot, hovoriť celými vetami. Spoločnosť AI Levatas sa spojila s Boston Dynamics s cieľom integrovať ChatGPT od OpenAI do robotických psov. Humanoidné roboty Boston Dynamics, nazývané Atlas, sa dokážu rýchlo pohybovať a skákať cez prekážky, ako ukázalo publikované video.

Zdroj+foto: businessinsider.com/
Úvodný obr zdroj: vecstock  on Freepik

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať