S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

AMD Ryzen Threadripper 2990WX a ASRock X399 Taichi: 32-jadrové monštrum na 8 fázach

0

Konfigurácia 32 jadier/64 vlákien nie je na trhu serverových procesorov žiadna novinka – Epyc 7601 je k dispozícii už viac než rok. To však za mimoriadne vysokú cenu okolo 4500 eur. Otázka, či AMD tento procesor nejako upraví, okreše a bude predávať ako desktopový variant, je už zodpovedaná. Za ten mesiac, čo je Threadripper 2990WX v predaji, sme si naň poriadne posvietili. Oproti Epycu nepodporuje registrované pamäte, šifrovanie obsahu RAM ani osemkanálové zapojenie pamätí (tie fungujú „iba“ štvorkanálovo) a polovičný má i počet liniek PCIe (64). Takisto chýbajú regulátory (LDO) na zmenu napájacieho napätia jadier počas prevádzky (s ohľadom na čo najnižšiu spo­trebu). Bez týchto typicky serverových vecí sa však Threadripper určený do výkonných pracovných staníc zaobíde. K dobru má nižší (12 nm), odladenejší výrobný postup a dosahuje výrazne vyššie frekvencie, ale hlavne je podstatne lacnejší – stojí takmer tretinu.

Zatiaľ čo top model z prvej vlny Threadripperov (16 jadier/32 vlákien) v porovnaní s najdrahším osemnásťjadrovým Core i9 (7980XE) ťahal ešte vo všetkých smeroch za kratší koniec, teraz sa už situácia líši a porovnanie je už zaujímavejšie, a to aj pre podobnosť ceny.

V multithreadingu bez konkurencie

Jediný konkurent Threadrippera 2990WX je v súčasnosti Ci9-7980XE, teda to najvýkonnejšie desktopové, čo má Intel v ponuke. Absencia takmer polovice jadier je však výrazná a pri výťažnosti všetkých vlákien má 2990WX v závislosti od aplikácie navrch o 50 – 70 %. Takýto priepastný rozdiel je pri šifrovaní, kompresii/dekompresii, ray-tracingu či renderovaní, kde sa konkurenčný Core i9 výkonnostne nechytá. Ak záber vašej činnosti spadá do tohto okruhu, konečne ste sa dočkali – 32-jadrový Threadripper je suverénne to najlepšie a cenovo dostupné, čo si môžete kúpiť.

Pri strihu a prevodoch videa miera výhodnosti 2990WX klesá, tam už bez ohľadu na použitý kodér vedie 7980XE v priemere zhruba o 40 %. O jednotky percent je nižší i jednovláknový výkon (vrátane jednojadrového boostu na 4,2 GHz), a teda aj výkon v hrách, ktoré zvyčajne profitujú iba zo zopár jadier. Na hranie však nie je vhodný (ale ani určený) ani jeden z týchto procesorov.

Aj napriek vysokej spotrebe ukážková efektivita

S extrémnym výkonom ide ruka v ruke i spotreba, ktorá je takisto enormná. V rámci testovacej platformy bola použitá ASRock X399 Taichi (BIOS v3.30), čo je všeobecne síce drahá doska, no je jedna z tých lacnejších pod Threadripper. Procesor živí 60-ampérovými MOSFETmi IR3555M. Tie patria síce k špičke, no v počte ôsmich s 2990WX sú našponované aj pri východiskových (auto) nastaveniach.

Procesor som podrobil extrémnej záťaži Prime95 s nastavením konštantného FFT na 128K. Inými slovami, pri maximálnej záťaži procesora (s 3200 MHz pamäťami G.Skill Flare X a chladičom Noctua NH-U14S TR4-SP3) zodpovedá príkon 407 W. Po zohľadnení účinnosti zdroja a podielu GTX 1060 v nečinnosti výkonnostný vklad procesora je okolo 350 W. Pri dlhšej záťaži je to i v optimálnych podmienkach pre testovaciu dosku trochu priveľa. Testy realizujem v špeciálnom veternom tuneli so štyrmi 600-otáčkovými ventilátormi Noctua NF-S12A (dva na vstupe, dva na výstupe) pri teplote vzduchu na vstupe 21 – 21,3 °C. ­Napriek optimálnemu prostrediu sa maximálne teploty na napájacej kaskáde vyšplhajú až na kritických 120 °C, keď dochádza k zhadzovaniu násobiča na 5,5 (z pôvodných 32), čo znamená rapídne prepady na 550 MHz.

Najšikovnejšia možnosť, ako predísť tejto nestabilite, je manuálne priškrtiť napájanie jadier. Najnižšia hodnota Vcore, pri ktorej testovaný procesor zvládal dlhodobo extrémne zaťaženie, sa rovná 0,8875 V. Tým odbúrate zhruba 75 W a všetky teploty sú už v poriadku aj s dostatočnou rezervou do miestností s vyššou teplotou vzduchu. Podobne „na krv“ podvoltovaný Ci9-7980XE (s X299 Gaming M7 ACK) je o 25 % úspor­nejší, to však nie je adekvátne tomu, o koľko má Threadripper výkonnostne navrch.

Na druhej strane 2990WX možno i jednoducho pretaktovať. Po experimentálnom fixnom nastavení 4 GHz však muselo ísť do procesora už 1,225 °C, a to už powermeter v CineBench kmital medzi 570 – 595 W. Na vyššiu záťaž (Prime95) to však už bolo nestabilné nastavenie a hlavne pri dlhodobej záťaži už vyžaduje nielen vodný blok na napájaciu kaskádu, ale i na procesor. Pritom v podvoltovanom režime vzdušná Noctua NH-U14S pre TR všetko zvláda chladiť aj pri 7 V (900 otáčkach), keď je i tichá.


Chladič Noctua NH-U14S TR4-SP3 je jeden z mála tradičných „vzdušných“, ktoré podporujú obriu päticu AMD TR4

Hodnotenie

Staviť všetky karty na (štyri) mainstreamové čipy sa AMD oplatilo. Škálovanie cez interposer funguje skvelo a výrobné náklady sú podstatne nižšie, ako má Intel pri unikátnych čipoch vyhradených pre high-end. To sa nakoniec pekne odzrkadľuje i na koncovej cene.

Hoci obrovské PCB (58,5 × 75,4 mm) ­Threadripperov vyzerá hrozivo, výkon na watt má AMD 2990WX priaznivejší než Ci9-7980XE. Jedným dychom však treba dodať, že to vtedy, keď sa využíva úplný potenciál oboch konkurenčných procesorov, čo je typicky pri 3D modelingu či virtualizácii a podobne. Intel má vyšší jednovláknový výkon a takisto pri bežnom chladení je schopný, najmä po pretaktovaní, fungovať na vyšších frekvenciách. Pochopiteľne, v aplikáciách, kde sa využije iba zlomok dostupných jadier, má tak najvýkonnejší Core i9 navrch. Preto pred kúpou dobre zanalyzujte, ako vaše programy spravujú hardvérové prostriedky.

• Cena: 1770 EUR (procesor) + 350 EUR (doska)

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AMD Ryzen Threadripper ASRock

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať