ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

AOC CU34P2C / Na prácu aj na zábavu

0

Na ultraširokouhlé a zakrivené monitory sme si už zvykli hlavne v hernej oblasti. Hráči využívajú široký uhol pohľadu a zakrivenie monitora ich viac obklopí a vtiahne do hry. Samozrejme, to neznamená, že by takéto monitory nemali čo ponúknuť aj pri práci alebo domácom použití. Dôkazom toho je aj novinka od značky AOC, testovaný model CU34P2C. Tento monitor v podstate dokazuje, že pokiaľ sa chce, možno vyrobiť univerzálny model, ktorý je dobre použiteľný na hranie, prácu aj sledovanie filmov.

S_1124 T Flexcam Advertisement  

Monitor, ako už z označenia vyplýva, používa 34" ultraširokouhlý panel typu VA s rozlíšením WQHD, teda 3440 × 1440 bodov. Panel so svietivosťou 300 nitov dosahuje kontrastný pomer 3000:1. Obnovovacia frekvencia je 100 Hz a maximálny uhol sledovania 178 stupňov. Vo výbave je ďalej štvorportový USB hub a konektor USB-C so 65 W napájacím výstupom, napríklad pre pripojený notebook. Okrem toho sú tu dva porty HDMI 2.0, 3,5 mm zvukový výstup a DisplayPort vo verzii 1.2. Osadenie panela je bezrámikové. Štvorcová základňa je na otočnom tanieri, takže celý monitor možno natočiť na obe strany až o 179°, skloniť o -5 až +22° a výškovo nastaviť v rozsahu 150 mm. Na zadnej strane je aj držiak VESA – P2, takže monitor môžete umiestniť aj na stenu alebo iný držiak, prípadne naň zozadu pripevniť mini PC. Stojan má solídnu konštrukciu a aj napriek šírke monitora je stabilný a neprenáša na monitor vibrácie. Konektory sú zapustené vzadu a smerujú nadol, čo umožňuje lepšiu správu káblov, ale sťažuje zapojenie, našťastie možno monitor skloniť.

Monitor poskytuje výborné rozlíšenie a širokú pracovnú plochu, ktorú využijú aj tí, ktorí potrebujú zobrazovať dve okná naraz. Napriek pomerne veľkým rozmerom sa výborne hodí na pracoviská s obmedzeným priestorom, ktoré využívajú dvojicu monitorov. Tento model ich bez problémov nahradí a zaberie menej miesta. Naopak, ak potrebujete veľkú pracovnú plochu, vďaka úzkym rámikom sa hodí na 2-3-monitorové zostavy. To môže byť zaujímavá voľba napríklad pre hráčov rôznych simulátorov. Veľkú plochu, samozrejme, výborne využijete aj pri kancelárskej práci, najmä pri práci s tabuľkami a databázami, alebo pri programoch, ktoré využívajú časovú os na spracovanie zvuku alebo videa. Užitočný doplnok je vstup USB-C, vďaka ktorému môžete veľmi jednoducho pripojiť notebook, ktorý je z monitora aj napájaný, takže nepotrebujete žiadny ďalší kábel. Ak chcete pripojiť dva zdroje obrazu, monitor ponúka režimy PiP a PbP.

Kvalita obrazu je veľmi dobrá, čo potvrdili aj merania. Farebný gamut dosahuje 100 % sRGB a 87 % Adobe RGB. Priemerná farebná odchýlka je na úrovni δE = 2,3 a maximálny jas 325 nitov, čo je viac, ako udáva výrobca. Panel VA je 8-bitový a monitor nepodporuje zobrazenie HDR. Input lag sa pohybuje od 41 ms bez zapnutého Overdrive až po 12 ms so zapnutým. Špecializovaným herným monitorom síce nemôže konkurovať, ale aj tak sú výsledky veľmi dobré.

Na kvalitu obrazu, hlavne vzhľadom na zakrivenie monitora, má priaznivý dosah aj antireflexný povrch panela, ktorý zaručuje sledovane obrazu bez rušivých odleskov z okolia. Ovládanie je zverené piatim tlačidlám umiestneným vpravo zospodu. Nie je to príliš pohodlné, ale menu je jednoduché a prehľadné a nastavenia navyše nemusíte meniť často. Napájací zdroj je vstavaný a vedľa napájacieho konektora nájdete aj mechanický sieťový vypínač.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, matný panel, konektivita, USB-C, možnosti polohovania
- Kvalita zvuku

PARAMETRE:

Veľkosť obrazovky: 34 palcov, typ panela: VA, zakrivenie 1500R, antireflexná úprava, natívne rozlíšenie: 3440 × 1440, latencia (G2G): 4 ms, Adaptive sync 100 Hz, kontrastný pomer: 3000:1, pozorovacie uhly: 178° horizontálne aj vertikálne, konektivita: 2× HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, USB-C 3.2 gen. 1, 4-portový USB hub, Audio In, reproduktory 2 × 3 W, napájanie: interný zdroj, hmotnosť: 9,8 kg, rozmery (so základňou): 527 × 903 × 250 mm

Cena: 558 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať