Recenzia: ASRock Fatal1ty B360 Gaming K4: Mainstreamový základ počítača
Základné dosky s čipovými súpravami Intel B360 sú vhodné pre bežných používateľov, ktorí majú záujem o výkonnú zostavu, ale už neplánujú upravovať výkon procesora či pamätí pretaktovaním. Na to sú určené až drahšie modely s predponou Z (Intel Z370). Procesor je živený cez 10-fázovú napájaciu kaskádu, ktorá kombinuje 55 A (SM4337) a 65 A (SM4336) MOSFETy. Inými slovami, napájanie je štedro naddimenzované, a to aj pri použití najvýkonnejšieho procesora, ktorý má pri tejto doske zmysel – Core i7-8700 s TDP 65 W. Spotreba zostavy (bez samostatnej grafickej karty) je v maximálnej záťaži okolo 90 wattov.
Čo sa týka efektivity, tá je v porovnaní s podobnými doskami niekde uprostred, teda pri automatickej regulácii, keď si sama podľa vlastného uváženia nastavuje Vcore/VID. Po ručnom nastavení fixného napätia sa však už rozdiely medzi doskami strácajú a spotreba je rovnaká. Zahrievanie napäťových regulátorov (VRM) je tu vždy symbolické a aj v zhoršených podmienkach popri slabšom prietoku vzduchu v skrinke či vyššej okolitej teplote sa drží s veľkou rezervou na nízkych teplotách.
Podpora pamätí je do 2666 MHz tak ako pri všetkých doskách postavených na čipovej súprave B360. Šité na mieru sú Patrioty Viper s čipmi Micronu. Doska je s nimi úplne kompatibilná a spomedzi rýchlych sú v prepočte na gigabajt jedny z najlacnejších.
Oproti lacnejším konkurenčným doskám má táto od ASRocku dva sloty M.2 navyše. Plnohodnotný je však len ten prvý, podporujúci okrem iného i Intel Optane či prerastené 110-milimetrové SSD (čo takisto nebýva pravidlom). Za pochvalu stojí i rozumné umiestnenie tohto slotu mimo dosahu grafickej karty, ktorá vie v typicky pasívnom režime (do 60 °C na jadre) výkonnému SSD priťažiť.
Druhý slot M.2 má už iba polovičnú priepustnosť, pripojený je totiž už iba dvoma linkami a modely NVMe už tak obmedzuje. Je však dobre použiteľný na lacnejšie SSD komunikujúce cez rozhranie SATA 3. Tretia krátka M.2 je na modul Wi-Fi. Ten možno doplniť ako voliteľné príslušenstvo. Počíta sa aj s externými anténami, v rámci panela I/O je na ne pripravený držiak.
Možnosti nastavení v UEFI sú okrem hýbania násobičom podobne rozsiahle ako pri doskách s vybavenejšími čipovými súpravami. Na špičkovej úrovni je i rozhranie na ovládanie rýchlosti pripojených ventilátorov. Intenzitu PWM je možné manuálne regulovať rozhodením odrazových bodov na osiach teplôt a intenzity impulzovej modulácie. Na jednoduchšie prispôsobenie možno použiť niektorý zo šikovne prednastavených profilov (od tichého cez vybalansovaný až po výkonný). V každom prípade žiadny externý panel na zmenu otáčok či aplikácie tretích strán už netreba ani na podrobné ladenie.
Rozhranie na úpravu otáčok pripojených ventilátorov
Konektorová výbava zadného panela má síce tradične menej konektorov USB, pretože výrazný priestor zaberajú obrazové výstupy. Port HDMI dopĺńa DisplayPort, ktorý už zvláda UHD@60 Hz. A na spätnú kompatibilitu so staršími zariadeniami je k dispozícii i analógový D-Sub či na pripojenie myši a klávesnice PS/2. Medzi audiokonektormi zase teší prítomnosť optického výstupu S/PDIF. Nechýba ani podsvietenie RGB. Diódy sú pod dlhým ozdobným krytom na ľavej strane a ďalšie zospodu lemujú chladič čipsetu.
Parametre:
• Formát ATX (305 × 244 mm), 2× slot PCIe ×16, 4× slot PCIe ×1, 6× SATA 6 Gb, 2× M.2, 5× 4-pinový konektor na ventilátor, 12× USB – externe 2× 2.0, 2× 3.1 gen. 1, 2× 3.1 gen. 2 (typ A + typ C), interne 4× 2.0, 2× 3.1 gen. 1, gigabitová sieť (Intel I219V) s 1× RJ-45, 1× PS/2, zvuk 7.1 (5× 3,5 mm jack + S/PDIF) – kodek ALC1220, videovýstupy: 1× HDMI 1.4, 1× DisplayPort 1.2, 1× D-Sub
• Cena: 210 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Nadštandardná konektivita, poriadna napájacia kaskáda aj jej chladenie, prehľadné a funkčne nabité UEFI, slušný zvuk, detailná regulácia ventilátorov
- Vyššia cena (na úrovni lacnejších dosiek Z370)
HODNOTENIE:
Konektivita: 90 %
Možnosti UEFI: 90 %
Chladenie: 100 %
Cena/hodnota: 90 %
Celkovo: 93 %