S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

ASRock Radeon RX 590 Phantom Gaming X 8G OC: Polaris na steroidoch

0

AMD na poli grafických kariet momentálne zažíva miernu krízu a zatiaľ na výhodnejšiu ponuku konkurencie odpovedalo len kontroverzným Radeonom VII s odflákaným chladičom. To je však stále high-end, v mainstreame AMD bojuje s RX 590, respektíve s Polaris 30, čo je prvý lacnejší grafický čip vyrábaný 12-nanometrovou technológiou. Plocha jadra však zostala nezmenená, 232 mm2. Táto grafika má rovnakú výbavu GPU (i typ použitých pamätí GDDR5) ako RX 480 z júna 2016. To znamená 32 compute units/2304 shaderov, 144 textúrovacích a 32 rasterizačných jednotiek.

Vyšší výkon RX 590 dosahuje tak len vďaka masívnemu nárastu frekvencií, ktoré nový výrobný postup umožňuje. Plus 280 MHz (base clock) až 350 MHz (boost clock) je podstatne väčší skok ako v porovnaní RX 480 s RX 580. Aj preto RX 590 oprávnene používa označenie 90, hovoriace o vyššom modeli.

Naša konkrétna testovaná karta je zaujímavá i tým, že je od ASRocku. Práve RX 5xx sú prvé grafiky od tejto firmy určené pre koncových spotrebiteľov. Phantom Gaming X presahuje referenčný návrh taktovaním jadra i dĺžkou chladiča (265 mm). Z hľadiska kompatibility je dobrá správa, že ten ostáva i naďalej dvojslotový.

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Na RX 590 sa popri konkurenčných GeForce GTX 1660 (Ti) mnohí pozerajú „cez prsty“. Je pravda, že AMD na efektivitu nVidie momentálne nemá a na novú architektúru AMD Navi čakáme ako na spasenie a konečne zdravú konkurenciu. Napriek tomu RX 590 nemusí byť v ponuke grafických kariet do počtu, nemôže však stáť 300 eur tak ako táto karta ASRocku. Za tieto peniaze sa dá totiž zadovážiť karta GTX 1660 Ti, ktorá je okrem 6 GB VRAM (RX 590 má 8 GB GDDR5) vo všetkých smeroch lepšia. Cenou konkurenčná GeForce je v závislosti od rozlíšenia výkonnejšia o 16 – 18 %, a to pri spotrebe nižšej asi o 27 %. A to sme sa ešte nedostali k hlučnosti. ASRock RX 590 vo vyhotovení Phantom je i výrazne hlučnejší než akákoľvek priemerná GTX 1660 Ti či GTX 1660 (ku ktorej má RX 590 výkonnostne bližšie). Nameraná hodnota o 10 – 15 dBA vyššia nie je dobrá vizitka.

Súdiac podľa pomerne nízkej hmotnosti grafickej karty (635 g), mohol byť chladič robustnejší, ale i tak je zahrievanie pomerne vysoké. Ktovie, aký kvalitný je kontakt so základňou.

Cez tweaker ASRocku možno prepnúť na režim silent či OC. Tieto profily však majú na prevádzkové vlastnosti malý dopad. Tichý režim nie je až taký tichý a hlučnosť zníži iba symbolicky, a aj to na úkor zníženia frekvencie GPU. Zo stabilných východiskových 1560 MHz na 1500 – 1530 MHz. Pretaktovaný režim frekvencie vyženie na 1590 MHz, s čím ide kozmeticky hore i spotreba (asi o 4 W) a hlučnosť. To sú však už ťažko postrehnuteľné rozdiely.

V rámci výraznejších zmien som sa pokúšal chladič vyladiť ručne a intenzitu PWM fixne upraviť na konštantných 30 % (t. j. ~ 2× 1150 ot./min na dvoch 85 mm ventilátoroch). Aerodynamický hluk už vtedy začína prebíjať kvílenie cievok. No nie je to nič strašné a už môžeme hovoriť vcelku o tichom chode. Problém je v tom, že v takomto nastavení chladič na plný výkon nestačí a po presiahnutí 85 °C (na vyššiu teplotu sa tento limit posunúť nedá) na jadre sa frekvencie prepadávajú až na 1050 MHz, teda pod úroveň RX 480. Nie náhodou je to poriadny vetroplach. V skrinke s optimálnou cirkuláciou však môžete hlučnosť manuálne regulovať (z automatických 50 dBA na 40 dBA určite) a stíšenie je veru markantné. V takýchto podmienkach sa už i striedmejšie rebrovanie nakoniec hodí. Totiž i pri nižšom prietoku ventilátor prefúkne na pasív VRM (napájacej kaskády), chladenie je i tu dostatočné a kartu možno bezpečne prevádzkovať aj po výraznejšom spomalení ventilátorov.

Hodnotenie

Situácia modelu ASRock Radeon RX 590 Phantom je teraz pomerne zložitá. Cena musí v nasledujúcom období výrazne klesnúť, aspoň o 70 eur, bližšie ku GTX 1660 (a v niektorých hrách, ktoré idú lepšie Radeonom, bude mať navrch). To by už šlo o zaujímavú alternatívu ku GeForce, nad ktorou má aspoň trochu zmysel uväzovať, ak sa vyrovnáte s vyššou spotrebou a hlučnosťou. Dovtedy ťažko hľadať nejaké argumenty, prečo si túto RX 590 zakúpiť. Azda len v niektorých špecifických aplikáciách ponúka vyšší výkon pod OpenCL než GTX 1660 (Ti), to však už bude veľmi okrajové použitie a na riešenie výpočtových úloh sa aj tak viac oplatia Vegy s komplexne lepším pomerom cena/výkon.

„Neprimerane drahá i hlučná grafika. Po znížení ceny a vyladení ventilátorov by však dávala význam.“

Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Robustná konštrukcia s backplatom, dvojslotový dizajn, pasívny chod v nečinnosti (mimo záťaže)
- Slabší pomer cena/výkon, vyššia hlučnosť

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
ASRock Radeon Phantom Gaming

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať