ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

ASUS Maximus XI Gene / Najnadupanejšia doska formátu mATX

0

Menšie dosky než štandardné ATX sú často vytláčané na okraj záujmu. A neopodstatnene. Medzi bežnými používateľmi totiž často panuje mýlka, že menší počítač je výkonnostne slabší alebo minimálne neponúka toľko možností. Doska Maximus XI Gene však tento mýtus jednoznačne vyvracia.

Formát mATX v tomto prípade znamená oproti ATX zmenšenie dĺžky PCB o 79 mm, čo je síce dosť, ale  nemá to veľký dosah na praktické veci. Doska je ukrátená iba o dva sloty PCI Express ×16, takže si akurát nezapojíte druhú grafickú kartu, ktorú však drvivá väčšina hráčov nepoužíva, ani pokiaľ to doska umožňuje. Navyše najnovšie sa od takéhoto zapojenia dištancuje i AMD. V porovnaní s doskami Mini-ITX je tu však k dobru druhý konektor PCIe. ASUS to urobil naozaj šikovne a použil univerzálnejší štvorlinkový (sprava otvorený i kartám so slotom plnej veľkosti) na pripojenie všetkého možného, nielen zvukovky. Ale práve zvuk bude to, čo na tejto doske budú chcieť náročnejší používatelia zlepšiť. Integrované riešenie Realteku je totiž tradične iba priemerné.


 Doska je vybavená špičkovou napájacou kaskádou – dvanásť 60 A fáz pre procesor a dve pre integrované grafické jadro.

Vysoko nadštandardný je prístup k výkonným diskom SSD NVMe. Dva možno zapojiť do slotov priamo na doske a ďalšie dva cez rozširujúcu kartu do slotu DIMM 2. Aj pre jej prítomnosť sa už však na PCB nezmestili viac než dva sloty na pamäte DDR4. To veci príliš nekomplikuje, keďže sa počíta i s vysokokapacitnými modulmi s pamäťovými čipmi v dvoch radoch. Maximus XI Gene vyniká nielen podporou nadštandardnej kapacity RAM na jeden modul, ale i frekvencie – oficiálne do 4,6 GHz. Túto dosku preto používame na testy pamätí, ale aj grafických kariet. To zase preto, že vďaka funkcii Multicore Enhancement vie jednoducho pretaktovať procesor (v našom prípade Ci9-9900K@5 GHz) na všetkých jadrách na frekvenciu zodpovedajúcu bežne jedno/dvojjadrovému boostu. A to mimoriadne efektívne (t. j. s nastavením primeraného napätia) a vďaka robustnému 12-fázovému VRM/Vcore i pri nízkom zahrievaní MOSFETov. V každom prípade je doska Maximus XI Gene skvelo uspôsobená aj na extrémne manuálne pretaktovanie, na ktoré má k dispozícii hneď celý ladiaci panel hardvérových tlačidiel, prepínačov. A možnosti UEFI znovu zachádzajú do najväčších detailov, aké sú vôbec možné.


Medzi nadštandardnú výbavu pre najnáročnejších patrí rozširujúca karta na dve SSD PCIe a hneď vedľa „palubovka“ pre overclockerov.

Na rozdiel od mnohých takýchto extrémnych dosiek Gene neopúšťa videovýstup (HDMI 2.0), takže sa dá použiť i bez grafickej karty. Typicky do systémov, kde netreba vysoký grafický výkon. A pritom ostatných konektorov na zadnom paneli je stále vysoko nad rámec bežného využitia.

 „V takomto malom tele bezkonkurenčná záležitosť i pre počítače, kde sa požaduje najvyšší dostupný výkon.“

Parametre:

Formát: ATX (226 × 244 mm), 1× slot PCIe ×16, 1× slot PCIe ×4, 4× SATA 3, 4× M.2, 7× 4-pinový konektor na ventilátor/pumpu, 14× USB – externe 3× 3.2 gen. 2 typ A, 1× 3.2 gen. 2  typ C, 2× 3.2 gen. 1, 2× 2.0, interne 2× 3.2 gen. 1 typ A, 4× 2.0, 1× PS/2, zvuk 7.1 – kodek ALC1220S, sieť: 1× 1 Gb RJ-45 (Intel I219-V), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičková napájacia kaskáda (VRM), veľké množstvo prepínačov a tlačidiel na extrémne pretaktovanie, všadeprítomné teplotné snímače, frekvencia RAM do 4,6 GHz, až štyri sloty M.2, zmestí sa do menších skriniek, vzhľadom na takúto elitnú dosku pomerne prijateľná cena
- Iba dva sloty na RAM

Cena: 365 EUR

Hodnotenie:

Konektivita: 97 %
Možnosti UEFI: 100 %
Napájanie: 100 %
Cena/hodnota: 90 %
Celkovo: 97 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Asus Maximus mATX

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať