CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

ASUS NUC 14 Pro / Výkonné mini PC s moderným procesorom

2

Napriek miniaturizácii desktopových počítačov a ich čoraz atraktívnejšiemu dizajnu umiestniť skrinku takého počítača v modernej kancelárii, aby nezaberala miesto a harmonizovala s jej zariadením, nie je jednoduchá záležitosť. Do popredia vystupujú dve protichodné požiadavky: aby skrinka neprekážala, ale aby často po­užívané porty boli ľahko dostupné. Veľa riešení vychádza z toho, že monitor musí byť vždy na pracovnom stole. Riešením môže byť miniatúrne PC, pre ktoré sa niekde na stole miesto vždy nájde, prípadne môžete miniatúrny desktop upevniť na zadnú stenu monitora. Mini PC sa dá využiť aj v rôznych zariadeniach, ako sú informačné tabule, predajné automaty a podobne.

S_1124 T TABS10 Advertisement  

Mini PC s označením NUC vyrábal Intel a v súčasnosti tento osvedčený konštrukčný formát prevzal ASUS a uviedol na trh NUC 14 Pro. Testoval som model s procesorom Intel Core Ultra 7 165 H, 16 GB DDR5 a 512 GB diskom NVMe. 

Napriek veľmi malým rozmerom skrinky minidesktopu sú v nej oveľa lepšie podmienky na chladenie komponentov než v notebooku, ktorý má síce rovnaký objem, no priestor v ňom zaberá batéria, displej a klávesnica. Skrinka ASUS NUC 14 Pro sa dá otvoriť po uvoľnení aretovateľnej západky na spodnej stene. Získate prístup k slotu, do ktorého možno umiestniť 2,5-palcový pevný disk, prípadne disk SSD určený do tohto typu slotu, a aj k  disku NVMe a dvom modulom RAM, takže môžete pomerne jednoducho rozšíriť operačnú pamäť alebo vymeniť disk SSD v slote M.2 za model s vyššou kapacitou. Aby som bol presný, sloty na disky typu M2 sú na doske plošných spojov dva, pre 80 mm modul a druhý pre 42 mm modul pre disky SSD s M kľúčom. V ponuke je aj slim verzia, ktorá nemá slot na 2,5-palcový disk. Počítač sa napája z externého zdroja. V balení je aj držiak VESA umožňujúci namontovať mini PC na zadnú stranu monitora. Takúto montáž odporúčam, eliminuje hluk ventilátora pri vyššej záťaži. Pri bežnej záťaži hluk ventilátora neprekročí 30 dB. 

Čipová súprava Intel Core Ultra 7 165H (13. generácia Meteor Lake) obsahuje 16-jadrový procesor, pričom 6 jadier je typu P (Performance) na výpočtovo náročné úlohy, 8 jadier Efficient na bežné úlohy a dve Low Power Efficient jadrá na úlohy na pozadí. Maximálna turbo frekvencia je 5 GHz, pričom vtedy TDP stúpne z 28 až na 115 W. Samozrejme, tento výkon je procesor schopný poskytnúť len krátky čas v intenciách chladenia.

Súčasťou procesora je nielen grafika Intel Arc Graphics, ale aj NPU čiže hardvérový akcelerátor na výpočty súvisiace s AI, strojovým učením a neurónovými sieťami. NPU odľahčí procesor predovšetkým pri dlhodobej a nie príliš intenzívnej záťaži, napríklad pri odstraňovaní hluku okolia či rozostrovaní pozadia počas videohovorov a podobne. Samozrejme, závisí od konkrétnej aplikácie, ako dokáže výkon NPU využiť. Momentálne NPU v procesoroch Intel podporujú frameworky OpenVINO, WindowsML, DirectML a ONNX RT. Bezdrôtovú komunikáciu Wi-Fi 6E a blue­tooth 5.3 zabezpečuje karta Intel AX211. Antény sú pod horným plastovým krytom. Pomocou aplikácie TaskFirst môže používateľ prispôsobiť distribúciu dostupnej šírky pásma internetového pripojenia. Môže priepustnosť rozdeliť rovnomerne medzi všetky úlohy alebo uprednostňovať konkrétne aktivity.

Musím pochváliť konektorovú výbavu. Vpredu sú dva konektory USB 3.3 Gen2 typu A a konektor USB 3.2 Gen 2×2 typu C. Vzadu nájdete dva konektory Thunderbolt 4, dva konektory HDMI 2.1 a ďalšie dva konektory USB-A, jeden typu 2.0 a druhý 3.2 Gen2.

Scenáre využitia počítača vymedzuje integrovaná grafika, takže na veľmi náročné grafické aplikácie sa príliš nehodí. Naproti tomu po osadení dostatočnou pamäťovou kapacitou zvládne aj náročné lokálne analýzy v Exceli nad tabuľkami obsahujúcimi desiatky miliónov údajov. Počítač som testoval s rôznymi analytickými aplikáciami, ktoré občas dokázali vytočiť chladiaci ventilátor do vyšších otáčok. V syntetickom benchmarkovom teste Cinebench 2024 dosiahol ASUS NUC 14 Pro 958 bodov v multi-core a 111 bodov v Single Core teste. V 3D Mark benchmarku Steel Nomad Light dosiahol testovaný počítač skóre 2402 bodov. Snímková frekvencia počas testu bola 17,79 fps.

Čipová súprava podporuje platformu Intel vPro Enterprise umožňujúcu zjednodušenie vzdialenej správy, čo spolu s trojročnou zárukou ocenia podnikoví používatelia. Intel One-Click Recovery umožňuje aktivovanie obnovy operačného systému bez potreby fyzického prístupu k zariadeniu vybavenému technológiou Intel Active Management Technology (AMT). Technológia Intel Remote Platform Erase (RPE) umožňuje bezpečné vymazanie používateľských a firemných dát zo zariadenia pomocou vzdialeného príkazu. Procesory Intel 13. generácie disponujú aj technológiou Local Platform Erase (LPE), ktorá poskytuje firmám, ktoré nevyužívajú vzdialenú správu počítačov, rovnako bezpečnú metódu vymazania údajov. Pri optimalizácii pomáha záznam telemetrie prostredníctvom technológie Intel Platform Service Record.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, možnosť upgrade, konektivita
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core Ultra 7 165 H 3,8 GHz; pamäť: 16 GB DDR5 5600 MTS, 512 GB NVMe; grafika: integrovaná Intel Arc Graphics; konektivita: Wi-Fi 6E, bluetooth 5.3; operačný systém: Windows 11 Pro; konektory: vpredu: 1× USB 3.2 Gen2×2 Type C, 2× USB 3.2 Gen2 Type A, vzadu 2× Thunderbolt 4 Type2-C, 1× USB 3.2 Gen2 Type-A, 1× 2.0 Type-A, 2× HDMI 2.1, RJ-45 LAN; rozmery: 117 × 112 × 54 mm; hmotnosť 750 g

Cena: od 679 EUR (barebone verzia bez RAM, SSD a OS)

HODNOTENIE: 9/10

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

2 komentáre

NUC reakcia na: ASUS NUC 14 Pro / Výkonné mini PC s moderným procesorom

18.11.2024 09:11
Super riesenie pre fy s Remote Deskto, VDI. Prenosne z office na home office. Vo firme ich mam 20
Boot 5 sec, skalovatelne. Slim verzia - prikon 11W /meral som/ Pri beznej praci nehlucny. 2 HDMI monitory, minimum miest na stole., wifi, BT, keyboard a myska sluchadla samozrejme bez drotov
Reagovať

RE: NUC reakcia na: NUC

19.11.2024 23:11
To akoze na remote access vdi mam kupit “tenkeho” klienta za 1000 eur (s ram, os a ssd)? Preco?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať