S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

ASUS ProArt PA32U: 4K HDR monitor pre profesionálov

0

4K monitory sú na trhu už od roku 2013. Ceny aj dostupnosť sa odvtedy výrazne zlepšili a 4K je tak k dispozícii pre väčšiu časť používateľov. V súčasnosti možno kúpiť 27-palcové 4K monitory už za 300 – 400 eur. Tento rok na trh prichádzajú nové panely, ktoré sa líšia od tých predchádzajúcich predovšetkým jednou vecou, ktorou je HDR. ProArt PA32UC od spoločnosti ASUS je jedna z prvých lastovičiek, a ako to už býva zvykom, za novú technológiu si poriadne priplatíte. Hneď na úvod však treba podotknúť, že monitory ProArt sú určené pre profesionálov, ktorí sa živia tvorbou grafiky na počítači. V profesionálnej sfére je normálne, že za kvalitné veci sa pripláca viac, než by bežný zákazník bol ochotný za podobný produkt zaplatiť. Ak teda nie ste profesionál a nevenujete sa grafike, cenovka 2000 eur vám určite vyrazí dych.
Monitor má, ako už názov napovedá, uhlopriečku 32 palcov a rozlíšenie 4K (3840 × 2160). To predstavuje jemnosť 138 PPI. Vďaka technológiám W-LED a IPS sa môžete spoľahnúť na pozorovací uhol až 178 stupňov.

Povrch obrazovky je matný, nebude sa vám odrážať svetlo z okien či lampy. Monitor dostal certifikáciu Ultra HD Premium, ktorá zaručuje farebné spektrum väčšie než 90 % štandardu DCI P3 a vrcholovú svietivosť 1000 nitov. PA32UC má typický jas 400 nitov a už spomenutých 1000 nitov vo vrchole. Spĺňa niekoľko farebných štandardov, napríklad 100 % sRGB, 99,5 % AdobeRGB, 95 % DCI P3 či 85 % Rec.2020. Tieto skvelé výsledky dosahuje vďaka pravému 10-bitovému panelu s 1,07 miliardami farieb. HDR zase zabezpečuje štandard HDR10 a 384 lokálnych stmievateľných zón. Latencia panela je 5 ms (sivá – sivá).

Pri profesionálnom monitore nesmie chýbať množstvo režimov a nastavení. PA323UC má až 8 farebných režimov vrátane dvoch používateľských, 4 módy teploty farieb a 5 gama režimov. Úprava farby je možná na základe 6 farieb. Nechýba ani mriežka, pravítko či formáty A4 a B5 na jednoduchšiu prácu. Displej je od výroby kalibrovaný a výrobca zaručuje priemernú farebnú odchýlku menšiu než 2.
Tvrdenia výrobcu som preveril pomocou sondy Spyder5Elite. Odmeral som režimy AdobeRGB a sRGB. V móde AdobeRGB som nameral 98 % pokrytie sRGB a 99 % pokrytie AdobeRGB. Gama mala hodnotu 2.2 presne bez akejkoľvek odchýlky. To som ešte  na žiadnom monitore nenameral. Jas pri 100 % bol 397 nitov, čo opäť zodpovedá tomu, čo udáva výrobca. Kontrast bol 2000:1. Uniformita obrazu je bezproblémová. Ďalšie prekvapenie je priemerná farebná odchýlka δE = 0,42. Opäť najlepšia hodnota, akú som kedy nameral. Monitor tak rozhodne ponúka skvelé podanie farieb, vhodné na profesionálnu prácu s fotografiami, videami či 3D grafikou.

V móde sRGB sú hodnoty o niečo horšie. Konkrétne 98 % pokrytie sRGB a 76 % pokrytie AdobeRGB. Gama je 2.2 s odchýlkou 0,01. Jas sa v tomto režime nedá upraviť, je teda len na úrovni 211 nitov s kontrastom 2320:1. Priemerná farebná odchýlka δE = 1,04, čo je síce slabšie ako v režime AdobeRGB, stále však ide o veľmi dobrú hodnotu.
Pozastavil by som sa ešte pri HDR. S najnovšou aktualizáciou Windows 10 na verziu 1803 sa výrazne zlepšila podpora širšieho spektra farieb a opravené boli niektoré problémy. ­Takisto už možno zmeniť jas obsahu SDR, ktorý bol doteraz vyblednutý a tmavý. Prepínanie medzi režimom SDR a HDR už takisto funguje automaticky. Vyskúšal som to napríklad na hre Far Cry 5.
384 stmievateľných zón pomáha rozlíšiť čiernu a bielu tým, že pod čiernou sa vypne LED podsvietenie. Zóny však zaberajú určitú plochu, a keď sa v tejto ploche prekrýva jasný obsah s čiernym, vzniká halo efekt, teda akási stopa alebo opar. Dobre to vidieť, keď myšou hýbete po čiernej ploche. Ostáva za ňou biela stopa, ktorá však za okamih zmizne. Horšie je to pri statickom obsahu, kde sa prelína čierna s inou farbou, tam je to viditeľné stále. Žiaľ, toto je pri technológii FALD (Full-array local dimming) bežné a neexistuje na to riešenie. Plnohodnotné HDR, kde jeden pixel svieti a druhý vedľa neho je vypnutý, je momentálne možné len na displejoch OLED.

Vo výbave monitora nájdeme aj dvojicu 3 W reproduktorov, ktoré si prácu vykonajú dobre, no ničím neprekvapia. Zato portová výbava je viac než dobrá. Tvorí ju štvorica HDMI 2.0b, jeden DisplayPort 1.2, dva porty Thunderbolt 3 (jeden in, jeden out), USB hub zložený z dvoch USB type-A, jedného type-C a type-B na pripojenie k PC. Nechýba ani 3,5 mm konektor na slúchadlá. Monitor podporuje štandard HDCP 2.2 na prehrávanie chráneného obsahu. Pozornosť si zaslúži najmä dvojica portov Thunderbolt 3. Tá umožňuje pripojiť moderný ultrabook/MacBook a okrem zobrazenia 4K obrazu ho aj zároveň nabíjať až 60 W. Toto som overil na novom Lenovo X1 Carbon 6 gen. K monitoru som do druhého portu TB3 následne pripojil externý disk SSD Sonnet Fusion Drive – 22,6 GB video sa na externý disk prenieslo za 25 sekúnd. Prenosová rýchlosť teda bola vyše 900 MB/s.

Medzi ďalšie zaujímavé funkcie patria PIP a PBP. Obraz v obraze a obraz vedľa obrazu vám umožňujú zobraziť dva rôzne zdroje naraz, naprí­klad notebook a PC zároveň. V PBP môžete dokonca zobraziť ten istý obsah v dvoch rôznych farebných režimoch na porovnanie farieb. Na výber je však len sRGB a USER 1 a 2.
Na záver sa pozrieme ešte na dizajn a spracovanie. Monitor zaujme tromi tenkými rámikmi, ktoré umožnia jednoduchšie prepojenie dvoch a viacerých monitorov zároveň. Monitor sa ovláda joystickom, ktorý má štyri smery a stlačenie. Navigácia v OSD je rýchla a prehľadná. Ostatné tlačidlá pod ním však mali väčšiu vôľu a celý zadný panel sa v tejto časti prehýbal, čo nepôsobilo veľmi prémiovo. Stojan je rýchlo pripojiteľný a odpojiteľný. Umožňuje takisto široký rozsah pohybu, a to až 130 mm na výšku, -5 až 23-stupňový náklon, pivot 90 stupňov na obe strany a otáčanie do strán o 60 stupňov. Monitor podporuje aj pripojenie VESA 100 × 100 na stenu.

Verdikt

ASUS ProArt PA32UC je špička na poli monitorov. Farebný gamut, priemerná farebná odchýlka a jas majú špičkové hodnoty, ku ktorým sa väčšina konkurencie ani nepriblíži. Keď k tomu prirátam skvelú konektivitu a elegantný dizajn spolu s multifunkčným stojanom, vo výsledku máme veľmi kvalitný profesionálny monitor. No výrobca si je toho vedomý, a tak cena zodpovedá kvalitám, ktoré monitor ponúka.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Presné farby, množstvo nastavení obrazu, polohovateľný ­stojan, HDR, TB3
- Cena, FALD nie je dokonalé

HODNOTENIE:

Obraz: 95 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 80 %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 95 %

Cena: 2100 EUR

Zobrazit Galériu

Tomáš Brestovanský

Všetky autorove články
Asus 4K HDR

Pridať komentár