S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

ASUS ROG Strix RTX 2060 O6G: Grafická karta s puncom luxusu

0

Zatiaľ čo niekto vyberá podľa najnižšej ceny na úkor slabšieho výkonu a vyššej hlučnosti, iný už pri voľbe grafickej karty tieto negatíva zohľadňuje a snaží sa nájsť najlepší kompromis. A potom je tu ešte jedna skupina používateľov. Takých, ktorí žiadne nedostatky netolerujú.

Jedno z momentálne najkomfortnejších miest (ak nie vôbec najkomfortnejšie) pre GPU poskytuje ASUS v podobe nereferenčných návrhov Strix z rodinky ROG. A tentoraz si v tomto šate detailne rozoberieme pretaktovaný variant (t. j. O6G) GeForce RTX 2060 s čipom nVidia TU106. Pripomeňme si, že ide o strednú triedu a zároveň základ pre natívne raytracingové renderovanie.

Strix RTX 2060 O6G sľubuje výrazne vyšší base clock (1860 MHz), než garantuje referenčná karta nVidie (1680 MHz). Väčší „šok“ vám však môžu spôsobiť fyzické proporcie a hmotnosť. Z celkom bežného balenia totiž vylovíte takmer jedenapolkilovú kartu. To je takmer dvakrát viac, než majú niektoré iné. Obzvlášť upozorňujem na nadštandardnú hĺbku (132 mm), teda rozmer od bloku k bočnici. To môže v ojedinelých prípadoch spôsobiť i nekompatibilitu so skrinkou. S dĺžkou 30 cm a hrúbkou cez tri sloty sa pri výkonnejších chladičoch tak nejako počíta.

Kartu charakterizuje i hardvérový prepínač medzi dvoma BIOS-mi. Jeden je optimalizovaný na vyšší výkon, druhý zase na nižšiu hlučnosť. Nadšencov potom poteší i samostatné tlačidlo na vypnutie podsvietenia RGB. To je možné, samozrejme, na všetkých grafikách z prostredia obslužnej aplikácie, no v tomto prípade vás grafika svietením nemusí otravovať už ani pri POSTe počítača.


Tri rozširujúce konektory vzadu: dva štandardné, nezmenšené na pripojenie ventilátorov a jeden na doplnok RGB

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Z predošlého čísla máme už výsledky konkurenčnej RTX 2060 Gaming Z, čo je top model MSI. Najvybavenejšia grafika ASUSu je zhruba o 40 eur drahšia, a tak sa očakáva, že bude v mnohých ohľadoch lepšia. Chladič má podstatne väčší a aj v režime performance je o trochu tichšia pri súčasne výrazne (o 10 °C) nižšej teplote GPU. Zahrievanie je tak iba symbolické. O naozaj tichú kartu ide až po preradení BIOSu na voľbu quiet. A tichšie než bežne sú i cievky, takže nízke otáčky a štedro predimenzované chladenie majú naozaj opodstatnenie. Z pohľadu grafického jadra by bolo možné ventilátory ešte spomaliť, treba však myslieť i na chladenie napájacej kaskády, ktorá sa zahrieva podstatne výraznejšie.

Tichý režim znamená o 15 MHz nižšie frekvencie GPU. Ani tie však pod 1965 MHz neklesnú a držia sa približne na úrovni MSI Gaming Z, lenže pri citeľne nižšej hlučnosti a mierne nižšom zahrievaní nielen GPU, ale i VRM. Aj preto v dôsledku nižších tepelných strát má Strix v závislosti od vypnutého/zapnutého LED o 5 – 6 wattov nižšiu spotrebu. Rovnako zanedbateľný (okolo percenta) je nárast výkonu v režime performance, ktorému zodpovedajú všetky namerané hodnoty v tabuľke. Používať toto nastavenie má opodstatnenie najmä v horších podmienkach, typicky pri vyššej teplote vzduchu okolia. Na typické domáce používanie je vhodnejší tichší z dvojice profilov. Napríklad aj preto, že iba v ňom grafika mimo záťaže vypína ventilátor a chod chladiča vás nijako neruší ani v bezhlučnej noci.

Výkonnostne táto karta v rozlíšení 1920 × 1080 px prechádza všetkými testovanými modernými hrami ako nôž maslom. To znamená, že priemerná rýchlosť renderovania na najvyšších vizuál­nych nastaveniach je aspoň 60 fps a minimálna snímková frekvencia s výnimkou Assassin's Creed Odyssey, ktorý sa miestami vo FHD na RTX 2060 drhne viac než na komplexne slabšej GTX 1660 Ti, neklesá pod 35 obrázkov za sekundu. Väčšina trojáčkových hier ide výrazne rýchlejšie a so „sekaním“, resp. s fps pod 25 sa nestretnete ani na paneloch QHD (2560 × 1440 px).


Extra prepínač na voľbu správneho BIOSu a tlačidlo na centrálne vypínanie a zapínanie osvetľujúcich segmentov

Hodnotenie

Jeden z najdrahších, ale i najlepších modelov RTX 2060. Cenu pritom ASUS nastavil rozumne – RTX 2070 sú drahšie minimálne o päťdesiat eur. A aj to je reč o tých najlacnejších modeloch, ktoré mieria na trochu iného zákazníka. ROG Strix O6G je mimoriadne atraktívna grafika pre náročných, ktorí svoj hardvér radi ladia. Po zvýšení power limitu je dobre pripravená aj na manuálne pretaktovanie. Na takéto účely je uspôsobené takisto posilnené napájanie. Konečný výsledok je tak ako vždy závislý od kremíkovej lotérie. Aspoň na 2100 MHz na GPU by mali dosiahnuť i slabšie kúsky. Ale aj bez ohľadu na to ide o výbornú grafickú kartu.

„Výkon strednej triedy v highendovom chápaní. Prepracovanejšiu RTX 2060 nezoženiete.“

Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká efektivita, špičkový chladič, nízka hlučnosť ventilátorov i cievok, nízke zahrievanie, robustné napájanie, fyzický prepínač medzi BIOSmi (vyšší výkon/nižšia hlučnosť)
- Slabší pomer cena/výkon

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Asus ROG Strix

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať