ASUS ROG Strix SCAR II / Za menej peňazí stále veľa muziky
ASUSTeK Computer Inc. a jeho produkty edície ROG (Republic of Gamers) radíme medzi špičku na súčasnom hernom trhu. Firma v rámci edície ROG ponúka tri modely notebookov so 17,3-palcovou obrazovkou – Mothership, Zephyrus a Strix. Posledný menovaný model je z uvedenej trojice najslabší. V tejto recenzii sa venujeme práve notebooku Strix SCAR II s typovým označením GL704GW-EV022T, ktorý je síce výkonovo slabší ako vlajkové lode, ale tomu zodpovedá aj oveľa prijateľnejšia cena.
Prvé dojmy
Nižšia cena testovaného notebooku, resp. najnižšia cena spomedzi produktov ROG so 17,3" obrazovkou, naznačila, že nie všetky komponenty budú rovnako výkonné a kvalitné ako v prípade drahších modelov. Na porovnanie môžem uviesť niekoľko základných rozdielov medzi modelom Strix a jeho drahším kolegom Zephyrus. Telo Strixu pôsobí na prvý pohľad plasticky a menej elegantne. Je rovnako dlhé ako v prípade Zephyru, no je hrubšie aj ťažšie. Je mohutné, pevné a nesie 17,3" displej. Medzi 17" konkurenciou však patrí k najmenším. Displej Strixu je rozmerovo úplne totožný s displejom Zephyru, no nemá ani funkciu G-Sync, ani certifikáciu Pantone. Jeho excelentná kvalita poskytuje výbornú distribúciu farieb, skvelý jas, kvalitné podanie čiernej a vysoký kontrast. Na trhu rovnocenných produktov nemá konkurenciu. Rám displeja je po stranách a navrchu široký iba 6,9 mm. Nechýba integrovaná HD webová kamera, ktorá sa spolu s mikrofónmi nachádza v spodnom ráme obrazovky nad tlačidlom na zapnutie/vypnutie. Klávesnica je umiestnená tradičným spôsobom bližšie k displeju, rovnako bežné umiestnenie má aj touchpad v strede pod klávesnicou. Pre používateľa je toto rozloženie obvyklejšie než v prípade Zephyru, výrazne tým však trpí systém chladenia. Chýbajúce koliesko nahrádzajú klasické klávesy na nastavenie hlasitosti (Up, Down, Mute), doplnené o kláves na spustenie Armoury Crate. Inak bežnú klávesnicu zvýrazňujú priesvitné klávesy WASD.
Spustenie a testovanie
Strix má 16 GB RAM a disk SSD polovičnej veľkosti. Nič to nemení na tom, že nábeh operačného systému je mimoriadne rýchly a následná práca v ňom pohodlná a bez známok zdržania. Čo mi subjektívne trošku prekážalo, je nízky zdvih klávesov, resp. ich vtláčanie do pomerne tvrdého krytu. Brušká prstov mi tak neustále vchádzali dovnútra a na rozhraní klávesov a krytu som nepríjemne cítil každú hranu. To isté platí aj o tlačidlách pod touchpadom. Medzi softvérovými aplikáciami nechýba rozhranie Armoury Crate, pomocou ktorého možno sledovať a nastavovať viacero výkonnostných parametrov vrátane správy podsvietenia klávesnice a ďalších častí notebooku. Portfólio spravovaných súčastí už nie je také široké ako v prípade Zephyru. Chýba tu napr. možnosť prepínania režimu práce s GPU. Efektné párovanie notebooku so smartfónom je ešte stále k dispozícii. Zvukovú výbavu Strixu tvorí rovnaký audiočip Realtek ALC294 s podporou 7.1-kanálového zvuku (Dolby Atmos cez slúchadlá) a inteligentnými zosilňovačmi. Vstavané reproduktory hrajú hlasno, s hlbšími basmi a rozsahom. O sieťovú konektivitu sa starajú čipové súpravy Realtek pre eternet a Intel Wireless-AC 9560 pre Wi-Fi.
Výkon a výdrž
Syntetické testy ukázali, že výkon Strixu je oproti Zephyru nižší v priemere iba o 10 až 15 %. Strix poháňa rovnaký CPU Intel Core i7-8750H. Test PCMark vyšiel iba o 2 % slabšie. CPU je výborne chladený, pomerne vyrovnane si udržiava vysokú pracovnú frekvenciu. V prípade Strixu treba uviesť, že výkon jeho chladenia je na úkor pohodlia používateľa. Je výrazne hlučnejší, čo je dosť otravné a unavujúce pri dlhšom používaní. Pri maximálnej záťaži si neviem predstaviť dlhodobejšie fungovanie bez slúchadiel. Na svedomí to má nepochybne grafická karta GeForce RTX 2070, ktorá nemá implementovanú technológiu Max-Q. To znamená, že notebook nijako nešetrí a ide za každú cenu na úplné maximum. Predbieha tak všetky ostatné GPU vrátane tých s prívlastkom Max-Q. Strix takto svojím hrubým výpočtovým výkonom dobieha Zephyrus. Cenovo je až o 50 % lacnejší, no jeho výkon klesol iba o pár percent, to znamená, že pri porovnaní pomeru cena/výkon vychádza ako jednoznačný víťaz. S hlučnosťou to síce Strix trošku preháňa, no takisto ako v prípade Zephyru musím konštatovať, že na trhu je viacero rovnako hlučných a dokonca aj hlučnejších strojov. To isté konštatovanie platí aj o zahrievaní.
Čo sa týka výdrže, Strix s batériou nabitou na 100 % som vyťažil na maximum a do úplného vybitia uplynulo 70 minút. Opätovné nabitie na 100 % trvalo o niečo menej ako 2 hodiny. Nepotešila ma batéria, pretože aj v prípade minimálnej záťaže pri bežnej práci v operačnom systéme vydržala iba necelé dve hodiny, čo je dosť málo. Úsporné opatrenia síce dokážu tento čas viac ako strojnásobiť, v takom prípade však zabudnime na vysoký výkon. Frekvenčné testy ukazujú, že potom klesá pracovná frekvencia CPU aj GPU takmer na polovicu. Absencia napájania je teda v prípade takého výkonného notebooku, ako je Strix, veľmi výrazný hendikep.
Celkové zhodnotenie
Nižšia cena prináša úsporné opatrenia najmä v podobe menej kvalitných komponentov. Hrubý výpočtový výkon tohto stroja je stále vynikajúci.
Parametre:
• Intel Core i7-875 H 2,2 GHz, 6 jadier, 9 MB cache, RAM 16 GB DDR4, 2666 MHz, M.2 PCIe NVMe SSD 512 GB, Intel UHD Graphics 630, nVidia GeForce RTX 2070 8 GB GDDR6, 17,3" FHD IPS LED 1920 × 1080, matný, 16:9, 144 Hz, 3 ms, Realtek ALC294, podpora 7.1-kanálového zvuku, 2× 3,5 W repro, array mikrofóny, Wi-Fi, BT 5.0, 3× USB 3.1 gen. 1 Type-A, 1× USB 3.1 gen 2 Type-A, 1× USB 3.1 gen. 2 Type-C, mini DisplayPort 1.4, HDMI2.0b, RJ-45, čítačka kariet SD, 3,5 mm combo audio jack, slot na bezpečnostný zámok, integrovaná webová kamera HD 720p, integrovaná 66 Wh batéria, bez DVD, napájací adaptér 230 W, SVK klávesnica, podsvietenie RGB, priesvitné klávesy WASD, touchpad, Windows 10 Home 64-bit., benchmark skóre 3DMark Time Spy: 7146, PCMark: 5632, UNIGINE Superposition: 14 070, rozmery: 39,98 × 27,35 × 24,9 – 26,4 mm, hmotnosť: 2,89 kg
• Cena: 2171 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Skvelý pomer cena/výkon, excelentný 17,3" displej
- Hlučnosť ventilátorov pri plnom zaťažení, slabšia batéria
Hodnotenie:
Konštrukcia: 98 %
Funkcionalita: 98 %
Výkon: 92 %
Výdrž: 81 %
Celkovo: 92 %