S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

ASUS RT-AC52U B1: Dostupný smerovač pre masy

0

Za ostatné obdobie ide o tretí testovaný router od spoločnosti ASUS. V tomto prípade jasne vidieť, že výrobca chcel vyhovieť väčšine používateľov, čomu prispôsobil celú konfiguráciu. Podpora zahŕňa okrem IEEE 802.11a/b/g/n ­takisto štandard ac, podporované sú obe pásma (2,4 a 5 GHz), a to pri súbežnom fungovaní. Vo výbave nechýba ani multi-user MIMO. Je to solídny základ pre moderný router. Otázkou je, ako to celé funguje v praxi.

Šasi má pre ASUS typický minimalistický dizajn s možnosťou montáže na stenu. Vyhotovenie je síce z plastu, dielenské spracovanie je však ukážkové. Oproti modelu RT-AC53 (recenziu nájdete v júnovom čísle) má o jednu externú anténu menej, zato má dvakrát toľko eternetových portov. Konkrétne štyri gigabitové by už mali pohodlne stačiť tak v domácnosti, ako i v menšom podniku. Príjemná pridaná hodnota je tentoraz už i prítomnosť portu USB. Škoda len, že dvojkového. Väčšinu úložísk bude pri prenosoch po lokálnej sieti už táto pomalá zbernica obmedzovať. Čo routeru v porovnaní so spomínaným bračekom chýba, je jedna externá anténa. Tú do istej miery kompenzuje tretia interná. Pokrytie signálom som testoval v priemerne veľkom trojpodlažnom rodinnom dome, pričom router bol umiestený približne v strede domu. Ako ­prijímač na testovanie poslúžil starší biznisový notebook radu Thinkpad s poriadnym dvoj­záprahom antén zavedených v rámčeku okolo displeja. Mám otestované, že dosah je v prípade tejto konfigurácie nadštandardný. Lepší než pri väčšine ­moderných notebookov a, samozrejme, i smartfónov. V pivnici cez armovaný strop bol signál aj presne smerovaný, no príjemným prekvapením bol dosah do exteriéru. Cez jednu priečku a 70-centimetrový základový múr (tehla) stále umožňoval pripojenie bez väčšieho spomalenia. Hoci len pri dvojtretinovej priepustnosti, ale stále môžete pohodlne pracovať napríklad i vonku v altánku. Horšie je to, pochopiteľne, pri narastajúcej vzdialenosti. Signál sa v mojom prípade stratil bez ohľadu na pásmo zhruba po 20 metroch.

Verdikt

RT-AC52U hodnotím vcelku kladne, aj čo sa týka používateľského rozhrania. To je štandardne zhovievavé i k začiatočníkom – zo základných vecí nič nechýba, a to vrátane rodičovského zámku, obmedzovača pásma (QoS) na koncových staniciach či obojstrannej podpory VPN. Využitie iste nájde i užitočná možnosť zdieľania dát 3G/4G. Jedinou výhradou tak zostáva pomalší port USB, to je však detail, ktorý zrejme neodradí potenciálneho záujemcu od kúpy.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výhodná cena, rýchla a jednoduchá konfigurácia, pomerne široký dosah, pokročilé možnosti monitoringu, pásmo 5 GHz, vo výbave i port USB, minimalistické šasi
- Starší štandard USB (2.0)

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Prev. vlastnosti: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Pokrytie signálom: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

• Cena: 50 EUR

Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Asus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať