S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

ASUS TUF Dash F15 - FX517 / Výkonný notebook pre hráčov, študentov aj inžinierov

1

Testoval som atraktívny variant v bielej farbe Moonlight White s procesorom Intel Core i7 12. generácie a grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 3060. Aj napriek kompaktnému telu z kombinácie hliníka na veku displeja a plastovej základne má notebook účinné chladenie, ktoré umožňuje využiť výkon inštalovaných čipov. Čo sa týka odolnosti, tento model spĺňa požiadavky vojenského štandardu MIL-STD-810H.

Dizajnéri stavili na elegantný, a ak odmyslíme bielu farbu, aj relatívne nenápadný dizajn bez blikajúcich farebných prvkov. Panel klávesnice a bočné steny s konektormi a otvormi na vyfukovanie chladiaceho vzduchu sú čierne.

Na kryte displeja je pomerne nenápadné logo TUF. Po otvorení notebooku však zistíte, že ide o plnohodnotný herný stroj, hlavne vďaka priesvitným „herným“ klávesom. Tlačidlo na zapnutie/vypnutie má zaujímavý nepravidelný hexagonálny tvar. Samozrejme, nechýba podsvietenie klávesov, vzhľadom na biely variant je aj podsvietenie biele. Klávesy WASD sú podsvietené na celej ploche, takže ľavá ruka ich intuitívne nájde aj v dobre zatemnenom hernom brlohu. Ostatné klávesy majú podsvietený obvod a, samozrejme, aj symboly. Aj spodná stena má zaujímavý dizajn, ktorý je nielen atraktívny, ale je navrhnutý tak, aby otvory umožňovali kontrolovaný prívod vzduchu do chladiacich ventilátorov. Samozrejme, ventilátory nasávajú vzduch aj zhora cez klávesnicu.

Rozmery notebooku sú dané 15,6-palcovým displejom, takže zostal priestor aj na numerickú klávesnicu, hoci jej klávesy sú trochu užšie. Kurzorové klávesy majú zas polovičnú výšku, ale na tento účel sa v hrách predsa používajú klávesy WASD. Zdvih klávesov je dostatočne dlhý, približne 2 mm, takže ovládanie hier z klávesnice a aj písanie je presné. Pružný odpor klávesov by vzhľadom na to, že ide o herný notebook, mohol byť ešte o niečo silnejší. Nad klávesnicou sú ešte štyri samostatné multimediálne klávesy. Touchpad bez hardvérových tlačidiel má hladký povrch, takže gestá na ňom sú presné.

Displej s uhlopriečkou 15,6 palca, rozlíšením 1920 × 1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 144 Hz je dobrá voľba pre použitý grafický čip. NVIDIA RTX 3060 by síce „utiahol“ aj 2K rozlíšenie, ale s menšou snímkovou frekvenciou v graficky náročných scénach. Matný povrch zobrazovacieho panela účinne eliminuje odlesky. V strede obrazovky som nameral 280 nitov, v rohoch 252 nitov, čo ľudské oko nemá šancu rozlíšiť, takže obraz sa zdá rovnomerne podsvietený. Kolorimetrickou sondou som nameral 72 % pokrytie farebného priestoru RGB, takže grafici a editori fotiek či videí, pre ktorých sa tento notebook výpočtovým a hlavne grafickým výkonom hodí, by museli použiť externý monitor. Na reguláciu jasu podsvietenia nie je použitá PWM, a tak nepostrehnete žiadne blikanie. Hráči ocenia prepínač MUX.

Desaťjadrový procesor Intel Core i7- i7-12650H 12. generácie Adler Lake má 6 Performance a 4 Efficiency čiže energeticky úsporné jadrá. Pri bežnej záťaži je taktovaný na 2,3 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je až do 4,7 GHz pre jadrá P a 3,5 GHz pre jadrá E. Je to síce procesor určený do mobilných zariadení, no parameter TDP (Thermal Design Power) 35 W s možnosťou krátkodobého zvýšenia na 45 – 115 W svedčí o vysokom výkone, samozrejme, iba vtedy, ak chladiaci systém dokáže toto stratové teplo odviesť.

Testovaný model mal k dispozícii 16 GB RAM. Pri hrách sa bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3060 s najnovšou architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30, určené do prenosných počítačov, prinášajú vysoký výkon, hlavne čo sa týka ray tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využíva umelú inteligenciu. K dispozícii je 6 GB grafickej pamäte GDDR6. TDP grafického čipu RTX 3060 sa pohybuje od 80 W do 115 W pri aplikovaní Dynamic Boost. Výhody grafickej karty GeForce RTX 3060 využijú aj tvorcovia obsahu v grafických či inžinierskych aplikáciách, prípadne aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU.

Mriežky reproduktorov sú nasmerované nadol a šikmo do strán a zvuk je aj vďaka pomerne vysokým nožičkám na bežné účely pomerne kvalitný, na vychutnanie dunivých efektov v hrách určite použijete slúchadlá či externé reproduktory. Po pripojení slúchadiel máte vďaka technológii DTS:X Ultra k dispozícii virtuálny 7.1-kanálový priestorový zvuk a 8 prednastavených režimov pre hudbu, filmy a rôzne herné žánre.

Väčšina portov je na ľavej strane, na pravej strane je len jeden port USB-A, čo je praktické napríklad na pripojenie myši či herného ovládača. Na ľavej strane je napájací konektor, konektor RJ-45 (eternet), konektor HDMI 2.0b na pripojenie monitora, dva porty USB-A gen. 3.2, port USB-C 3.2 a audiokonektor. Samozrejmosť je podpora najnovšieho štandardu Wi-Fi 6 a bluetooth 5.2.

Vyskúšal som niekoľko hier rôznych žánrov vrátane môjho obľúbeného a na výkon náročného MS Flight Simulatora 2020 a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila. Softvér Armoury Crate umožňuje doladiť výkonový profil a ďalšie parametre. V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy som dosiahol skóre 7575. Veľmi ma zaujímalo porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS čiže Deep Learning Super Sampling, ako inak, s podporou AI. Bežne musí GPU na zobrazenie jedinej snímky spočítať údaje pre približne 4 milióny pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 20,69 fps, po aktivovaní DLSS sa zvýšila na 50,8 fps.

Výdrž na batériu je pri sledovaní videa viac než 7 hodín, pri hraní, samozrejme, adekvátne klesne. V balení je 180 W napájací zdroj.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Atraktívny a praktický dizajn, grafický výkon, možnosť rozšírenia diskovej a pamäťovej kapacity
- Kurzorové klávesy mohli byť väčšie

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core i7-12650H, 10-jadrový – 6 výkonných a 4 energeticky úsporné jadrá, taktovacia frekvencia 2,3 GHz – 4,7 GHz; 16 GB DDR5 4800 MHz; disk 1 TB NVMe SSD, grafika integrovaná Intel UHD Graphics + NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, displej 15,6", rozlíšenie FHD 1920 × 1080 px; konektivita: Wi-Fi 802.11ax 2×2, bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Pro; konektory: 1× USB-C s podporou Thunderbolt 4, 1× USB 3.2 gen. 2 Type-C DisplayPort / Power Delivery / G-SYNC, 2× USB-A 3.2, eternet RJ-45, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 76 Wh; rozmery: 35,4 × 25,1 × 1,99 ~ 2,07 cm, hmotnosť 2 kg 

Cena: od 1359 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

To aj moja ségra si chcela kúpiť výkonný notebook. Som jej poradil, nech kúpi ten lacný za 2-3 stovky reakcia na: ASUS TUF Dash F15 - FX517 / Výkonný notebook pre hráčov, študentov aj inžinierov

5.11.2022 18:11
To aj moja ségra si chcela kúpiť výkonný notebook. Som jej poradil, nech kúpi ten lacný za 2-3 stovky, načo na nich dreť a dávať im tisícku. Jej vravím: Veď aj tak na tom robíš len kancelársku robotu a sem tam fotečku upravíš, či zapneš prehliadač. Na to ti stačí lacný notýsek. Načo budeš dreť v robote a dávať im tisícku. Čo si hlúpa?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať