ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

ASUS VivoBook Pro: Pre používateľov hladných po výkone

0

Prvý dojem z notebooku umocňuje kovový kryt displeja so zaujímavo štruktúrovanou povrchovou úpravou, ktorá prispieva k stabilite držania pri prenášaní. Po roztvorení sa neubránite pocitu, že vzhľadom na uhlopriečku displeja 15,6 palca a veľkosť klávesnice mohol byť prístroj menší a lepšie prenosný. Nemohol. Pre bohatú výbavu portov a požiadavku zachovania malej hrúbky je priestor po bokoch nevyhnutný a väčší priestor umožňuje lepšie chladiť vnútro prístroja. Takisto vás upúta snímač odtlačkov prstov netradične umiestnený v pravou hornom rohu touchbaru. Nie je to veľmi šťastné riešenie, pretože niekedy, hlavne pri presúvaní objektov, sa nechtiac dostanete prstom na túto plôšku. Zdvih klávesov je príjemných 1,4 mm, zo­pnutie je presné, s progresívnym priebehom a klávesy sú podsvietené s možnosťou trojstupňovej regulácie jasu.

Testoval som variant s full HD displejom. Má živé farby, dostatočný jas, dobrú antire­flexnú úpravu a široký rozsah pozorovacích uhlov. V ponuke je aj verzia so 4K displejom, samozrejme, za vyššiu cenu. Full HD je dobrý kompromis. Ak vám rozlíšenie alebo skôr veľkosť obrazovky nestačí, môžete ho doma či v práci pripájať k externému monitoru – buď cez HDMI, alebo cez port USB-C, ktorý podporuje prenos údajov rýchlosťou do 5 Gb/s a podporuje aj výstup 4K UHD pre externé displeje. Pohľad na spodnú stenu prezradil, že notebook je pomerne ľahko rozoberateľný. Predpokladal som, že výrobca pri notebooku tejto triedy myslel na možnosť rozšírenia pamäte, a nemýlil som sa. Na doske plošných spojov sú dva sloty na pamäť RAM. V jednom je 16 GB modul a druhý slot je prázdny. Po doplnení na 32 GB budete môcť v oveľa väčšom rozsahu experimentovať s virtualizáciou, prípadne vo vhodnej aplikácii, napríklad Exceli, robiť rýchle in-memory analýzy nad veľkým množstvom údajov. Vysokú kapacitu pamäte uvítajú aj grafické aplikácie, aplikácie na editovanie videa a, samozrejme, aj hry.

Veľmi príjemne ma prekvapil voľný 2,5-palcový slot, do ktorého môžete vložiť klasický aj SSD disk a rozšíriť tak úložnú kapacitu. Čipy inštalovaného disku s kapacitou 256 GB sú prispájkované priamo na doske. Batéria je umiestnená v prednej časti pod klávesnicou a je pomerne malá, obzvlášť v porovnaní s ultrabookmi, kde batéria zaberá polovicu a často aj viac vnútorného objemu. Inžinieri v tomto prístroji skutočne nešetrili na chladení. Dva pomerne veľké ventilátory odvádzajú ohriaty vzduch výduchmi v zadnej časti v priestore kĺba displeja. Majú osemstupňovú reguláciu otáčok a najvyššie otáčky sa aktivujú len pri extrémnej záťaži, napríklad dlhom hraní graficky náročnej hry pri vysokej okolitej teplote. Zárukou dobrého chladenia čipov sú masívne medené trubice. Možno sa vám zdá, že o chladení píšem viac ako o výkone procesora i7 siedmej generácie, a máte pravdu. Chladenie je totiž kľúčový atribút výkonu. Bolo by zbytočné inštalovať do notebooku akýkoľvek výkonný procesor a grafický čip, keby museli svoju činnosť obmedzovať pre prehrievanie. Ani po opakovanom spúšťaní grafických benchmarkov pri okolitej teplote 28 °C som nezaznamenal žiadne problémy s prehrievaním. Kovové telo okolo klávesnice dobre odvádza teplo, takže v prednej časti, kde opierate pri písaní zápästie, má povrch notebooku aj za spomínaných okolností príjemných 32 °C.  Veľkosť batérie nazna­čuje, že pri výkonových parametroch procesora a grafickej karty tento prístroj nebude pri vyššej záťaži šampiónom vo výdrži, ale procesory Intel siedmej generácie vedia byť pri menej náročných činnostiach, ako je napríklad tvorba textových dokumentov, pomerne úsporné. Pri prehliadaní internetu a sledovaní videa približne v časovom pomere 1:1 som dosiahol výdrž 3 hodiny 25 minút.  Technické parametre smerujú použitie prístroja do úlohy univerzálneho pracovného notebooku pre širokú škálu povolaní, kde sa uprednostňuje výkon a dostatok konektorov pred menšími rozmermi a hmotnosťou. ASUS Vivo Book nesklame ani hráčov. Samozrejme, nie je to stroj pre šampiónov na turnaje, ale napríklad študent technického alebo grafického odboru, ktorý sa chce občas aj dobre zahrať, ľahšie presvedčí investora čiže rodiča na nákup notebooku tejto triedy s dobrou grafickou kartou než špecializovaného herného notebooku.

Väčšie rozmery notebooku sa pozitívne podpísali nielen na účinnosti chladenia, ale aj na zvuku. Aj v tomto prípade si výrobca zvolil spoluprácu s renomovanou značkou Harman Kardon a zvuk vyžarovaný reproduktormi ­nasmerovanými nadol v prednej časti je naozaj dobrý. Pár kubických centimetrov ozvučnice vo väčšom tele svedčí hlavne nižším stredným tónom.
Výkon som testoval pri editovaní a renderovaní 4K videa v aplikáciách, ktoré vedia využiť výkon grafickej karty, a práca bola pomerne komfortná. Samozrejme, rýchlosť renderovania a plynulosť zobrazovania pri editovaní sa nedá porovnať so stolovým počítačom, ktorý je napriek rovnakému označeniu rodiny procesorov niekde úplne inde. Takisto in-memory analýza tabuľky s niekoľkými miliónmi záznamov v aplikácii Excel zbehla takmer okamžite a aj vytvorenie kontingenčnej tabuľky trvalo len necelú sekundu.

Parametre:

• Procesor: Intel Core i7-7700HQ (6M Cache, 2,8 – 3,8 GHz); pamäť: 16 GB DDR4 2400 MHz; disk 256 GB SSD; grafika: nVidia GeForce GTX 1050 (4 GB GDDR5 VRAM), Intel HD Graphics 630; displej: 15,6-palcový, FHD (1920 × 1080 px); konektivita: Wi-Fi 802.11 ac, bluetooth 4.2; porty: 1× USB 3.1 Type-A, 1× USB 3.1 Type-C, 2× USB 2.0, 1× RJ-45, 1× HDMI, SDXC reader, audio jack; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB-C Thunderbolt 3, slot na kartu microSD a micro SIM, 1× kombi zvukový konektor; rozmery: 380 × 256 × 19,2 mm, hmotnosť: 2,29 kg; benchmarky: PC Mark 10 skóre: 4205; 3D Mark: Time Spy 1873, Fire Strike 5705, SkyDiver 18 355
• Cena: 1520 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Možnosť rozšírenia RAM aj diskovej kapacity, bohatá výbava portov
- Umiestnenie snímača odtlačkov prstov, výdrž na batériu

HODNOTENIE:

Dizajn: 90 %
Výkon: 94 %
Funkcionalita: 87 %
Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Asus VivoBook

Pridať komentár