ASUS ZenScreen MB16A: Druhý displej k notebooku
Sekundárny monitor si bežne kupujú náročnejší používatelia stolových PC, prípadne i notebookov, s ktorými sa veľmi nehýbe. Čo však v prípade, ak potrebujete rozšíriť pracovnú plochu prenosného počítača v teréne? Populárne začínajú byť mobilné monitory, ktoré môžete prenášať v obyčajnej taške spolu s notebookom. A obávať sa nemusíte ani ozrutných adaptérov či potreby samostatného sieťového napájania. Monitory bývajú živené šikovne z portu USB, čo však má i svoje úskalia. V teste som sa pozrel na sľubne vyzerajúci 15,6" Asus ZenScreen s rozlíšením 1920 × 1080 px.
Puzdro a stojan zároveň
Konštrukcia monitora je podľa predlohy ZenBookov. To znamená, že je displej zasadený do kovového šasi s decentne brúsenou povrchovou úpravou. Použitý materiál je oceľ, pretože okrem ochrannej funkcie musí spĺňať i magnetickú, čo je kľúčové na spojenie so stojanom. Ten je mimoriadne šikovný a viacúčelový. S výnimkou pár ohýbateľných zlomov je podobný knižným doskám, takže má upotrebenie aj ako obal a pri prenášaní chráni displej z obidvoch strán. V momente vytvárania pracoviska slúži zase ako stojan, ktorý si môžete vďaka rôznym ohybom prispôsobiť podľa svojich potrieb. Zvláda menší i väčší uhol zaklopenia či orientáciu na výšku a pritom je vždy spoľahlivo stabilný. Toto sa výrobcovi naozaj podarilo.
Všetko sa však začína v momente, keď displej pripojíte k notebooku. Natívne je na to vyvedený konektor USB typu C. Ak tento konektor v notebooku nemáte, nič sa nedeje, v príslušenstve sa dodáva takisto redukcia na porty typu A. Okrem „céčkového“ portu USB monitor nemá žiadnu rozširujúcu konektivitu. Je na zváženie, či by sa mu nezišiel nejaký rozbočovač s ďalšími USB. V tom prípade by však musel byť profil hrubší, takto má 6,7 mm. Prioritou bolo zrejme vyrobiť čo najštíhlejší, ale pritom robustný a súčasne stále pomerne ľahký (775 g) monitor. A treba uznať, že tieto vlastnosti sa podarilo skĺbiť na výbornú.
Obraz so štipkou kontroverzie
Dizajn je jedna vec a zobrazenie druhá vec. V tomto smere má ZenScreen MB16A isté rezervy. Na prvý pohľad po zapnutí oproti radovému vstavanému notebookovému displeju zapôsobí. Svoje nedokonalosti však ukrýva v lesklej povrchovej úprave, ktorá dokáže oživiť multimédiá, no v pracovnom nasadení je pre odlesky svetelných zdrojov skôr na príťaž. A to dvojnásobne platí v kombinácii s nižšou svietivosťou, ktorú tento panel má. Pri maximálnom jase i kontraste som nameral iba 166,2 cd/m2, čo je do presvetlených miestností málo. Nehovoriac o tom, že pri stopercentnom kontraste ide všetko do prepalov a dva najsvetlejšie odtiene sivej sa zlievajú na nerozoznanie do jednej farby – 90 % je ako stopercentná biela a skok k 80 % je veľmi nevýrazný. Na uspokojivú korekciu gamy nestačí ani použitie prednastaveného profilu sRGB s kontrastom 80 %. Posledné tri odtiene sú stále podexponované a pod úrovňou optimálnej hodnoty. Referenčnú krivku verne kopíruje až nastavenie kontrastu na 65 %. Vtedy je dosahovaná svietivosť LED pri maximálnom jase iba 125 cd/m2, čo je v exteriéroch za denného svetla prakticky nepoužiteľné.
Priesvit podsvietenia v pravom rohu je výrazný. V prípade iného kusa to tak nemusí byť, no dajte si na to pozor pri kúpe.
Na druhej strane treba povedať, že nízka svietivosť je kompromis za pohodlné pripojenie. Síce nepotrebujete monitor externe zapájať do zasuvky, no daňou za to je obmedzené množstvo energie, ktorú je USB schopné dodať. Spotreba monitora sa pohybuje v rozmedzí 1 – 5 W. Farebne to takisto nie je žiadne terno. Široké pozorovacie uhly síce zodpovedajú použitému panelu typu IPS, no farebným pokrytím je na úrovni TN s veľmi nepresným modrým kanálom. Čo sa týka multimédií, na filmy sa panel dá odporúčať, aj keď náš model výrazne presvital v pravom spodnom rohu (fotografiu nájdete v online verzii článku na pcrevue.sk), čo môže byť záležitosť iba tohto kusa. Statický kontrast je inak po vyladení na vhodnú úroveň mierne nadpriemerný – 1090:1. Na herné použitie je však tento monitor pre rušivejší ghosting nevhodný.
Na záver musím pochváliť praktickú aplikáciu ASUS DisplayWidget na správu nastavení. Tie sú detailné, no pri zachovaní prehľadného grafického rozhrania. Ladenie týmto spôsobom je podstatne pohodlnejšie než tradične cez OSD, hoci aj to sa môže pýšiť nadštandardne dobrým spracovaním.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Pevný, ľahký a úzky dizajn, jednoduché používanie, stačí jeden kábel
- Nízka svietivosť, na IPS úzky gamut, nerovnomerné podsvietenie, vysoká cena
HODNOTENIE:
Obraz: 80 %
Konektivita: 80 %
Cena/hodnota: 80 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 83 %
Cena: 270 EUR
» Ľubomír Samák
Zobrazit Galériu