
Toto je 20 pracovných miest, ktoré nahradí umelá inteligencia
Nedávno OpenAI spustil svoju funkciu Deep Research, ktorá za pár minút dokáže syntetizovať obsah z webu do jednej podrobnej správy s využitím verzie najnovšieho modelu spoločnosti o3. Táto funkcia je výkonným nástrojom pre pracovníkov, pretože im môže ušetriť hodiny tým, že autonómne vykoná výskum. Môže však základný model technológie nahradiť pracovníkov? Áno, tvrdí Deep Research.
Používateľ sociálnej siete X Min Choi požiadal Deep Research, aby „uviedol 20 úloh, ktorými model uvažovania OpenAI o3 nahradí človeka“ a usporiadal ich do formátu tabuľky zoradenej podľa pravdepodobnosti. Deep Research vytvoril tabuľku, ktorá obsahovala názvy pracovných pozícií, vysvetlenia, prečo je AI v danej úlohe lepšia ako človek, a pravdepodobnosť, že prácu nahradí. A aké úlohy nahradí AI podľa ChatGPT?
Práve v sezóne daňových priznaní sa na čele tabuľky umiestnila úloha „daňového poradcu“ s 98-percentnou pravdepodobnosťou nahradenia, čo ChatGPT považuje za „takmer istú automatizáciu“. ChatGPT vysvetlil, že umelá inteligencia by bola v tejto úlohe lepšia, pretože dokáže rýchlo spracovať daňové pravidlá a výpočty, vďaka čomu by bola rýchlejšia ako človek. Na podporu svojho argumentu chatbot zdôraznil, že daňový softvér riadený umelou inteligenciou už existuje.
Ďalšie profesie uvedené v zozname boli zoradené v takomto poradí: referent na zadávanie údajov, telemarketér, účtovník, koncipient, plánovač schôdzok, virtuálny asistent, prepisovač, korektor, textár, zástupca zákazníckeho servisu, e-mailový marketér, obsahový marketér, manažér sociálnych sietí, prekladateľ, analytik technickej podpory, náborový pracovník, analytik prieskumu trhu, pracovník cestovnej kancelárie a konzultant.
Všetky pracovné miesta, ktoré ChatGPT vybral, majú niečo spoločné: úloha väčšinou závisí od technickej zručnosti, takže AI ju dokáže dobre vykonávať samostatne. AI môže napríklad efektívne prepisovať, prekladať a opravovať texty, vďaka čomu nie je nevyhnutné, aby tieto náročné zručnosti vykonávali ľudia.
Ďalšia vec, ktorú umelá inteligencia dokáže dobre robiť, je analýza veľkého množstva materiálov, vyvodzovanie záverov a vykonávanie činnosti na základe vlastnej analýzy. Preto sa za viac ohrozené považujú úlohy, v ktorých je tento proces stredobodom. Patrí sem napríklad práca manažéra sociálnych sietí, náborového pracovníka, pracovníka cestovnej kancelárie, analytika prieskumu trhu, plánovača stretnutí, účtovníka a koncipienta.
Znamená to teda, že všetci v týchto oblastiach prídu o prácu? Nie, takýto výsledok je veľmi nepravdepodobný. Analýza ChatGPT zohľadňuje len schopnosť umelej inteligencie efektívne vykonávať tvrdé (hard) zručnosti. Mäkké (soft) zručnosti vrátane komunikácie, kritického myslenia, riešenia konfliktov, vodcovstva, riadenia času a interpersonálnych zručností sú však pre úspech rovnako dôležité a AI tieto schopnosti nedokáže replikovať.
Zdroj: zdnet.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.