
Orbitálny “vysávač” bude na svoj pohon ako palivo požierať nefunkčné satelity
Britský startup s názvom Magdrive tvrdí, že vyvinul satelit, ktorý využíva ako zdroj paliva pevný kov. Podľa zakladateľa spoločnosti by sa jedného dňa mohol použiť aj na čistenie vesmírneho odpadu – hltaním nefunkčných satelitov a ich využívaním na pohon. Magdrive prichádza s pohonným systémom s názvom Warlock. Ten na rozdiel od súčasných elektrických systémov, ktoré vyrábajú energiu ionizáciou stlačeného plynu, ionizuje pevný kov. Cieľom je dosiahnuť rovnováhu medzi účinnosťou a výkonom.
Chemický pohon má veľmi vysoký ťah, ale jeho účinnosť je veľmi slabá. Elektrické pohonné systémy majú v dnešnej dobe úplne opačné charakteristiky. Majú veľmi nízky ťah, ale vynikajúcu účinnosť. „Budujeme prvý systém svojho druhu, ktorý má to najlepšie z oboch svetov,“ povedal zakladateľ Magdrive Mark Stokes. „Je to elektrický pohon, ale má výrazné zlepšenie v ťahu so znížením objemu a hmotnosti.“
Systém môže využívať lacnú a široko dostupnú meď ako zdroj energie, no spoločnosť dúfa, že nakoniec bude používať ako palivo kov vyradených satelitov a iný vesmírny odpad. Bolo by to teda šikovné riešenie rastúcich problémov s vesmírnym odpadom. Ďalšou výhodou je, že hmotnosť, ktorú treba vyniesť do vesmíru, by sa mohla výrazne znížiť, pretože systém by nemusel zo Zeme niesť vlastné palivo.
Je to síce vzrušujúci plán, ale zatiaľ úplne hypotetický. Okrem iného by na využívanie vesmírneho odpadu ako bezplatného zdroja bolo treba získať povolenie od jeho vlastníka. Vyradené satelity sú navyše nekontrolovateľné a často sa prevracajú, čo mimoriadne sťažuje ich zachytenie. Spoločnosť Magdrive dúfa, že prvý prototyp svojho systému Warlock vypustí v júni.
Namiesto toho, aby sa použil starý vesmírny odpad, pokúsi sa ionizovať pevný kov ako dôkaz konceptu. Ani to však nie je dokonalé riešenie. Vzhľadom na možnosť povrchovej kontaminácie by sa celkový výkon systému mohol rýchlo znížiť. Aj samotný kov by mohol mať zmenenú atómovú kryštálovú štruktúru, čo by tiež mohlo ovplyvniť výkonnosť. Napriek tomu je to fascinujúci koncept, ktorý by jedného dňa mohol riešiť veľmi reálny problém.
Zdroj: futurism.com.
Zdroj Foto: Magdrive