SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03

Kvázikryštál ako nový stav hmoty vzdoruje času

Výskum
1

Časové kryštály možno nepopierajú fyzikálne zákony, ale presahujú tri dimenzie. Zatiaľ čo atómy, z ktorých sú vyrobené, majú rovnakú mriežkovú formu ako v bežných statických kryštáloch, časové kryštály sú dynamické. Častice sa preskupujú do rôznych vzorov a tieto vzory sa opakujú, čo spôsobuje, že kryštál vibruje. K tomu môže dochádzať, pretože časové kryštály majú viacero stabilných kvantových stavov (v ktorých sa nezrútia).

Teraz tím fyzikov z Washingtonskej univerzity v St. Louis vytvoril nový typ časového kryštálu nazývaného kvázikryštál, čo je úplne nový stav hmoty. Bežné časové kryštály sú predvídateľné, pretože spôsoby, akými sa ich atómy preusporiadajú, sa neustále opakujú, takže ich vibrácie sú periodické. Čas medzi jednotlivými posunmi je presne rovnaký a vibrujú na rovnakej frekvencii. Na druhej strane časové kvázikryštály sú usporiadané, ale zjavne nie periodické. To znamená, že nedochádza k žiadnemu opakovaniu. Každá zmena v usporiadaní atómov je iná, vďaka čomu kryštál vibruje na rôznych frekvenciách. Štúdia o kvázikryštáloch bola nedávno publikovaná v časopise Physical Review X.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

V štúdii si premena diamantu na časový kvázikryštál vyžadovala intenzívne teplo na excitáciu častíc. Zasiahnutím malého diamantu mikrovlnným laserom vedci vyradili atómy uhlíka, aby umožnili elektrónom pohybovať sa do prázdnych priestorov a mať kvantové interakcie, ktoré by vytvorili kvázikryštály. Tím použil mikrovlnné impulzy na spustenie rytmov v časových kvázikryštáloch, aby vibrovali a prešli stovkami cyklov, kým sa nakoniec rozpadnú.

Keď vedci prídu na to, ako dosiahnuť, aby tieto kryštály vydržali viac ako 40 minút (čo je najviac, čo vydržal štandardný časový kryštál), mohli by napájať vysoko citlivé prístroje, ako sú senzory, hodinky, elektronika a kvantové počítače. Časové kryštály nikdy nestrácajú energiu, a preto by mali fungovať donekonečna. Keďže časové kvázikryštály vibrujú na rôznych frekvenciách, mohli by potenciálne merať viacero frekvencií naraz.

Zdroj: popularmechanics.com.​

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Genkryštalvibratorček reakcia na: Kvázikryštál ako nový stav hmoty vzdoruje času

27.3.2025 08:03
Pre pochopenie je dobre prirovnanie ku žiarivke,ci led ke. Tie maju prechody okamzite. Ziarovka vlakno a wolframova ma zotrvacnot,neblika.. Alebo stroboskopicky efekt. Ak frekvencia poskakovania,ci trasenia sa elektronon dosiahne urcite interferencne hodnoty,cize pripodobni sa okolitej nejakej casticovej podobničke,nastava tzv. kvantovy efekt. Obycajna rezonanci v drobnom,pri ktore sa deju neriadene ,ale aj riadene pohyby v priestore ,avsak v dobe ,ked ako ta ziarivka prave tu kazdu druhu stotinu sekundy nesvieti,a my v rezonancii vidime len to nesvetlo,ako depkáč len prazdny pohár...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať