ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Acer Swift 5 (SF514-54GT-762S) / Nízka hmotnosť, vysoký výkon

0

Ak potrebujete čo najvýkonnejší ľahký notebook, oplatí sa zbystriť a venovať pozornosť modelovému radu Acer Swift 5. Jeho konfigurácie totiž obsahujú výkonnostne slušné procesory a pritom súčasne neprevážia jeden kilogram. Ťažšie sú Swift 1 aj 3 (jednotky sú navyše i vždy výrazne pomalšie). Modely Swift 7 majú síce o sto gramov menej, ale s nimi to už výrobca ženie na hranu možnej miniaturizácie, za čo je daňou zase výrazne nižší výkon. Tu treba poznamenať, že reč je stále o 14-palcových notebookoch, akými sú v drvivej väčšine modely Swift. Prioritu majú v mobilite a špeciálne Swift 5 stelesňuje veľmi atraktívny pomer ceny k dostupnému výkonu.

Pohodlie prioritou

Telo je vyhotovené z horčíkovo-lítiovej zliatiny a zliatiny horčíku a hliníka. Pevnosť konštrukcie sa dá označiť za priemernú. Základňa sa síce viditeľne neprehýba ani po uchopení otvoreného notebooku za roh, no malú výhradu možno smerovať k celoplošne pružnejšej klávesnici a takisto displej skrútite viac, než by bolo optimálne. Veko je, mimochodom, i nožičkami pre klávesnicu. Už pri stostupňovom otvorení zdvíha zadok klávesnice o 3 mm, na maxime (135°) potom o 5 mm.

K lepšej ergonómii, respektíve šetreniu očí prispievajú i nezvyčajné žlté nápisy na klávesoch, ktoré tlmia svetlo bielych LED. Formátovanie je okrem kurzorových šípok a tlačidiel page up/home a page down/end s polovičnou výškou plnohodnotné. A vzdušné sú i medzery medzi jednotlivými klávesmi.

Clickpad (104 × 74 mm) je dostatočne veľký a obzvlášť príjemný je i kontakt zápästí s palmrestom. Povrchovú úpravu (tak ako i celý zvyšok šasi) má matnú a trochu zdrsnenú. Pozitívum je i to, že celkom elegantne maskuje i odtlačky prstov, ktoré z notebooku až tak nekričia.

Pozoruhodné je, že výduchy chladenia sú vzadu pred displejom, aby ich nebolo možné upchať. No hlavne na rozdiel od bežného umiestnenia po bokoch sa eliminuje zahrievanie častí, kde dochádza k najčastejšiemu kontaktu s rukami.

Výduch systémového chladenia umiestnený na vrchnej strane, pod displejom

Z pohľadu konektivity je jeden z troch portov USB iba štandardu 2.0 (sprava), čo je škoda. Aspoňže nechýba USB-C 3.2 gen. 2 a dokonca je s podporou Thunderbolt 3. Napriek tomu je výbava konektorov rozporuplná aj preto, že chýba čítačka pamäťových kariet.


Acer Swift 5 z profilu

Pod kapotou dve grafiky

Vnútri testovanej konfigurácie tepe už Ice Lake, teda najmodernejší a najvýkonnejší 10 nm procesor Intelu s TDP 15 W – 4-jadrový (8-vláknový) Core i7-1065G7. Silná stránka je i grafické jadro Iris Plus so 64 výpočtovými jednotkami. Výkonnostný skok je oproti dlho používaným UHD 620/630 v 14 nm procesoroch výrazný. No i tak Acer do tejto konfigurácie zasadil aj samostatnú, ešte výkonnejšiu kartu GeForce MX250. To ocenia hlavne tí, ktorí na urýchľovanie používajú API CUDA a kodér NVIDIA NvEnc. Stále si však môžete vybrať a v prípade lepšej podpory použiť Intel Quick Sync iGPU.

Grafika GeForce je rýchlejšia aj v hrách, a to zhruba o 40 – 50 %. S úplnými grafickými detailmi si zahráte plynulo i menej náročné hry, ako napríklad CS:GO (~ 62 fps), Age of Empires II DE (~ 50 fps) či eFootball PES 2020 (~ 28 fps) a podobne. Koncepčne je táto konfigurácia vhodná ako prenosný nástroj pre tvorcov obsahu alebo študentov technických či umeleckých smerov.

Na porovnanie je dobré vedieť, že v Cinebench R20 notebook dosahuje 1170 bodov, v Blenderi render populárnej scény BWM je hotový za menej ako 14 minút, resp. za takmer tretinový čas s GPGPU. Rýchlosť komprimovania 64 MB slovníka v 7-zipe je zhruba 15,5 MB/s a rozbaľovania 240 MB/s. Nadštandardne výkonné je aj 512 GB SSD Kingston RBUSNS8154P3512GJ, pripojené k zbernici PCI Express. Sekvenčne dosahuje rýchlosti až 1450 MB/s (čítanie) a 950 MB/s (zápis). Veľmi slušný je i viacvláknový a aplikačný výkon. Systémové reakcie vás tak naozaj brzdiť nebudú.

Zahrievanie SSD (do 50 °C) nie je alarmujúce a k prevádzkovým vlastnostiam je dôležité ešte doplniť, že frekvencie CPU sa pri dlhodobej intenzívnej záťaži všetkých jadier pohybujú v rozmedzí 1700 – 1900 MHz, čo je výrazne nad udávanú základnú frekvenciu (1,3 GHz). Teplotu má pritom pri bežnej izbovej teplote do 65 °C, teda pomerne nízku. Súčasne však treba poznamenať, že to i vďaka nadpriemerne výkonnému chladeniu. Ventilátor síce neprepočujete, ale so 40 dBA z 10 cm je stále znesiteľný. Výdrž je slušná, so zapnutou Wi-Fi vo webovom prostredí je to na jedno nabitie 13 hodín.


Do interéru sa dsotanete pohodlne odskrutkovaním veka, veľa toho ale nevymeníte ani nevylepšíte. Pamäte sú integrované na doske (ale aspoň sú rýchle, 2666 MHz a v dvojkanálovom zapojení) a voľný slot na SSD takisto nenájdete

Slušný displej i zvuk

Použitý panel má rozlíšenie full HD a matrica je typu IPS. Je dotykový, ale pritom matný, čo je vzácna (ale praktická) kombinácia. Sýtosť farieb je priemerná, pokrýva 98 % priestoru sRGB. Interpretácia je pomerne presná, s priemernou odchýlkou ΔE iba 2,7. Pekne vyrovnaný je i priebeh krivky gama (~ 2,35) naprieč celým spektrom odtieňov sivej.

Diagram s farebným pokrytím použitého displeja

Statický kontrast (1350:1) je zľahka nadpriemerný. Rozsah možností nastavenia jasu už pekne vyniká a hlavne maximálny jas (350 nitov) je špičkový, takže nebudete mať ťažkosti s viditeľnosťou ani v presvetlenej miestnosti. A v tme minimálnych 20 nitov takisto nie je priveľa.

Vstavané stereofónne reproduktory sú vzhľadom na triedu ultrabookov na dobrej úrovni. Hlasitosť (do 70 dBA z pol metra) je na ozvučenie blízkeho okolia dostatočná i v hlučnejšom prostredí. Ku skresleniu chrčaním nedochádza za žiadnych okolností a bežný používateľ si na prednes sťažovať nebude. Frekvenčný rozsah zahŕňa i nižšie frekvencie, hoci hovoriť o nejakých basoch asi nemá význam. Zvuk každopádne nie je úplne plochý, stredy sú zreteľné a pri výškach o uši takisto neprídete.

„S výnimkou drobností šikovný, výkonnostne pekne vyvážený ultrabook.“
 

Parametre:

• 14" displej IPS (6+2-bit. FRC), procesor Intel Core i7-1065G7 (1,3 – 3,9 GHz), 16 GB DDR4, grafika NVIDIA GeForce MX250, 512 GB SSD M.2 PCIe, 4-článková batéria (54,5 Wh), rozmery 319 × 211 × 16,7 mm, uhol rozovretia 135°, konektivita: 1× HDMI 1.4b, 1× USB 3.2 gen. 2 typ C, 1× USB 3.2 gen. 1 typ A, 1× USB 2.0 gen. 1 typ A, 1× zdieľaný 3,5 mm jack, Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, bluetooth 5.0

• Cena: 1240 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon procesora, bohaté možnosti GPGPU, efektívne chladenie, veľmi slušná výdrž na batériu, pohodlná klávesnica i clickpad, široký rozsah jasu (s vysokým maximom), matný dotykový displej s vernými farbami
- Pružnejšie veko i klávesnica, nemá čítačku pamäťových kariet, iba dva rýchle porty USB, bez možností rozšírenia (RAM a SSD)

HODNOTENIE:

Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyhotovenie: 95 %
Výbava: 82 %
Celkovo: 89 %

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať