S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

AOC 27G2U/BK / Rýchly panel IPS za dve stovky

0

Monitory s vysokými obnovovacími frekvenciami zobrazovania sa tešia veľkej popularite a v ostatnom období pribúdajú ako huby po daždi. Jeden z pozoruhodných modelov je i 27G2U od AOC. Narazíte naň vtedy, keď si zaumienite, že chcete na 27" uhlopriečke 144 Hz panel (s podporou AMD FreeSync) typu IPS za čo najnižšiu cenu. Po vyfiltrovaní výsledkov je tento testovaný monitor prvý na rane, pretože je zo všetkých, ktoré vyhovujú kritériám, najlacnejší.

Chudobnejší Agon

Vyhotovením sú drahšie monitory AOC (Agon) na špičkovej úrovni. A dobrá správa je, že tento nízkorozpočtový derivát takisto zastáva vysoký konštrukčný štandard. Možnosti polohovania sú plnohodnotné, teda i s podporou pivota – pretočenia displeja do vertikálnej polohy. Vodorovné otáčanie sa pohybuje v rozsahu ± 30°. V rámci výškového polohovania sa dostanete s panelom i pomerne blízko stolovej dosky. V spodnej polohe sa začína aktívna časť displeja od 6 cm. Na špičke je to zase 19 cm, čo je už dostatočná miera i pre naozaj vysokých používateľov.

Zvonku pôsobí monitor naoko plastovo, no nenechajte sa pomýliť. Tento materiál je síce použitý na vonkajšiu úpravu, ale stojan je v jadre oceľový. Na podklade drží ako prikovaný i pri manipulácii a nastavovaní polohy monitora. Gumené podložky na nožičkách fungujú stopercentne. Bezchybná fixácia je i na strane puzdra panela LCD. To je v tejto cenovej relácii v prípade takýchto tenučkých rámčekov dôležité zdôrazniť, pretože to nebýva pravidlom. Panel niektorých podobných monitorov sa pri polohovaní zvykne nezriedka vysúvať. Tu je však všetko v najlepšom poriadku.


Monitor AOC 27G2U/BK

Navigácia v nastaveniach je zo starej školy. Na pohyb slúžia tradičné mechanické spínače na spodnej hrane. Na tom by nebolo nič zlé, keby výrobca lepšie dotiahol symboly nad jednotlivými tlačidlami. Tie sú totiž len jemne vyfrézované do čierneho podkladu. V praxi ich poriadne nikdy nevidíte a triafate viac-menej naslepo alebo časom popamäti, čo je však nekomfortné. Hlavne keď tých tlačidiel je tu viac a šípky doľava/doprava majú dokonca dvojité funkcie. Okrem menu OSD slúži jedna na zmenu herných profilov a druhá na vyvolanie mieridla na stred panela. Používateľské rozhranie je už prehľadné a s veľkým množstvom prednastavených herných i neherných profilov, napríklad vrátane čiernobieleho na čítanie, čo je trochu kuriozita, ale užitočná.

Ak neprekáža hrubší raster...

Prvá otázka, ktorú si musíte pred kúpou zodpovedať, je, či vám bude vyhovovať viditeľná mriežka s pixelmi. Použité rozlíšenie full HD je najrozšírenejšie na 24" monitoroch, kde je tak akurát. Na 27" sú jednotlivé body väčšie a hrany objektov sú prirodzene zubatejšie. Tento nedostatok AOC vo voliteľných režimoch kompenzuje zvýrazňovaním hrán na báze kontrastu. Technika je to však pomerne nedokonalá. Typicky nepomáha herným alebo filmovým scénam, kde sa autori hrajú s hĺbkou ostrosti. Nasadenie takéhoto filtra úplne kazí bokeh. Na druhej strane používatelia, ktorí nie sú až takí citliví na jemné PPI, už nebudú mať veľa dôvodov na zavrhnutie tohto monitora.

Farby sú nadštandardne pestré a hĺbku sRGB presahujú o 19 %. To kvitujem obzvlášť preto, že farebnosť lacnejších herných monitorov nebýva na rebríčku priorít na takýchto vysokých priečkach. No tá je, samozrejme, i na umocnenie herného zážitku dôležitá.

Statický kontrast je však už iba priemerný (1210:1). Priebeh gamy (s priemernou hodnotou 2,05) je prakticky priamočiary a potešujúce je i to, že výrobca vie, ako na rovnomerné podsvietenie. K dispozícii som mal dva kusy, na jednom bolo podsvietenie úplne ukážkové, na druhom trošičku presvitali oblasti pri spodných rohoch. Tak či onak má v tomto smere monitor pred konkurenčnými navrch. Dobrá vizitka je i pomer svietivosti k spotrebe. S 23 W pri stopercentnom jase na bielom podklade je na hranici energetickej triedy A+. Konečných 300 nitov síce neláme rekordy, ale je to už dostatočná intenzita aj do svetlejšej obývačky či detskej izby.


Ukážka uniformity podsvietenia na jednom z testovacích kusov

Hoci ide primárne o herný monitor, odporučiť sa dá i na pracovné či multimediálne použitie. Má napríklad i veľmi presne skalibrovaný profil sRGB s priemernou farebnou odchýlkou (ΔE) základných kanálov (RGB) tesne pod 2, čo je perfektné. Okrem toho je tu pridaná hodnota v podobe štedrého rozbočovača USB so štyrmi portmi štandardu 3.1 gen. 2. Poriadna je i výbava videovýstupov (2× HDMI 1.4, 1× DisplayPort 1.2, 1× D-sub). Vstavané reproduktory už asi ocení málokto. Ide o vyložene núdzovú záležitosť a na hry, film či počúvanie hudby sú veľmi slabé. Zvuk je frekvenčne mimoriadne oklieštený, ale aspoň nedrnčí a na jednoduché účely systémových hlásení sa dá použiť.


Diagram farebného pokrytia displeja

„Nízka cena sa nijako nepremietla do obrazových vlastností, tie sú bez nedostatkov.“​
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi pestré a presné farby, 144 Hz, Flicker Free, vysoká kvalita dielenského vyhotovenia, výhodná cena rovnomerné podsvietenie, až štyri porty USB
- Hrubší raster, nepohodlné ovládanie menu OSD, slabý zvuk

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 93 %

• Cena: 215 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať