Ako najlepšie vyriešiť osvetlenie kancelárskych priestorov?
Väčšina zamestnancov trávi na pracovisku v priemere osem hodín denne, pričom vplyv firemnej kultúry a prostredia na pracovný výkon by nemal byť podceňovaný. Jedným z faktorov, ktorý sa odzrkadľuje na efektivite práce, je aj osvetlenie. Aké typy svietidiel teda zvoliť do kancelárie? Ktoré sú tie najlepšie?
Zákonné požiadavky na osvetlenie
Hlavným zdrojom svetla na pracovisku by malo byť prirodzené svetlo, to však priamo súvisí s faktormi, ktoré len ťažko dokážeme ovplyvniť, napr. orientácia budovy, umiestnenie okien a podobne. Do hry teda vstupuje umelé osvetlenie. Požiadavky, týkajúce sa svetelných pomerov, reguluje aj zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
V súvislosti s umelým osvetlením udáva aj najnižšie prípustné hodnoty v luxoch, a to v závislosti od individuálneho pracovného prostredia. V kanceláriách je norma nastavená na 500 lx a túto hodnotu je potrebné splniť aj vo väčšine výrobných priestorov.
Najlepšie typy svietidiel do kancelárie
Vhodne navrhnutý systém osvetlenia, teda kombinácia prirodzeného a umelého svetla, v kancelárskych priestoroch nielenže vytvorí priaznivejšie podmienky pre zamestnancov, ale môže mať tiež vplyv na úsporu nákladov. Aké typy umelých svetelných zdrojov sú najlepšie?
LED panely
LED panely poskytujú rovnomerné osvetlenie pracovného priestoru. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach a tvaroch - zapustené LED panely sú dostupné najčastejšie vo forme štvorca alebo obdĺžnika. Ich inštalácia je pomerne jednoduchá, determinuje ju však typ svietidla, tj. panely určené na zapustenie do kazetového stropu alebo prisadené panely na povrchovú montáž.
Závesné lineárne LED svietidlá
Alternatívou pre administratívne priestory sú aj LED trubice, ktoré čoskoro plne nahradia tradičné „neónky”. Do platnosti totiž vstúpil zákon, ktorý zakazuje ich import na európsky trh. Výhodou LED trubíc je, že môžu byť nainštalovať do už existujúceho svietidla a nie je nutné napr. vyrezávať otvory do stropu. Benefitom je aj okamžitý maximálny výkon a žiadne blikanie ani nepríjemné zvuky, ako tomu bolo pri neónových trubiciach.
Zapustené bodové osvetlenie
Potrebnú úroveň osvetlenia dokážu poskytnúť aj systematicky rozmiestnené bodové LED svetlá zapustené do stropu. Táto moderná alternatíva vstavaného osvetlenia, ozn. aj downlight, môže slúžiť ako centrálne osvetlenie, ale aj ako osvetlenie akcentačné, v kombinácii s ďalšími svetelnými zdrojmi.
Zdroj foto: LI CHAOSSHU / Shutterstock.com