S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Ako vybrať notebook pre domáceho používateľa

0

Pred niekoľkými rokmi boli pri výbere notebooku pre domácich používateľov kľúčovými kritériami prehliadanie webu, prehrávanie, prípadne tvorba multimédií, sociálne siete a, samozrejme, hry.

S_1124 T Gaming Advertisement

V súčasnosti však čoraz viac ľudí pracuje z domu a v takom prípade treba pri nákupe notebooku zohľadniť požiadavky na výpočtový a grafický výkon či pamäťovú a úložnú kapacitu – podľa toho, v akej obrasti pracujete. Grafik, editor fotografií či videí, prípadne inžinier potrebujú výkonnejší notebook než copywriter či účtovník, ktorí na prácu využívajú kancelárske aplikácie typu Word, Excel či PowerPoint. Drahšie notebooky nemusia byť vždy výkonnejšie, pretože cena sa odvíja aj od iných kritérií, takže za dizajnový tenučký ultrabook môžete zaplatiť aj dvojnásobok ceny rovnako výkonného bežného „plastového“ notebooku.

Do rodiny

Notebook je síce koncipovaný ako personálne zariadenie, ale v prípade, ak viac členov rodiny potrebuje počítač využívať na prácu len občas, dobre poslúži aj ako počítač do rodiny. Budú ho takisto využívať mladší žiaci, ktorí si domáce úlohy robia pod dohľadom rodičov. Rovnako notebook môže byť skvelým pomocníkom pre seniorov na trávenie času aj na spojenie so svetom, napríklad na komunikáciu s rodinou. Pre mnohých seniorov bude neoceniteľná možnosť zväčšovania textu na obrazovke. Pre nich bude dobrou voľbou notebook s dotykovým displejom, kde budú môcť zväčšovať zobrazený text a obrázky intuitívnym gestom. Rovnako dobre poslúži notebook s väčším, 15-palcovým displejom, prípadne s pripojeným monitorom s uhlopriečkou 24 palcov alebo väčšou. Cenová relácia notebookov pre seniorov je 250 – 400 eur.

Na kancelársku prácu aj multimediálnu zábavu

V tejto kategórii sa treba zamerať na notebooky s väčším displejom. Akceptovateľné minimum uhlopriečky displeja je 14 palcov, optimálna uhlopriečka je 15, prípadne aj 17 palcov v prípade, ak budete notebook používať hlavne doma. Dobrý kompromis sú moderné notebooky so 16-palcovou uhlopriečkou. Na prácu je lepší pomer strán 16:10, ktorý poskytuje viac priestoru na výšku. Naproti tomu väčšina multimediálneho obsahu využíva pomer strán 16:9. Uhlopriečka displeja v podstate diktuje rozmer notebooku, preto veľa 15-palcových a väčšina notebookov s uhlopriečkou 16 a 17 palcov má aj numerickú klávesnicu. Ľudia pracujúci s číslami by si mali vybrať model, ktorý disponuje plnohodnotnou numerickou klávesnicou, pretože niektoré modely majú numerické klávesy užšie. Takisto zvážte, či vám vyhovuje veľkosť a umiestnenie kurzorových klávesov. Niektorí ľudia ich používajú často, iní zriedkavo, prípadne vôbec. Dôležitá je, samozrejme, aj kvalita klávesnice, a to hlavne pre ľudí, ktorí potrebujú veľa písať. Ak notebook používate na cestách, prípadne u zákazníka, dôležitá je aj výdrž batérie.

Čo sa týka hardvérových parametrov, stačí vám stredne výkonný procesor, napríklad Intel Core i5 či Intel Core Ultra 5, (od 14. generácie z označenia notebookových procesorov bolo vynechané i) alebo AMD Ryzen 3 či 5, v obidvoch prípadoch čo najnovšej generácie. Ak si vyberiete notebook s procesorom predchádzajúcej generácie, môžete ušetriť. Dobrým kompromisom pri notebooku do rodiny môžu byť minuloročné modely, ktoré sú v porovnaní s tými najnovšími podstatne lacnejšie. Notebook by mal mať aspoň 8 GB RAM a 512 GB kapacitu polovodičového disku SSD. Pokiaľ vám to rozpočet umožní, vyberte radšej model so 16 GB RAM a 1 TB SSD. Ceny polovodičových diskov stále klesajú, takže vyššia kapacita úložného priestoru by sa na cene nemala veľmi prejaviť. Výnimkou potvrdzujúcou toto pravidlo sú MacBooky od spoločnosti Apple, kde si výrobca za vyššiu kapacitu RAM a disku nechá dosť priplatiť. Je to kultová značka, takže zatiaľ si to zrejme môže dovoliť.

Na bežné účely vám stačí integrovaná grafika, ktorá pri najnovších generáciách procesorov poskytuje dostatočný výkon. Dostatočný, ale nie špičkový. Inak povedané, aj na integrovanej grafike sa môžete hrať, no nie všetky najnovšie hry vo vyššom rozlíšení. Takisto editovanie videa v rozlíšení full HD zvládnete na takomto modeli bez problémov.

Notebook by mal mať dostatok portov USB na pripojenie externých zariadení, z toho aspoň jeden by mal byť moderný USB-C, chýbať by nemal ani port HDMI na pripojenie k externému monitoru, televízoru, prípadne projektoru. Pre ľudí, ktorí notebook používajú väčšinou doma, sú dobrým riešením lacnejšie modely s telom z kvalitného plastu. Ak plánujete veľa cestovať, možno bude pre vás lepším riešením ultrabook s menším displejom, ktorý doma budete pripájať k monitoru. Ceny notebookov tejto kategórie sa začínajú od 350 eur.

Pre tvorcov aj hráčov

Aj tieto dve kategórie majú takmer rovnaké požiadavky na notebook, predovšetkým čo sa týka výpočtového a grafického výkonu. Líšiť sa môžu požiadavky na displej. Grafici, editori fotografií a videí potrebujú čo najvernejšie zobrazovanie farieb, príležitostní hráči zas čo najvyššiu obnovovaciu frekvenciu. Túto dilemu vám vyrieši externý monitor, takže grafik si môže kúpiť výkonný herný notebook s displejom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, prípadne vyššou a na prácu bude používať monitor s verným podaním farieb.

V tejto kategórii odporúčame model s čo najvýkonnejším procesorom, napríklad Intel Core Ultra 7 či Ultra 9, prípadne AMD Ryzen 7 či 9 s dedikovanou grafikou. Technicky ide o samostatný grafický čip umiestnený na základnej doske notebooku. Poskytuje vysoký výkon na hry a grafické aplikácie. Výkonovú špičku tvoria grafické čipy produktovej rodiny NVIDIA GeForce RTX 4000, prípadne grafiky AMD Radeon RX 7000. Ak chcete experimentovať s AI, jednoznačne vyberte grafiku od spoločnosti NVIDIA.

Odporúčame minimálne 16 GB, lepšie 32 GB RAM a minimálne 1 TB disk SSD. Tieto požiadavky spĺňajú výkonnejšie zariadenia pre kreatívcov aj čoraz obľúbenejšie herné notebooky. Mimochodom, herný notebook je dobrá voľba aj pre študentov, hlavne technických a kreatívnych študijných odborov. Výkon a grafické možnosti herných notebookov stačia na akýkoľvek školský projekt, prípadne na editovanie grafiky či videa pre študentov umeleckých smerov. Moderné herné notebooky sú dizajnovo príťažlivé a zároveň sa rozmermi a hmotnosťou príliš nelíšia od bežných modelov, takže sa hodia aj na denné nosenie do školy. Niekedy si výrobcovia nechajú priplatiť za atraktívny dizajn, takže dobrý kompromis na prácu aj na hry bude klasický notebook vyššej výkonovej triedy s dostatočne dimenzovanou grafickou kartou a k nemu prípadne herný monitor s vysokou obnovovacou frekvenciou. Ceny notebookov s vyšším výpočtovým a grafickým výkonom sa začínajú od 800 eur.

Pri výbere modelu pre príležitostného hráča sa skúste zamyslieť, či skutočne využijete výpočtový a grafický výkon notebooku, ktorý ste si predbežne vybrali. Treba počítať nielen s fyzickým, ale aj technickým zastarávaním. O dva či tri roky budú na trhu za rovnakú cenu notebooky s podstatne lepšími parametrami.

Image by Drazen Zigic on Freepik

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať