S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Klasické stereo verzus 360° multiroom

0

Aj napriek čoraz väčšej popularite rôznych riešení na viackanálovú, 360° či multiroomovú reprodukciu priestorového zvuku u priaznivcov kvalitnej reprodukcie zvuku sa klasická dvojkanálová stereofónna reprodukcia stále teší veľkej obľube.

S_1124 T Gaming Advertisement

Zvukový majster alebo signálový procesor?

Úvahy o reprodukcii zvuku začneme od nahrávok, ktoré budete počúvať. Aj v súčasnosti je väčšina hudobných albumov nahrávaná ako klasické stereo. Pod tým si, samozrejme, už dávno nepredstavujeme nahrávanie pomocou dvojice mikrofónov vzdialených od seba 2 až 3 metre. Taká býva vzdialenosť medzi reproduktorovými sústavami rozmiestnenými v byte. Nahráva sa buď tak, že každý nástroj a interpret sa sníma samostatne a nahrávka je do výslednej podoby zmixovaná, alebo sa party jednotlivých nástrojov a sólistov nahrávajú postupne. Výnimkou potvrdzujúcou pravidlo je nahrávanie niektorých akustických koncertov. Tak či onak, výsledkom je stereo nahrávka. No nielen výsledná skladba, hudobné štúdiá archivujú aj nahrávky jednotlivých nástrojov, takže po čase môže vzniknúť takzvaný remix, a to nielen čo sa týka hudobného aranžmánu, ale aj priestorových atribútov novo zmixovanej nahrávky. Tá v prípade nahrávky živého vystúpenia môže obsahovať aj zvuky odrazené od stropu a stien sály, ktoré môžu prispievať k priestorovému dojmu.

Stereo

Na stereofónnu reprodukciu sa používajú buď dve reprosústavy, ktoré pokrývajú celé frekvenčné spektrum, alebo zostava dvoch menších, takzvaných satelitných sústav na reprodukciu výšok a stredných tónov a subwoofera na reprodukciu basov, ktorý je spoločný pre ľavý aj pravý kanál. Priestorovú informáciu totiž prenášajú predovšetkým vyššie frekvencie. Stĺpové reprosústavy sú vysoké, majú pomerne veľký vnútorný objem a umiestňujú sa na podlahu, Väčšinou sú trojpásmové. Hrajú vynikajúco celé frekvenčné spektrum vrátane najnižších basov. Majú vysokú citlivosť a hodia sa aj na ozvučenie väčších miestností. Regálové reprosústavy sú menšie a majú menší objem ozvučnice, takže zaberajú menej miesta, ale dosiahnuť dobrú reprodukciu najnižších tónov je náročnejšie než pri stĺpových sústavách. Náročnejší poslucháči, ktorým záleží aj na najnižších basoch, ich môžu doplniť o vhodný subwoofer. Pre pasívne reproduktorové sústavy potrebujete vhodný stereo zosilňovač alebo stereo receiver, čo je kombinácia sieťového prehrávača so zosilňovačom. Aj keď kvalitné zosilňovače majú možnosť nastaviť korekcie výšok a basov, majú väčšinou aj niečo oveľa lepšie – tlačidlo označené ako pure stereo, ktorým sa tieto obvody vyradia z činnosti, takže môžete hudbu počúvať presne tak, ako ju jej tvorcovia v štúdiu nahrali.

Ako zdroj signálu poslúži sieťový prehrávač (streamer), gramofón, prípadne kvalitný CD prehrávač. Určite namietnete, načo treba sieťový prehrávač, keď si hudbu môžete prehrávať zo smartfónu. Aj napriek stále kvalitnejším kodekom a novým štandardom rozhrania bluetooth kvalita zvuku nemôže konkurovať sieťovým prehrávačom. Ich úlohou je čo najvernejšie rekonštruovať analógový zvuk z digitálnych navzorkovaných údajov. Sieťové prehrávače prehrávajú hudbu streamovanú z internetových služieb typu Spotify, Tidal či Deezer a hudbu z domáceho NAS servera. Podporujú všetky rozšírené bezstratové formáty ako FLAC, AIFF do 192 kHz/24 bitov, formát DSD (Direct Stream Digital) do 5,6 MHz a, samozrejme, aj MP3. Väčšina umožňuje aj prehrávanie hudby z internetových rádií. Sieťové prehrávače majú veľmi kvalitný D/A prevodník pre vysoké rozlíšenie. Prevodník sa snaží vyhladiť priebeh signálu tak, aby sa odstránili jemné „schodíky“ digitalizovaných vzoriek. Inak povedané, keby ste pripojili smartfón k zosilňovaču cez redukciu z USB-C na 3,5 mm audio jack, sieťový prehrávač obsahuje ekvivalent elektronických obvodov v tomto prevodníku, ale v kvalite vyššej o niekoľko rádov.

Čoraz väčšej priazni sa znovu teší gramofón. Na vinylových platniach vychádza čoraz viac hudobných albumov, takže gramofón je oveľa perspektívnejší než CD prehrávač. Gramofón sa pripája k vstupu Phono zosilňovača. Pokiaľ zosilňovač takýto vstup nemá, potrebujete ešte korekčný predzosilňovač. Niektoré gramofóny majú tento predzosilňovač vstavaný, takže po prepnutí výstupu ho môžete pripojiť aj k bežnému vstupu zosilňovača.  

Hudobníci síce pri interview stále hovoria, že vydali „cédečko“, ale vzhľadom na čoraz vyššiu popularitu streamovacích služieb a comeback vinylových platní má CD prehrávač zmysel kupovať iba v prípade,ak máte zbierku hudby na CD. Kvalita hudby z CD prehrávača podobne ako pri sieťovom prehrávači závisí od kvality D/A prevodníka, ktorý prevádza digitálne dáta načítané z CD disku na analógový signál.

Na dosiahnutie zážitku zo stereofónnych nahrávok však treba dodržať niekoľko základných podmienok. Predovšetkým počúvanie je viazané na určitý konkrétny priestor, napríklad kreslo či kreslá umiestnené vo vhodnej vzdialenosti od reproduktorových sústav, pričom je potrebné sedieť čo najbližšie pri strede.

Multiroomové reproduktory

Ako napovedá názov tejto kategórie audio zariadení, ide o systém reproduktorových sústav, ktoré dokážu ozvučiť niekoľko miestností v byte. Umožňujú buď počúvať tú istú hudbu, podcast či rozhlasovú reláciu v celom byte, alebo v každej miestnosti môžu členovia rodiny počúvať niečo iné. Jeden zo scenárov môže byť taký, že počúvate hudbu na kvalitnej stereo či viackanálovej zostave v obývačke a občas idete niečo skontrolovať do kuchyne, prípadne pokračujete v počúvaní v pracovni. Úmyselne sme uviedli príklady, ktoré sa budú zdať zaujímavé a praktické aj konzervatívnym priaznivcom kvalitnej reprodukcie, ktorí nedajú dopustiť na kvalitnú stereo reprodukciu. Multiroomové systémy vám umožnia vychutnať si hudbu aj pri práci v kuchyni, fitnes aktivitách a podobne. Ideálna multiroomová zostava je taká, že pri pohybe v byte, či už v rámci miestnosti, alebo medzi miestnosťami, by vás reprodukovaný zvuk mal nevtieravo „prenasledovať“. Možnosť prehrávať hudbu vo všetkých miestnostiach oceníte aj na domácej párty. Základný predpoklad je, aby v každej miestnosti bol multiroomový reproduktor, prípadne dva či viac reproduktorov na priestorový zvuk. Celý systém môže každý z členov rodiny pohodlne ovládať zo svojho smartfónu alebo aj z vhodne umiestneného tabletu, prípadne ak to reproduktory podporujú, aj hlasovými povelmi.

Ideálne je, ak sú všetky reprosústavy od rovnakého výrobcu. Samozrejme, môžete použiť aj kompatibilné reprosústavy iných výrobcov. Každopádne odporúčame audiosystém koncipovať tak, aby sa dal ovládať pomocou jedinej mobilnej aplikácie. V nej navolíte, v ktorej miestnosti sa bude prehrávať aká hudba alebo program.

Dôležitým kritériom zostavy multiroomových reproduktorov je flexibilita, aj keď vzhľadom na výkon pohybujúci sa v jednotkách či skôr desiatkach wattov si na trvalú prevádzku vyžadujú napájanie z elektrickej siete, takže potrebujú minimálne jeden kábel. Bezdrôtový je prenos signálu, v tomto prípade digitálnych zvukových dát. Vzhľadom na obmedzenie technológie bluetooth sa pri kvalitnejších systémoch využíva buď komunikácia cez Wi-Fi, alebo proprietárny rádiový protokol. Reprosústavy renomovaných výrobcov majú kvalitnejšie prevodníky a elektronické obvody predzosilňovačov sú konštruované precíznejšie s ohľadom na elimináciu rušenia. Reproduktory pri prehrávaní hudby zo streamovacích služieb komunikujú priamo so službou, takže majú k dispozícii údaje v najvyššej dostupnej kvalite a smartfón a tablet využívajú na to, na čo sú ideálne, teda na ovládanie prehrávania, výber skladieb, tvorbu playlistov a podobne.

360° priestorová reprodukcia

Tieto reprosústavy môžete zakomponovať do bytového interiéru a umiestniť pokiaľ možno niekam blízko stredu miestnosti na podlahu alebo nízky stolík, či iný kus nábytku. Majú niekoľko akustických meničov rozmiestnených tak, aby ozvučili celý priestor. Príkladom takéhoto riešenia sú sústavy, ktoré majú tri vysokotónové meniče na hornej strane, rozmiestnené v 120° uhloch tak, že smerujú takmer nahor s miernym náklonom na príslušnú stranu. Priestorový zvuk vytvárajú kombináciou priameho zvuku a zvuku odrazeného od stropu. Zostavu dopĺňa trojica strednotónových akustických meničov, ktoré sú rovnako rozmiestnené pod 120° uhlami, ale smerujú do strán. Reprodukciu basov má na starosti nízkotónový menič väčšieho priemeru, ktorý smeruje nadol a je doplnený basreflexovou trubicou. Niekedy sa nepodarí umiestniť takýto reproduktor do stredu miestnosti, ale to nič, reproduktorové sústavy tohto typu majú automatickú kalibráciu. V jej priebehu bude z každého reproduktora zahratá séria impulzov rôznej frekvencie a vstavanými mikrofónmi bude zosnímaná reakcia. Tak si reproduktor zmapuje priestor, v ktorom je umiestnený, a signálový procesor potom pri reprodukcii bude prispôsobovať zvuk z jednotlivých reproduktorov, aby dokonale vyplnil priestor. Vzhľadom na obľúbenosť reproduktorov s 360° priestorovou reprodukciou nahrávacie štúdiá vytvárajú čoraz viac albumov a programov vo formáte 360 Reality Audio, pričom tento formát podporujú aj streamovacie služby.

Ak nechcete experimentovať a rozpočet vám to umožní, ideálna voľba je komplexné riešenie od renomovaného výrobcu, čím sa vyhnete problémom s kompatibilitou a rôznou kvalitou reproduktorov. Samozrejme, môžete takýto systém budovať postupne. Začnete napríklad dvoma reprosústavami v obývačke. Vyberte takého výrobcu, ktorý má v ponuke multiroomové reproduktory rôznej veľkosti a výkonu, takže neskôr môžete dokúpiť reproduktory do ďalších miestností, ktoré môžu fungovať aj samostatne, prípadne môžu byť integrované do multiroomového systému.

Image by freepik

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať