CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Aký android smartfón si kúpiť v roku 2024?

0
Výber nového smartfónu je podmienený nielen preferenciami používateľa, čo sa týka technických parametrov a dizajnu, ale aj finančnými možnosťami. Výrobcovia sa v každej cenovej kategórii snažia ponúknuť čo najviac technologických inovácií, aj keď v záujme udržania prijateľnej ceny musia občas urobiť menšie či väčšie kompromisy. Na jednej strane sa snažia záujemcov o kúpu nového smartfónu zaujať implementáciou inovácií a používateľmi požadovaných pokročilých funkcií, aby sa pokiaľ možno čo najviac odlíšili od konkurencie, ale na druhej strane musia prihliadať na to, aby nekanibalizovali vlastné modely vyššej triedy.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Z pohľadu používateľa platí, že ak požaduje maximum funkcií v najvyššej možnej kvalite, musí si priplatiť a vybrať si vlajkový model. V prípade lacnejších modelov musí počítať s už spomínanými kompromismi. Našťastie sú tieto kompromisy aj oblasti, v ktorých daný smartfón vyniká, rôzne. Napríklad mobilní hráči siahnu po smartfóne s výkonným hardvérom a kvalitným displejom, ktorý bude pravdepodobne aj dobre fotiť, ale nebude to vyslovene fotomobil. Pre mladých fanúšikov sociálnych sietí bude kľúčová kvalita selfie kamery, pričom si, samozrejme, budú môcť vychutnať aj väčšinu mobilných hier, ibaže pri niektorých prémiových tituloch budú musieť znížiť rozlíšenie v záujme zachovania plynulosti zobrazovania. Technologické inovácie, ktorých typickými príkladmi sú podpora 5G sietí či stále kvalitnejšie fotoaparáty, sú samozrejmosti aj v nižších cenových triedach.

Vlajkové modely klasického konštrukčného formátu predstavené v roku 2024 sa okrem špičkovej hardvérovej výbavy odlišujú predovšetkým mierou implementácie umelej inteligencie a kvalitnými fotografiami a videami v horších svetelných podmienkach. Stále populárnejšie sú skladacie smartfóny s ohybným displejom. Bez ohľadu na konštrukčný formát sa zvyšuje výpočtový a grafický výkon, takže súčasné smartfóny vyššej strednej triedy dosahujú výkon vlajkových modelov spred dvoch rokov.

Pri výbere smartfónu treba zohľadniť niekoľko kritérií – počnúc konštrukčným formátom cez displej, čipovú súpravu, veľkosť RAM, veľkosť úložného priestoru, konfiguráciu a parametre fotoaparátov až po komunikačné možnosti či kapacitu a výdrž batérie.

Prvým rozhodovacím kritériom je, či chcete klasický smartfón, alebo smart­fón s ohybným displejom. V druhom prípade ste sa automaticky dostali do segmentu prémiových modelov, pri ktorých musíte počítať s adekvátnou cenou. Buď si vyberiete skladací smartfón formátu V s cieľom dosiahnuť menšie rozmery v zloženom stave, alebo smartfón s rovinou ohybu na dlhšej strane s cieľom zväčšiť zobrazovaciu plochu vnútorného displeja.

Okrem výnimiek potvrdzujúcich pravidlo sa veľkosť uhlopriečky displeja pohybuje od 6 do 7 palcov. Obvyklý pomer strán je v rozsahu 19:9 – 21:9, čo umožnilo zväčšiť plochu displeja bez toho, aby sa zväčšila šírka smartfónu. Kinematografický pomer 21:9 umožňuje pozerať širokouhlé filmy s využitím celej plochy displeja a užší smartfón sa lepšie ovláda aj drží v ruke. Najlepší obraz s vysokým kontrastom majú displeje AMOLED. Zvyčajné rozlíšenie displejov počnúc strednou triedou je WQHD čiže 2560 × 1440 pixelov. Niektoré vlajkové smartfóny majú displeje so 4K rozlíšením, ale implicitne je aj na nich nastavené nižšie rozlíšenie z dôvodu úspory energie. Obnovovacia frekvencia udáva, koľkokrát za sekundu sa dokážu informácie na displeji prekresliť. Je to dôležité pri rolovaní obsahu a, samozrejme, aj pri hrách. Čoraz viac smartfónov aj v nižších triedach má displeje s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ktoré umožňujú plynulé zobrazovanie. Vyššia frekvencia však znamená aj vyššiu spotrebu, preto kvalitné smartfóny majú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu podľa aktuálne zobrazovaného obsahu, prípadne aspoň umožňujú prepínať medzi 120 Hz a 60 Hz.

Ku kľúčovým kritériám pri výbere smartfónu patria možnosti fotografovania a nakrúcania videí. Medzi kvalitou fotoaparátov a cenou smartfónu je spravidla priama úmernosť, takže okrem niekoľkých výnimiek môžeme konštatovať, že drahšie smartfóny fotia lepšie. Platí to hlavne v zložitejších svetelných podmienkach, nielen pri fotení v šere, večer a v noci pri pouličnom osvetlení, ale aj pri záberoch v protisvetle, prípadne ak je v snímanej scéne vysoký kontrast typu svetlo – tieň.

Každý moderný smartfón má zadný fotoaparát s viacerými objektívmi, pričom na kvalitnejších modeloch sú všetky objektívy plnohodnotné, na iných sú jeden alebo dva objektívy viac-menej do počtu. Hlavný fotoaparát disponuje mierne širokouhlým objektívom s vysokou svetelnosťou, ktorý má zorný uhol približne ako ľudské oko a najkvalitnejší snímač. Pri kvalitnejších modeloch má objektív hlavného fotoaparátu optickú stabilizáciu. Pri fotení hlavným fotoaparátom aj smartfónom nižšej strednej triedy dokážete vytvoriť dobré zábery aj večer a v noci. Ultraširokouhlý fotoaparát je vybavený objektívom s krátkou ohniskovou vzdialenosťou, ktorý má zorný uhol okolo 120˚. Hodí sa na fotenie architektúry, krajiny, prípadne väčšej skupiny ľudí, ak sa od nich nemôžete dostatočne vzdialiť. Pri lacnejších smartfónoch sa týmto fotoaparátom odporúča fotiť len pri dobrých svetelných podmienkach. Ak má tento fotoaparát automatické zaostrovanie, dajú sa ním fotiť aj makrozábery. Fotoaparát s teleobjektívom umožňuje priblížiť vzdialené objekty. Pri optickom zoome 3× a vyššom má tento objektív spravidla periskopickú konštrukciu. Optická stabilizácia je vzhľadom na dlhšie ohnisko takmer nevyhnutnosť. Takpovediac do počtu zvykne byť makrofotoaparát, ktorý umožňuje fotiť zábery zblízka, pričom má zvyčajne snímač s rozlíšením 2 Mpx a aj kvalita záberov je diskutabilná. Senzor hĺbky ostrosti sa využíva na zistenie vzdialenosti objektov na umelé rozostrenie pozadia. Na tento účel sa však dá využiť aj niektorý z plnohodnotných objektívov.

Výrobcovia smartfónov sa v technických parametroch pýšia vysokým rozlíšením. V skutočnosti však tento parameter nie je až taký dôležitý a bohato stačí snímač s rozlíšením 12 – 16 megapixelov. Veľa smartfónov, ktoré majú snímače s vysokým rozlíšením 48, 64 či dokonca 108 Mpx, preto využíva spájanie viacerých fyzických pixelov do jedného obrazového s cieľom zachytiť viac svetla. Dôležitejší parameter než rozlíšenie je veľkosť snímača. Platí jednoduché pravidlo, že čím je snímač väčší, tým sú väčšie aj fyzické pixely, ktoré dokážu zachytiť viac svetla. Väčšina smartfónov umožňuje nakrúcanie videí v rozlíšení 4K (UHD) čiže 3840 × 2140 pixelov, niektoré vlajkové smartfóny podporujú aj rozlíšenie 8K. Lacnejšie modely zvládnu pri 4K rozlíšení snímkovú frekvenciu len 30 fps čiže 30 snímok za sekundu. Vlajkové smartfóny podporujú umelé rozostrenie pozadia nielen pri fotení, ale aj pri nakrúcaní videí.

Pri čipovej súprave, ktorá obsahuje procesor, grafické jadro, prípadne aj hardvérovú podporu AI, je dôležitý počet, typ a pracovná frekvencia jadier. Pre laika nie je jednoduché sa v týchto parametroch zorientovať. Práve čipová súprava môže byť jedným zo spomínaných kompromisov, keď výrobca v snahe dosiahnuť výhodnú cenu použil starší či lacnejší typ, nešetril však na displeji či fotoaparátoch. Alebo naopak, napríklad pri telefónoch vyššej strednej triedy smerovaných na hráčov je prioritou vysoký výpočtový a grafický výkon. Vlajkové modely majú spravidla čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Samsung v niektorých vlajkových smartfónoch využíva čip Exynos 2400 vlastnej produkcie. Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 je vynikajúca voľba vo vyššej strednej triede, Snapdragon 6 Gen 1 je typický úsporný čip pre strednú triedu. Pre kapacitu RAM a úložného priestoru platí: čím vyššia, tým lepšie. Veľa smartfónov je v ponuke vo viacerých variantoch, každopádne odporúčame radšej si priplatiť za vyššiu kapacitu.

Pri výbere smartfónu treba mať na pamäti, že ho budete používať dva až štyri roky, pričom výrobcovia deklarujú tri až štyri aktualizácie na nové verzie Androidu.

Xiaomi 14 / najmenšia vlajková loď

Novinka od Xiaomi je unikátna spojením kompaktnosti a prémiovej výbavy v menšom tele, než sme boli doteraz zvyknutí. Xiaomi 14 je plnohodnotná vlajková loď, ale aj napriek prehľadnému 6,36-palcovému displeju AMOLED s obnovovacou frekvenciou 1 – 120 Hz a maximálnym jasom až 3000 nitov má celkové rozmery len 153 × 72 × 8 mm a hmotnosť 188 gramov.

Pritom sa tam vošiel najnovší Snapdragon 8 Gen 3 a aj 4610 mAh batéria s 90 W káblovým a 50 W bezdrôtovým extra rýchlym nabíjaním. Trojica 50 Mpx fotoaparátov Leica už len podčiarkuje luxusnú výbavu novinky za 899 eur.

Viac info: mi-store.sk

Redmi Note 13 Pro+ 5G / rekordér vo svojej kategórii

Aj najnovšia generácia obľúbeného radu Redmi Note prekvapuje svojím pomerom výbavy a ceny. Elegantný dizajn s ešte tenším rámikom a zaoblenými hranami je dostupný v troch farbách a nechýba ani úplná odolnosť proti vode a prachu IP68.

Smartfón je osadený 6,67-palcovým 120 Hz displejom AMOLED a o výkon sa stará nový MediaTek Dimensity 7200-Ultra s 8 GB operačnej a 256 GB internej pamäte. Zážitky sa dajú ­zachytiť 200 Mpx hlavným fotoaparátom a môže ich byť veľa, lebo 5000 mAh batéria vydrží aj celý vikend. Navyše podporuje až 120W nabíjanie s kompatibilným adaptérom v balení. Stačí doslova pol hodinka a batéria je nabitá doplna. To všetko za 439 eur.

Viac info: mi-store.sk

OPPO Reno11 F 5G prichádza na slovenský trh

Nový smartfón OPPO Reno11 F 5G s bezrámčekovým 120 Hz displejom AMOLED a 64 Mpx trojitým fotoaparátom je skvelá voľba pre fotografických nadšencov. S výkonným čipom MediaTek Dimensity 7050 a 8 GB RAM poskytuje spoľahlivý výkon.

Kombinácia LinkBoost a ColorOS 14 zabezpečuje stabilný signál a jednoduchú prácu. Vďaka 67 W bleskovému nabíjaniu SUPERVOOCTM2 a veľkej batérii s kapacitou 5000 mAh má tento smartfón pôsobivú výdrž aj po štyroch rokoch používania. Jeho tenký a ľahký dizajn s hrúbkou iba 7,54 mm a nízkou hmotnosťou 177 g zaručuje pohodlné používanie pri dlhšej práci. Cena sa začína od 379 eur a dostupný bude od 8. apríla 2024 u autorizovaných operátorov Orange, O2 a ďalších maloobchodných predajcov.

Doogee V20S / Dizajnový tank s dvoma displejmi

Doogee V20S je nový model vyššej triedy, ktorý stelesňuje trend posunu odolných telefónov smerom k vyššiemu používateľskému pohodliu pri súčasnom zachovaní húževnatosti a výdrže. Novinka ponúka krásny displej AMOLED, pokročilý fotoaparát s nočným videním, inovatívny zadný displej, 5G konektivitu a veľkú pamäť.

Zároveň disponuje stupňami krytia IP68 a IP69K garantujúcimi extrémnu odolnosť proti vode, prachu, pádom a nárazom. Ideálny spoločník na prácu aj zábavu v exteriéri. Odporúčaná maloobchodná cena: 399,00 €

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať