S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Aký bude Windows Phone 8.1?

Archív NXT
0

Od prvého aprílového týždňa je k dispozícii developer preview novej verzie operačného systému Windows Phone 8.1. Finálna verzia bude postupne v priebehu nasledujúcich mesiacov uvoľnená formou automatického upgradu prístrojov s Windows Phone 8*.

Predstavujeme vlastnosti operačného systému Windows Phone 8.1 a konkrétne zariadenia Nokia Lumia 630/635 a Nokia Lumia 930.

Zlepšené používateľské rozhranie

Novinkou v dizajne používateľského rozhrania rozpoznateľnou na prvý pohľad je možnosť pridania ďalšieho stĺpca dlaždíc na domovskú obrazovku aj pri prístrojoch s menším displejom. Podľa nášho subjektívneho názoru boli informácie na zmenšených dlaždiciach dobre čitateľné aj na prístroji so 4-palcovým displejom. Táto funkcionalita bola dosiaľ k dispozícii len na prístrojoch so 6-palcovým displejom, tzv. phabletoch, ako sú napríklad Lumia 1520 a 1320. Trochu kontroverzne pôsobila možnosť pridania pozadia na dlaždiciach. Pri posune dlaždíc sa pomocou efektu paralaxy navodzuje dojem, že popredie je vzdialené od pozadia. Aplikácie môžu využiť celú plochu obrazovky uzamknutia napríklad na výpis správ z aplikácie Facebook či Twitter. Pochváliť môžeme aj nový, prehľadnejší dizajn aplikačného obchodu.

wp2.png

Windows Phone 8.1 umožňuje zapnúť tretí stĺpec dlaždíc na domovskej obrazovke aj na malých displejoch

wp4.jpg

Obrázok ako pozadie na dlaždiciach. Pozadie bolo zobrazené len na dlaždiciach nových aplikácií pre Windows 8.1, ktoré akceptovali dizajnové pravidlá a využívali priesvitný ikonický motív.

Zatiaľ museli mať telefóny pod displejom tri hardvérové, spravidla dotykové tlačidlá. WP8.1 umožní konštruovať telefóny bez týchto tlačidiel. Nahradí ich lišta v spodnej časti displeja, ktorá sa zobrazí v prípade potreby. To umožní použiť väčšie displeje bez zväčšenia rozmerov telefónu.

Najrýchlejšia virtuálna klávesnica

Pri virtuálnej klávesnici pribudla metóda písania Word Flow, umožňujúca rýchle písanie posuvom prsta zo znaku na znak bez oddialenia prsta od displeja. Zatiaľ funguje len pre anglickú klávesnicu, pretože využíva predikčný slovník. Chce to trochu cviku, no výsledok môže byť fascinujúci. Napriek tomu, že WP8.1 ešte nie je všeobecne dostupný, 15-ročný školák zo Seattle Gaurav Sharma (zrejme syn niektorého z vývojárov WP8.1) je už zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Za 18,8 sekundy napísal pomocou Word Flow pomerne zložitý text, dodaný komisárom: „The razor-toothed piranhas of the genera Serrasalmus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality they seldom attack a human."

worldflow.jpg

Pri písaní metódou Word Flow stačí prechádzať cez písmená požadovaného slova

Splnené očakávania - akčné centrum na zobrazenie notifikácií

Z hľadiska očakávaní používateľov má najväčší význam akčné centrum. Ak ste nestihli alebo nemohli reagovať na niektoré upozornenia pri ich zobrazení, môžete tak urobiť kedykoľvek prostredníctvom lišty notifikačného centra, kde sa dajú zobraziť všetky vaše upozornenia na jednom mieste. Lištu notifikačného centra zobrazíte intuitívnym gestom - posunom prsta od horného okna displeja do stredu. Ťuknutím na oznámenie aktivujete aplikáciu, ktorá oznámenie poslala. V hornej časti panela notifikačného centra sú tlačidlá na zapnutie Wi-Fi, Bluetooth, režimu pre lietadlo, zámku otáčania a nastavenie jasu.

Zvyšok panela tvoria oznámenia, napríklad z klientov elektronickej pošty, z aplikácie Facebook, z SMS a podobne. Notifikačné centrum rozširuje možnosti notifikácií posielaných aplikáciám z cloudu. V staršej verzii sa zobrazili na nastavený čas, maximálne na niekoľko desiatok sekúnd, a potom sa používateľ k nim už nedostal. Jeden príklad za všetky - alarm vášho inteligentného domu pošle príslušnej aplikácii notifikačnú správu o narušení. V staršej verzii sa to riešilo zobrazením textu na dlaždici, no tá nemusí byť pripnutá na obrazovku.

wp5.jpg

Nové notifikačné centrum

Virtuálna asistentka Cortana

Najatraktívnejšia novinka je virtuálna asistentka Cortana, ktorá je zatiaľ k dispozícii len pre USA, ak ju teda chcete vyskúšať, musíte v telefóne zmeniť jazyk a región. Cortana je napojená na vyhľadávač Bing. Vyskúšali sme rôzne otázky, spočiatku jednoduché a seriózne, neskôr stále komplikovanejšie a napokon aj žartovnejšie. V serióznych otázkach Cortana excelovala, problémom nebol ani slovenský prízvuk. Všimli sme si, že sa postupne prispôsobuje štýlu reči a zrejme aj zvyklostiam používateľa.

Na žartovné otázky sa príliš nechytala, ale treba brať do úvahy, že zatiaľ ide o preview a do príchodu finálnej verzie sa určite niečo zlepší. Nasledovali bežné povely Turn on WiFi, Wake me up at six AM... Cortana všetko pochopila správne. Na povel Checkin Foursquare prepla do aplikácie Foursquare. Test sme opakovali po odinštalovaní tejto aplikácie. Tentoraz nám Cortana ponúkla web foursquare.com Neodolali sme a vyskúšali súboj Cortana verzus Siri na iPade. Pri bežných otázkach boli rovnocennými súperkami, Siri však excelovala pri komplikovanejších otázkach.

wp3.png

Cortana umožňuje popri vyhľadávaní aj nastavovať funkcie telefónu pomocou hlasových povelov

Nové funkcie

Aplikácia Facebook od Microsoftu je súčasťou operačného systému a je doň tesne integrovaná. Príjemne nás prekvapil zlepšený dizajn aplikácie Kalendár, v ktorom týždenný a mesačný prehľad obsahujú plochu na podrobné zobrazenie udalostí príslušného dňa.

wp7.jpg

Kalendár aj pri týždennom a mesačnom prehľade podrobne zobrazuje udalosti vybraného dňa

Pribudla možnosť inštalácie aplikácií na kartu SD. Hodí sa to hlavne pre aplikácie využívajúce veľký objem lokálnych údajov. Typický príklad je softvér pre navigácie GPS. No zabudnite na kopírovanie aplikácií či spustenie aplikácie, ktorá bola na kartu nainštalovaná na inom telefóne. Na karte SD môžu byť nainštalované a spúšťané aplikácie iba z jedného konkrétneho telefónu.

Zmenil sa aj princíp multitaskingu. Dosiaľ tlačidlo Späť vpravo dole ukončilo beh aplikácie. Aplikácie bude môcť ukončovať používateľ potiahnutím prsta zhora nadol, ale táto črta v použitej preview verzii nie je implementovaná. Veľmi príjemné je priebežné upozorňovanie na nové funkcie, napríklad možnosť označenia viacerých mailov ťuknutím na ľavý okraj položiek či nová kombinácia hardvérových klávesov On + VolumeUp na uloženie snímky obrazovky. Ak zatlačíte predtým používanú kombináciu, systém vás upozorní na zmenu.

wp6.jpg

Systém vám vo vhodnom okamihu atraktívnou formou predstaví nové funkcie

K integrácii smartfónov do domácej aj firemnej infraštruktúry prispieva možnosť zobraziť obsah displeja telefónu na televízore, monitore počítača alebo projektore. Zlepšená bola aj aplikácia fotoaparát, a to nielen používateľsky, ale aj funkčne. Automaticky vymazáva nevydarené zábery, aby sa zbytočne neukladali do OneDrive a nezaťažovali komunikačný kanál. Prehrávanie videa je hardvérovo akcelerované. Na riadenie prevádzky telefónu z hľadiska výdrže na batériu pribudla aplikácia Battery Sense, ktorá prehľadne zobrazuje spotrebu energie jednotlivými aplikáciami. K úspore energie prispieva aj funkcionalita senzor Wi-Fi v nastavení, ktorá periodicky skenuje dostupnosť sietí Wi-Fi. Komunikáciu vrátane stráženia limitov preneseného objemu údajov vám umožní zdokonalená aplikácia DataSense.

Splnili sa aj očakávania konzumentov multimediálnej zábavy. Boli oddelené aplikácie na prehrávanie hudby a videa a doplnila sa možnosť vyhľadávania v hudobnej kolekcii. Indexovanie hudby zatiaľ neprebieha na pozadí, takže musíte čakať, ale to je zrejme len dočasná záležitosť v preview verzii. Možnosť kúpiť filmy a seriály cez službu Xbox video nie je, žiaľ, na Slovensku podporovaná, ale podobne ako pri Cortane stačí prepnúť región a mať kreditnú kartu. Ak ju nemáte, môžete si aspoň nechať prehrať trailery či zobraziť informácie o filmoch.

K vyššej plynulosti behu webových aplikácií prispieva zlepšený Internet Explorer 11 s podporou WebGL a HTML5 videa. Používateľom cloudových služieb na ukladanie súborov sa zasa zíde možnosť uploadu priamo cez prehliadač. Firemní používatelia ocenia možnosť pripojenia do podnikových sietí cez VPN či filtrovanie aplikácií pomocou takzvaných blacklistov a whitelistov, teda zoznamov zakázaných a povolených aplikácií.

Dohady a perspektívy

Na základe skúseností z testovania Windows 8.1 konštatujeme, že Microsoft vypočul pripomienky a želania používateľov a implementoval požadované zmeny. Finálna verzia bude pravdepodobne ešte viac zlepšená a updaty od jednotlivých dodávateľov budú doplnené o funkcie navyše, ktoré štandardný update neobsahuje. Nové podporované rozlíšenia displeja 384 × 640, 540 × 960 a 1440 × 2560 pixelov naznačujú potenciál rozšírenia jednak na lowendové telefóny a takisto na tablety s uhlopriečkou 6 palcov a viac. Niektoré funkcie ocenia vývojári, patrí medzi ne napríklad možnosť prístupu aplikácií k súborovému systému. V čase nášho testovania už bola k dispozícii aplikácia Windows Phone Explorer od nezávislého vývojára. Nemala síce ktovieakú kvalitu, ale určite sa nájde niekto, kto vytvorí kvalitný súborový manažér.

Konvergencia platforiem Windows

Vo verzii 7 bol Windows Phone samostatnou platformou, ktorá nemala s desktopovým Windows nič spoločné. Po príchode Windows 8/WP8 obidve platformy využívali rovnaké jadro, čo zjednodušovalo prenosnosť aplikácií. Windows Phone 8.1 ide v integrácii ešte ďalej, má rovnakú vrstvu WinRT ako Windows 8.1. V praxi to znamená, že vývojári budú môcť tvoriť v jednom projekte aplikáciu pre Windows 8.1 aj pre Windows Phone 8.1, pričom spoločných bude viac než 90 % kódu, rozdiely budú len v používateľskom rozhraní a vo filozofii ovládania.

* Developer preview v praxi znamená, že túto verziu si môžu nainštalovať všetci zaregistrovaní vývojári pre WP8. Ročný poplatok za reálny vývojársky účet pre Windows 8 a Windows Phone je 14 eur, no môžete sa zaregistrovať aj zadarmo na http://appstudio.windowsphone.com. Následne si z obchodu stiahnete aplikáciu Preview for Developer" a v nastavení telefónu inicializujete vyhľadávanie aktualizácií.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať