Aký kotol si vybrať? Vieme, aké sú medzi nimi rozdiely
Uvažujete o výmene kotla? Alebo staviate dom a premýšľate, aká je najlepšia kombinácia vykurovania? Posledné mesiace ukazujú, že najdôležitejšie je zamerať sa na dlhodobú dostupnosť a cenu paliva. Poradíme vám, ako sa zorientovať v bohatej ponuke možností.
Kotol pripojený na centrálnu vykurovaciu sústavu je riešenie vhodné pre každý dom, ktorý má funkčný komín. V starších nehnuteľnostiach obvykle vyhrievajú jednotlivé miestnosti klasické radiátory s horúcou vodou, v novostavbách sa častejšie inštaluje teplovodné podlahové kúrenie. Kotol si obvykle poradí aj s kombináciou oboch variantov.
Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými mesiacmi bolo veľmi obľúbené kúrenie plynom, so štartom masového zdražovania a obmedzení dodávok z Ruska sa mnoho ľudí snaží zadovážiť si k plynovému kotlu alternatívny zdroj vykurovania. Často je riešením kotol na tuhé palivo. Ako si však vybrať ten pravý?
Plynový kotol
Výhodou je, že kúrenie plynom je maximálne komfortné. V minulých rokoch sa najviac inštalovali efektívne kondenzačné kotly, ktoré využívajú režim kondenzácie vodnej pary. Majiteľ sa nemusí o nič starať, len objedná na kontrolu kominára a prípadne technika na servisnú prehliadku kotla. Veľkou nevýhodou je, naopak, aktuálne prehnaná cena za plyn a závislosť na dodávkach zo zahraničia.
Kotol na pelety
Kúrenie v automatickom kotli na pelety je takmer bezobslužné. Vďaka tomu se približuje komfortu, ktorý ponúka kúrenie plynom alebo elektrinou. Kým má kotol v násypke dostatok paliva, funguje úplne samostatne. Plynule dopravuje pelety na rošt horáka a podľa požadovanej teploty reguluje chod kúrenia a ohrieva teplú úžitkovú vodu.
Vďaka vzdialenému prístupu cez mobil môžete kúrenie jednoducho zapnúť či vypnúť a aj meniť jeho parametre. A ako často musíte nasypávať pelety do zásobníka? Podľa jeho objemu a výkonu kotla to treba obvykle raz za päť až sedem dní.
Pelety môžete jednoducho skladovať a prevážať. Čistenie a vynášanie popola nie sú časovo náročné povinnosti, a ak chcete, môžete na údržbu úplne zabudnúť vďaka dostupnému príslušenstvu (automatické odpopolnenie, čistenie pomocou stlačeného vzduchu). Raz za rok je povinná kontrola spalinovej cesty a raz za tri roky vás čaká povinná revízna kontrola kotla. To platí pre všetky typy kotlov na tuhé palivo.
Kotol na drevo
Kusové drevo na rozdiel od peliet neumožňuje, aby kúrenie prebiehalo automaticky. Preto majú kotly na drevo vždy ručné plnenie paliva. Bez pravidelného prikladania oheň vyhasne a sám sa nezapáli. Na druhej strane kúrenie drevom je lacnejšie než kúrenie peletami. Čas medzi nutným priložením sa dá predĺžiť napríklad inštaláciou akumulačnej nádrže, ktorá uchová prebytočné teplo na neskoršie použitie. Ak má kotol vysokú účinnosť a používate vhodné drevo (suché a tvrdé), nebudete musieť tak často chodiť do kotolne.
Chod moderných splyňovacích kotlov ovláda elektronická riadiaca jednotka, ktorá mnoho úkonov robí automaticky za vás. Ak kotol na drevo pripojíte k internetu, môžete používať aj aplikáciu v mobile alebo počítači. Na diaľku je tak možné skontrolovať priebeh kúrenia a nastavenie teploty.
Kotol na uhlie
Vďaka pokročilým technológiám spĺňajú moderné kotly na hnedé uhlie všetky ekologické podmienky. Obvykle spadajú do 4. emisnej triedy, dodržujú ekodizajn a majitelia ich môžu bez problémov používať aj v nasledujúcich rokoch.
Ich veľkou výhodou je jednoduchá prevádzka a obsluha. Tento typ s manuálnym prikladaním nepotrebuje na svoj chod elektrinu a často sa v nich dá spaľovať aj uhlie, aj drevo. Vďaka cene paliva ide o jedno z najlacnejších riešení pre domy alebo chalupy.
Nechcete uhlie prikladať manuálne? Tak si môžete vybrať kotol na uhlie v automatickom variante, ktorý funguje bezobslužne aj niekoľko dní.
Kombinácia pevných palív
Ak sa nemôžete rozhodnúť, ktoré palivo je pre vás to pravé, nechajte si možnosť voľby. Výrobca kotlov OPOP má v ponuke kombinácie, ktoré vám umožnia palivo ľubovoľne striedať.
Môžete si zvoliť set kotlov na pelety a drevo, alebo si vybrať kotol na uhlie s horákom na pelety. V oboch prípadoch vám používanie peliet svojou automatickou prevádzkou uvoľní ruky, zatiaľ čo pri používaní dreva či uhlia budete viac šetriť náklady na palivo.
Zdroj fotek: Shutterstock, OPOP
Zobrazit Galériu