ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Aký notebook do školy? Test 7 horúcich adeptov

0

September pre mnohých študentov znamená výber nového notebooku. Cenovo sú neohrozene najvýhodnejšie pätnástky. Preto sme ich obsadili v nepomere šiestich k jednej trinástke, ktorá je o stovku až dve drahšia. Inak sa pohybujeme sa v cenovom rozpätí 450 – 550 eur.

Pri porovnávaniach sme sa zamerali na to najdôležitejšie – procesorový, grafický a diskový výkon, výdrž batérie, zahrievanie, hlučnosť, kvalitu zvuku, farebnú odchýlku od priestoru sRGB a priebeh intenzity podsvietenia displeja. Potom takisto na ergonómiu ovládacích prvkov, robustnosť spracovania a použité materiály.

Všetky modely majú potenciál sprevádzať vás počas celého štúdia, preto sme sa zámerne vyhli úplne najlacnejším modelom, ktoré sú ­pomalé a výrazne sa šetrí i na konštrukcii tela.

Obsadiť sa nám podarilo celkom pestrý mix konfigurácií. Každý procesor má pri sebe iné grafické jadro a okrem tradičných platňových diskov je zastúpené i SSD a SSHD.

Z testov zistíte, výkon ktorého komponentu je pre vás viac a ktorého menej dôležitý. Všetky procesory sú od Intelu, to z toho dôvodu, že majú podstatne lepšiu efektivitu než AMD, a tá je pri notebookoch kľúčová.

Vďaka úspornému hardvéru spotreba vo ­webovom prostredí (google docs/dynamické stránky) pri polovičnom jase pendluje plus mínus okolo šiestich wattov, pri prehrávaní videa okolo desiatich. V praxi i s menšou ba­tériou(t. j. okolo 40 Wh) dosiahnete v priemere okolo siedmich hodín pri práci a za minimálne štyri hodiny na jedno nabitie stihnete pozrieť aj na dva filmy. Pri niektorých notebookoch je príjemný bezhlučný chod, čo oceníte najmä pri práci v noci, iné sú hlučnejšie.

Kvalita displejov už až tak nenadchne. Na jednej strane je skvelé, že sa full HD začína čoraz viac objavovať aj v lacných notebookoch, čo bolo ešte donedávna tabu a všade bol mizerný panel s obmedzujúcim rozlíšením HD (1366 × 768 px). Čo zostalo, je zaužívaná technológia TN so slabými pozorovacími uhlami, ktoré vás nútia lavírovať s polohovaním a aj tak to nie je nikdy to pravé. Argument, že sa nepozeráte na displej zospodu, odkiaľ je pozorovací uhol najnižší, neobstojí. Skreslenie je badateľné už i pri bežnom používaní a miernych pohyboch hlavou.

Pokrytie farebného priestoru (gamut) je, samozrejme, úzke. Na typické akademické účely (kancelársky balík, internet, filmy a hranie) to však stačí. Každopádne študentom grafických odborov odporúčame priplatiť si za notebook s vyspelejším a presnejším panelom IPS, aký má napr. testovaný ZenBook.

Výrazné rozdiely sú i pri reprodukcii zvuku. Pri webových kamerách to už až také markantné nie je, rozlíšenie majú okolo jedného megapixela (t. j. ekvivalent HD) a na bežné hovory v prítmí lampičky stačia, rovnako aj mikrofóny.

Vcelku je výber lacného notebooku vždy o kompromisoch a ideálne je, keď ich urobíte na mieste, kde budú najmenej prekážať. Preto pri každom modeli vypichneme jeho charakteristické črty, a tak už mačku vo vreci nekúpite.

Z možných značiek sme nezastúpili iba ­Toshibu, tá však v nižšej triede ešte nestihla aktualizovať operačný systém na Windows 10. MSI sa zase sústreďuje už iba na drahé notebooky z radu Gaming. Tento segment trhu postupne opustilo Sony a takisto Samsung.

Za technickú podporu ďakujeme obchodu Datacomp.

Ako testujeme

S výnimkou testov výdrže a časov štartu OS všetky testy prebiehajú pri zapojení notebookov v elektrickej sieti.

Najnižšiu záťaž (vo webovom prostredí) simulujeme v Google Chrome na dynamickej titulke pcrevue.sk. Vyššiu záťaž predstavuje zacyklené, neozvučené video Samsung Oceanic s dátovým tokom 40 Mb/s, ktoré je v réžii grafického jadra. Aj vám odporúčame používať hardvérovú akceleráciu. Keď odbremeníte procesor, zvyčajne je prevádzka o niečo úspornejšia, čo v praxi znamená dlhší chod na batériu. Vo VLC si túto možnosť musíte v nastaveniach vynútiť manuálne.

Výkonnostné merania na vyššiu presnosť niekoľkokrát opakujeme. Herný výkon pre­verujeme v benchmarku Company of Heroes 2 v rozlíšení 1366 × 768 px pri najnižších de­tailoch. Hlučnosť meriame v nočnom tichu test­roomu s hlukomerom Voltcraft SL-100. Jeho snímač je iba 10 cm nad stredom klávesnice. Je tak blízko z dôvodu presnejšej rozlišovacej schopnosti.

Hlučnosť, teploty a spotrebu odčítavame po 15 minútach behu každého z režimov. Teplota okolia sa pohybuje medzi 21 – 21,4 °C. Charakteristiky displejov meriame pomocou kolori­metrickej sondy X-Rite i1Display Pro s použitím metriky CIE94).

Tabuľkové hodnoty výdrže sú merané pri jase 50 % a s vypnutou technológiou bluetooth, pred úplným vybitím akceptujeme i automatický šetrič energie.

Kolorimetrickú sondu X-Rite i1Display Pro nám zapožičal obchod Darian (darian.sk), špecialista na tlač a kalibráciu.

Acer Aspire E15

Zvonku biely, zvnútra čierny – imúnny proti odtlačkom. Najlacnejšia konfigurácia a príjemné prekvapenie zároveň.

SSD Lite-On v slote M.2 je skutočne ­expresné a štart notebooku je od zapnutia po použiteľnosť zo všetkých najrýchlejší (11 s). Niekomu však nemusí stačiť nízka kapacita  128 GB. Rýchly procesor síce nedopĺňa dedikovaná grafika, ale už neplatí, že na integrovanej si nezahráte. Na Intel HD 520 pri nízkych de­tailoch a rozlíšení rozhýbete aj novšie hry.

Ventilátor spína až vo vyššej záťaži, inak chladenie funguje pasívne, no pritom sa notebook výraznejšie nezahrieva. Na ničím nerušené nočné štúdium či sledovanie filmu je to vynikajúca voľba.

Reproduktory sa hranične blížia k nadpriemernému hodnoteniu, prednes je čistý, a hoci nepatrí k najplnším, plochý nie je.

Malý nedostatok je rozloženie niektorých klávesov, veľmi natesno s druhým klávesom je Enter a ľavý Shift, čo môže spôsobovať častejšie preklepy. Plocha clickpadu je jedna z najväčších a má hladkú povrchovú úpravu s nižším trením.

Základňa je kovová, otázkou do budúcnosti je životnosť subtílnejšieho kotvenia pántov, ktoré z minulosti patria medzi najväčšie slabiny modelov Aceru. Fixnú polohu si však držia stabilne.

Displej má najväčší uhol otvorenia (142°) a najvyšší maximálny aj minimálny jas. Spodná hranica svietivosti vám však i napriek tomu v noci zrak vypaľovať nebude, je dostatočne nízka. ­Jedinečná je prítomnosť USB 3.1 typu C kompatibilného s Thunderboltom. Z pätnástok má tento notebook najnižšiu hmotnosť, čo platí i pre maličký adaptér.

Konfigurácia je vyvážená ukážkovo. Batéria je, žiaľ, nevymeniteľná, s novou vydrží notebook cez slušných osem hodín.

Asus Zenbook UX305CA

Hrúbku a hmotnosť má oproti bežným pätnástkam polovičnú, čím sa stáva atraktívnou možnosťou pre nežnejšie pohlavie. A zrejme hlavne v bielej farbe (vyrába sa i v čiernej).

Napriek úzkemu profilu zostali zachované veľké porty USB (3.0) v nezredukovanom počte troch. Pozor, HDMI je už vo formáte mikro. S príslušenstvom sa  však dodáva redukcia, pomocou ktorej ho bez problémov zapojíte i k školskému projektoru. Cez redukciu (do USB) je riešený aj eternetový konektor RJ-45. Kapacita SSD vás už limitovať nebude, má  256 GB.

Použitý procesor Core m5 je na úrovni Core i3-5005U alebo jemne nad ňou. Záleží na tom, pri akej taktovacej frekvencii. Rozptyl 1,1 GHz (základný takt) až 2,7 GHz (boost pri priaznivých podmienkach) je obrovský. Pri vysokej intenzívnej záťaži padá až k jednému GHz.

Maximálne TDP má nízkych 7 W a v záťaži sme nenamerali celkovú spotrebu viac než 10,5 W. Takýto úsporný musí byť aj preto, že vnútri útleho tela nie je žiadny ventilátor.

Spolu s vyklopením displeja sa mierne zdvíha aj zadná časť notebooku, fungujúca podobne ako nožičky na desktopovej klávesnici.

Odchýlka farieb LCD je už minimálna, farby sú presné a takmer stopercentne pokrývajú priestor sRGB.

Clickpad je naozaj veľký a pokiaľ nezadávate často číselné vstupy, plnohodnotná je i klávesnica. Celohliníkové spracovanie je obzvlášť pevné. Optickú mechaniku tu nenájdete. To však v dobe digitálnej distribúcie nevyčítame. Audio síce nesie logo Bang & Olufsen, no ­vedzte, že prejav je pomerne plochý, po Fujitsu najslabší v teste a nízka je, žiaľ, aj maximálna hlasitosť reproduktorov. Výdrž batérie okolo dvanástich hodín je vynikajúca a zvládne i ten najnabitejší rozvrh.

Dell Inspiron 15 5000

Jediný model, ktorý má podsvietenie klávesnice (intenzita sa dá regulovať v dvoch krokoch). To môže byť v noci zaujímavé pre tých z vás, ktorí neovládate prstoklad a zároveň nechcete rušiť svetlom stolovej lampy spolubývajúceho. Formátovanie klávesov je okrem zúženého tlačidla Enter v poriadku.

Ďalšia jedinečnosť je prítomnosť grafického čipu GeForce. 920M síce na žiadne veľké hranie nie je, ale procesoru dá vydýchnuť a urýchli prácu vo Photoshope alebo AutoCADe.  Ohliadnuc od použitého displeja je sila GPGPU pre grafikov a strojárov najzaujímavejšia. Core i3 (Broadwell-U) je o niečo pomalšie CPU než Core i3 (Skylake), ktorý je v nie­ktorých ostatných modeloch. To z notebooku nerobí najvhodnejšieho kandidáta na používanie, kde sa kladie dôraz na čo najvyšší procesorový výkon. To, čo túto konfiguráciu najvýraznejšie brzdí, je pomalý platňový disk s 5400 ot./min. Rozdiel oproti SSD je priepastný a rýchlosťou sa zrovnáva až v momente, keď sú všetky pracovné dáta načítané v operačnej pamäti. S rýchlym zapínaním nepočítajte. Ale zase máte k dispozícii 1 TB priestoru.

Displejom takisto neboduje. Okrem toho, že má len HD rozlíšenie, je lesklý, čo v rozžiarených aulách ani vonku na slnku život nespríjemní. Čiastočná záplata na to je pomerne vysoký jas, ktorý do istej miery dokáže vzniknuté odlesky prepáliť. Výdrž na batériu je i pri maximálnom jase nadpriemerná.

Na miestach, kde dochádza ku kontaktu s rukami (t. j. plášť veka a základne), je štruktúra povrchu veľmi dobre zdrsnená, vďaka čomu je jednak príjemná na dotyk, ale hlavne i napriek čiernej farbe na sebe nezanecháva odtlačky prstov. Inspiron 15 síce pasívne nejde ani mimo záťaže, no ventilátor iba jemne ševelí a pri práci nijako neruší. V záťaži však už patrí medzi najhlučnejšie kancelárske modely.

Fujitsu Lifebook A555

Osamotený zástupca s Windows 7 (ostatné majú 10) a prvý z testovaných notebookov s SSHD. Hoci vyzerajú hybridné disky papierovo skvelo, v skutočnosti až tak úžasne nefungujú. Teoreticky by sa mali najčastejšie používané dáta automaticky premiestniť do časti SSD, z ktorej budú čítané ako z SSD. V praxi bol však aj dvadsiaty štart systému veľmi pomalý a rýchlosť práce s malými súbormi, ktorá je na rýchly štart OS a aplikácií mimoriadne dôležitá, je iba na úrovni rýchlejšieho platňového disku.

Grafická časť (Intel HD 5500) je najpomalšia zo všetkých, na odreagovanie pri starších hrách však stačí. Výdrž na batériu je najnižšia. Príčinou je v každom z režimov výrazne vyššia spotreba než pri ostatných (10 – 13 W na webe, resp. pri prehrávaní videa). Podanie farieb je spomedzi panelov TN najpresnejšie a povrchová úprava displeja je najmatnejšia, ako to poznáte zo starých notebookov. Pri väčšine modelov, hoci sa pri nich uvádza matný displej, by sme v porovnaní s Fujitsu hovorili skôr o polomatných. Škoda len nižšieho rozlíšenia. Podsvietenie displeja je moderné – LED (nie CCFL).

Klávesnica je perfektná, písalo sa nám na nej zo všetkých najlepšie. Navyše nápisy sú obzvlášť výrazné – hrubšie, väčšie a kontrastnejšie. Numerický blok je od zvyšku riadne oddelený. Konektorová výbava je nadpriemerná, až štvoricu portov USB na väčšine notebookov nenájdete.

Reproduktory sú šikovne umiestnené v záhybe pod displejom, no ide z nich, žiaľ, plochý zvuk. Chladenie je polopasívne – pulzujúce. Ventilátor sa vždy roztočí, až keď niektoré z jadier procesora dosiahne 49 °C, potom na chvíľu utíchne a zase, kým sa teploty pomaly šplhajú, čaká na svoju príležitosť. Zahrievanie tohto notebooku je najnižšie. Z profilu je ale najhrubší a ako jediný presahuje tri centimetre.

HP 15

Má rovnaký procesor ako Fujitsu, ibaže tu už je to graficky veselšie, pretože ho sprevádza síce lowendový, ale stále podstatne výkonnejší (než iGPU) Radeon M440, ktorý je herne druhou najvýkonnejšou grafikou z testu.

Rovnako ako Zenbook má 8 GB RAM (no tu sú to ešte DDR3L) a hlavne 256-gigabajtové SSD. Ako v jedinom testovanom modeli tu nájdete i najmodernejší bluetooth vo verzii 4.2.

Pravdupovediac, touchpad sa veľmi nepodaril, je hlučný a tlačidlá kladú celkom výrazný odpor, z čoho vás po chvíli používania budú bolieť prsty a chtiac-nechtiac zvolíte taktiku na dotykovú plochu. Okrem toho je menší, ako by sa mohol zdať. Od obrysu po obrys totiž nereaguje (z krajov treba odpočítať zhruba jeden a pol centimetra) a celková úžitková plocha je iba 91 × 48 mm. Naopak, vyzdvihnúť musíme pevnosť klávesnice, ktorá sa lokálne prehýba zo všetkých najmenej.

Výdrž na batériu je slušná, reproduktory hrajú trochu plechovejšie, mäkké basy im však nechýbajú. Enter a Shift je zase nalepený blízko k vedľajším klávesom.

Že vám panel SVA nič nehovorí? Nenechajte sa zmiasť, s lepšími pozorovacími uhlami nemá veľa spoločného, povedali by ste, že je to TN. Azda len bočné uhly sú o niečo širšie. Spodný je však opäť veľmi slabý.

Vcelku je konfigurácia vyladená dobre a pomer ceny k výbave je naozaj výborný. Najmodernejšia grafika, nadštandardná kapacita RAM a SSD, to sú esá v rukáve tejto konfigurácie. Počítajte však s vyššou hlučnosťou v záťaži (v tejto disciplíne vedie). Pri tomto modeli sme namerali najvyššiu hmotnosť – spolu s ťažším adaptérom nosíte so sebou tri a pol kila, kilogramový rozdiel oproti Aceru je výrazný. Konštrukcia je zato robustná, plasty sú masívnejšie. Zaujme i farebne neutrálna (sivá) úprava základne a veka a na veku aj výrazne vrúbkovaná štruktúra povrchu.

Lenovo Ideapad 300

Ukrýva najvýkonnejší procesor, ktorý sa hodí na zložitejšiu syntax pri programovaní študentom informatiky. Jedným dychom však treba podotknúť, že napriek tomu, že ide o Core i5, skladba jadier je rovnaká ako pri Core i3, teda dve fyzické plus HT. Podstatný rozdiel je v tom, že už podporuje Turbo Boost. Základná frekvencia je rovnaká (2,3 GHz), s TB však vystrelí až k 2,8 GHz.

Tak trochu zváštnosťou je pre nás prítomnosť dedikovaného Radeonu M330, čo je o generáciu starší čip od toho, čo má HP, v ktorom by sme ho ešte chápali. Tu však v teste OpenGL Cinebench podáva dokonca nižší výkon (27 vs. 32 fps) než „procesorové“ jadro HD 520, ktoré vyjde navnivoč.

Obhájiť by sa to dalo s prižmúrenými očami možno vyspelejšou softvérovou podporou a mierne lepším herným výkonom.  Disk je tak­isto ako v prípade Dellu čisto platňový a takisto je nízkoobrátkový, ale nábeh do systému je napočudovanie o polovicu kratší, čo je do značnej miery dané i modernejším operačným systémom. Intenzita podsvietenia displeja je aj pri najvyššom jase nízka. V strednej polohe dosahuje podobnú svietivosť ako Acer na minime. To je ­obzvlášť nepríjemné preto, že je použitý lesklý ­displej, kde je vyšší jas potrebný ako soľ. Za ta­kýchto podmienok vám môže pri intenzívnejšom okolitom svetle nevhodný displej poriadne znepríjemňovať život. 

Základňa je potiahnutá materiálom, ktorý dotykovo pripomína niečo medzi kožou a zmäkčenou gumou. Otázkou je, ako bude odolávať potu z dlaní. Kĺzanie prstom po touchpade je jedno z najpohodlnejších a najpresnejších.  Rovnako tak stisk jeho tlačidiel (platí pre oba modely Lenova).

Lenovo Ideapad 500

Druhý model toho istého výrobcu obsahuje pre zmenu najvýkonnejšiu grafickú časť, ale ani Radeon M360 na hranie noviniek v lepších detailoch nestačí. Zahrievanie je najvyššie (ale stále nie vysoké) – zhruba na úrovni HP 15, ibaže Lenovo je tichšie. A to má tepelný výkon vyšší, z čoho vidieť, kde sa šetrilo a kde nešetrilo na chladení.

Displej sa od predošlého modelu líši, tento má rozlíšenie 1920 × 1080 px, matný povrch a konečne poriadny maximálny jas. Pri strednej úrovni je na tom podobne – okolo tridsať kandel na štvorcový meter. Všetko toto chválime, negatíva sa však objavili inde. Modrý kanál je najvyblednutejší a mimo je aj vyváženie bielej. Vďaka najsýtejšej zelenej a červenej má spomedzi panelov TN najširší gamut. Diagramy na porovnanie pre ­lepšiu predstavu nájdete na PCR Plus.

V útrobách už drieme SSHD a pozoruhodné je konštatovanie, že rozdiel v štarte operačného systému oproti nižšie číslovanému Ideapadu s HDD je nulový. Preukázateľné zlepšenie podľa testov úložiska v PCMarku, ktorý počíta časy v MS Office a grafických editoroch Adobe, tu pri SSHD však je. Zvukový systém sa pýši logom JBL a výstup je ­naozaj najplnší, čím si vysluhuje nadpriemerné hodnotenie. Notebook dominuje aj luxusným  hliníkovým vyhotovením základne a odolnejším spracovaním, ktoré má potenciál vyzerať dobre i po rokoch. Zamrzí však, že si v budúcnosti nemôžete používateľsky vymeniť batériu, ktorá je zasadená do tela napevno. Klávesnica je zhustená, pravá šípka je posunutá a zasahuje do ľavého rohu numerického bloku, čo nie je úplné ideálne. Týka sa oboch notebookov Lenova.

*Konfigurácií rovnakého modelového radu je niekoľko. Odlišovať sa môžu procesorom, pamäťou alebo diskom. Displej, šasi, spracovanie, zvuk a podobne sa obvykle nemenia.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
test notebooky

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať