S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Alternatíva plastu na báze dreva pôsobí ako „špongia na CO₂“

0

Vedci z Floridskej univerzity A&M a Floridskej štátnej univerzity, ktorých znepokojuje celosvetové hromadenie odpadu, pracujú na novom materiáli, ktorý by nahradil plast v širokom spektre aplikácií. Vytvorili tzv. CO₂ špongiu – polymér na báze dreva, ktorý dokáže na pokyn zachytávať a uvoľňovať oxid uhličitý bez potreby extrémneho tlaku alebo teplôt. Vo svojom vyhlásení uvádzajú, že ich materiál pozostáva prevažne z lignínu, biopolyméru, ktorý dodáva drevu a iným rastlinným vláknam štruktúru a odolnosť.

Zdroj: Scott Holstein/FAMU-FSU College Of Engineering

Materiál na báze lignínu, oficiálne známy ako polymér na báze biomasy, je nielenže vyrobený z obnoviteľných zdrojov, ale je aj nekonečne recyklovateľný, pretože môže byť degradovaný depolymerizáciou a potom znovu použitý na vytvorenie rovnakého materiálu. Nerecyklovaný lignín sa rozkladá rýchlejšie ako plast, hoci pomalšie ako iné organické materiály. Počas niekoľkých posledných mesiacov tím zistil, že ich materiál by mohol pomôcť aj zachytávaním oxidu uhličitého.

Nedávny dokument publikovaný v časopise Advanced Materials odhaľuje, že umiestnením polyméru na báze biomasy do alkalických podmienok pri izbovej teplote a bežnom tlaku môžu vedci efektívne prikázať materiálu absorbovať oxid uhličitý. Pri umiestnení do koncentrovaného zdroja oxidu uhličitého každý gram materiálu zachytí 47 miligramov uhlíka; v každodenných podmienkach jeden gram materiálu zachytí 26 miligramov uhlíka.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Uvoľnenie uhlíka si potom vyžaduje iba zahriatie materiálu na 60 stupňov Celzia. V závislosti od potreby výrobcu by sa polymér na báze biomasy mohol použiť na výrobu recyklovateľných výrobkov s krátkou životnosťou, ako sú obaly a jednorazové príbory, alebo na výrobu strednodobých výrobkov, ktoré absorbujú atmosférický uhlík.

Zdroj: extremetech.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať