Ambície EÚ v oblasti vývoja a výroby vlastných mikročipov
Čipy sú strategické aktíva kľúčových priemyselných hodnotových reťazcov. Ich spotrebu akceleruje prebiehajúca digitálna transformácia, ktorá pre ne vytvára nové oblasti využitia. Patria sem napríklad vysoko automatizované autá, internet vecí a cloudové riešenia, ale aj obrana či kozmické programy.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_2}}
Súčasný nedostatok čipov preto postihuje prakticky všetky výrobné odvetvia, pričom mnohé z nich boli nútené ukončiť svoju činnosť. Jeden z dôvodov čipovej krízy je koncentrácia výroby čipov do niekoľko ázijských firiem, pričom viac než 90 % najpokročilejších čipov vyrába taiwanská firma TSMC.
Zatiaľ čo EÚ sa v roku 1990 podieľala na celosvetovej produkcii polovodičových súčiastok približne 40 percentami, v roku 2000 to bolo 25 % a v súčasnosti už len približne 10 %. Dôvodom je napríklad to, že ázijské firmy v porovnaní s európskymi a americkými dokážu vyrobiť čipy o 40 % lacnejšie. Navyše ani väčšina čipov navrhnutých v EÚ sa nevyrába v Európe.
Problé ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH