Ambiciózny experiment: Britskí vedci sa pokúšajú o „nemožné“ – premeniť energiu fotónov na hmotu
Slávna Einsteinova rovnica E = mc2 nás učí, že hmotu možno premeniť na energiu. To sa prirodzene deje vo vesmíre, no zvládli sme to aj na iných miestach, napr. v jadrových reaktoroch. Vedci z Imperial College London sa teraz pokúšajú zistiť, či táto rovnica platí aj v opačnom smere.
Tím vedený profesorom Stevenom Roseom chce použiť dva silné lasery - jeden s 1000-násobkom a druhý s 1 000 000-násobkom energie viditeľného svetla. Oba laserové lúče namieria do experimentálnej komory, kde ich zložitá optika zaostrí do zrážky.
Vedci vychádzajú pri tom z procesu, ktorý prvýkrát predostreli americkí vedci Gregory Breit a John Wheeler v roku 1934. Podľa nich by stačilo zraziť dva fotóny a teoreticky by mal vzniknúť elektrón a pozitrón, teda hmota a antihmota zároveň.
Zatiaľ sa to nikomu nepodarilo experimentálne overiť. Tvrdilo sa, že takýto pokus by vyžadoval ďalšie extrémne energetické častice. No v roku 2014 profesor Rose navrhol metódu na overenie Breitovho-Wheelerovho procesu bez úča ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH