Analógia Asimovových zákonov pre UI. Šéf Microsoftu navrhol širšie princípy vývoja umelej inteligencie
Tri zákony robotiky, ktoré sformuloval Isaac Asimov, sú známe už niekoľko desaťročí. Pokrok v oblasti umelej inteligencie však núti počítačových odborníkov a technologické firmy uvažovať o nových pravidlách, pretože je skutočne potrebná ochrana pred budúcimi robotmi a umelou inteligenciou. Tejto téme sa venoval aj šéf Microsoftu Satya Nadella. Jeho pravidlá však nie sú priamou analógiou Asimovových zákonov.
Týkajú sa skôr počítačových vedcov, ktorí budujú systémy umelej inteligencie a pracujú so strojovým učením. Skôr než na zastavenie nebezpečného robota sa sústreďujú na potenciálny sociálny dosah umelej inteligencie. Z toho dôvodu sa môžu zdať trochu nudnejšie (a rozhodne menej dramatické) ako Asimovove zákony.
Takéto sú teda Nadellove princípy:
- Umelá inteligencia musí byť navrhnutá tak, aby ľuďom asistovala – stroje, ktoré pracujú spolu s ľuďmi, by mali robiť „nebezpečnú prácu“, no zároveň „rešpektovať autonómiu ľudí“.
- Umelá inteligencia musí byť transparentná. „Chceme nielen ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH