S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Antec NE650M: Zlatá stredná cesta v napájaní

0

Lacnejších zdrojov, ktoré si však držia ro­zumnú kvalitu, je ako šafranu. Jeden z najlepších býval v tejto kategórii Seasonic SS-650HT-F3. Ten sa však už nepredáva a nezostáva iné ako hľadať alternatívy. Dobrým kandidátom na tento post sa zdá zdroj z radu NeoEco od Antecu. Plusové body si pripisuje už kvalitnejším vyhotovením vonkajšku. Jednotlivé vodiče sú obalené jednoduchou sieťovinou, ktorá dobre plní svoj účel. Dvadsaťštyripinový konektor a 4+4-pin sú napevno, ostané káble sú modulárne. Všetkého je dostatok, 4× 6+2-pin na grafické karty, 6× SATA na disky a 5× molex. A výrobca dokonca pripojil aj 4-pinový konektor Floppy. Dnes však už skôr na napájanie niektorých, spravidla starších typov čítačiek alebo panelov na manuálnu reguláciu ventilátorov. Ku kabeláži nemám vážnejšie výhrady, ledaže to, že niekomu s väčšou skrinkou bude možno komplikovať život kratší kábel na napájanie procesora. Pri vedení kábla poza tray základnej dosky 60 cm vo väčších skrinkách nemusí stačiť a možno bude potrebný predlžovací medzikus.

Použité kondenzátory patria k menej kvalitným, to sa však dalo vzhľadom na cenovú reláciu očakávať. Na primári je 400-voltový (330 uF) JunFu a najvhodnejšie riešenie nie je ani mix CapXconov s GF Vent na sekundári. To vysvetľuje tie vysoké otáčky a hlučný chod aj pri veľmi nízkej záťaži. Pri 15 % som z 20 cm nameral 36 dBA, čo do tichého PC rozhodne nepatrí, v plnej záťaži potom až 55 dBA (~ 2200 ot./min). Pritom je použitý ventilátor Yate Loon D12SH, pri ktorom hovorí výrobca o životnosti 30 000 hodín. Reálne sa však budú klzné ložiská pri vysokých prevádzkových otáčkach ozývať a trpieť parazitnými zvukmi z opotrebovania podstatne skôr.

Účinnosť je nad očakávanie slušná. V najefektívnejšom rozmedzí (t. j. 50 – 60 %) si naozaj siahol na 88 % (čo už zodpovedá „striebornej“ účinnosti), ako udáva grafika výrobcu na balení. Napriek tomu však podlieha certifikátu 80Plus bronze. To je z dôvodu, že pri 20 ani 100 % záťaži už tabuľkové hodnoty drahšieho kovu nedosahuje. Na druhej strane regulácia 12 V je ukážková a do tolerancie 3 % sa zmestí aj 5 V. Takisto treba dodať, že udávaný výkon (650 W) si zdroj drží stabilne. Zahrievanie je v poriadku, pri nasimulovaní polovičnej záťaže som zdroj trápil pol hodiny pasívne a teploty nepresiahli 85 °C.

Vcelku ide o zdroj vhodný do lacnejších výkonných zostáv, kde neprekáža vyššia hlučnosť, nehľadí sa na úsporu prevádzkových nákladov a výhľadovo sa nepočíta s tým, že prežije niekoľko generácií upgradov. Teda typicky môžem zdroj odporúčať do herných zostáv, kde sa prihliada na pomer cena/výkon.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Pomer cena/výkon, modulárna kabeláž, pri polovičnej záťaži ­pomerne slušná účinnosť, presná regulácia napätia
- Hlučnejší chod, lacnejšie osadenie kondenzátorov, kratší kábel k procesoru

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 100 %
Účinnosť: 80 %
Kvalita osadenia: 80 %
Tichosť: 70 %
Celkovo: 83 %

Cena: 50 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Antec

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať