S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Asus ZenFone Max Pro M2: Plní všetky úlohy tak, ako sa od dobrého smartfónu očakáva

0

Asus po veľkom úspechu svojich smartfónov edície Max Pro s označením M1 uviedol na trh novinku s prívlastkom M2. Na testovanie som dostal telefón s typovým označením ASUS_X01BDA, ktorý ma ambíciu obsadiť popredné miesta na trhu lacnejších smartfónov s nadpriemernou výbavou a výkonom.

Prvé dojmy

M2 patrí medzi väčšie smartfóny, ktoré ja subjektívne považujem za menej praktické a to najmä z pohľadu každodenného nosenia vo vrecku nohavíc. Dôvodom sa zdá byť takmer 6,3“ displej, ktorý ale nevypĺňa celú prednú stranu telefónu. V jej spodnej časti je 9mm prázdna časť, nad ktorou síce začína samotný displej, ale v ňom je naspodku ďalší 9mm pruh so softvérovými navigačnými tlačidlami. V strede vrchnej časti prednej strany sa nachádza výrez so zabudovanou prednou kamerou a bleskom, ktorý je po stranách predĺžený softvérovým riadkom so stavovými informáciami. Spolu je takto obsadených ďalších 9mm prednej strany čo vo výsledku dáva konečných 12,9cm patriacich ploche, v rámci ktorej sa zobrazuje obsah aplikácií. Tie využívajú túto plochu displeja každá po svojom. Pri bežnom používaní rôznych zabudovaných, ale aj doinštalovaných aplikácií som zistil, že displej nie je takmer nikdy využitý na 100%. Jeho povrch je pokrytý sklom Corning Gorilla Glass 6 avšak boky a spodnú časť telefónu zakrýva lesklý plast čo je samozrejme ľahko rozpoznateľné. Pretože však Asus dodáva telefón spolu s priesvitným gumovým krytom, jeho plastové časti sú schované pod touto doplnkovou vrstvou a telefón tak budí dojem drahšieho modelu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádza inteligentný zadný fotoaparát, ktorý je tvorený snímačom Sony s automatickým zaostrovaním pomocou fázovej detekcie a elektronickou stabilizáciou obrazu. Hlavný snímač dopĺňa pomocný fotoaparát, pomocou ktorého sa realizuje meranie hĺbky na výpočet efektného rozostrenia pozadia (bokeh). Pod fotoaparátmi je blesk, vedľa ktorého je v optickom strede okrúhla čítačka odtlačkov prstov. Tá sa nachádza zhruba na mieste, kde mávame pri uchopení telefónu ukazovák. Zaujímavá je aj šachta na vloženie dvoch NanoSIM kariet a doplnkovej MicroSD karty. Šachta nie je kombinovaná, tzn. všetky 3 karty do nej možno vložiť a používať súčasne. Výrazným hendikepom je absencia nového USB-C portu. Je síce pravda, že USB-A je stále veľmi rozšírený, no od moderných zariadení akým je aj M2 sa očakáva, že budú využívať moderné vstupno-výstupné porty. Reproduktor je spolu s audio jackom umiestnený tradične na spodnej strane telefónu.

Spustenie a testovanie

Prítomnosť takmer čistého Androidu (staršej verzie Oreo) umožňuje smartfónu pomerne rýchly štart a následnú prácu v prostredí. Reakcie smartfónu boli rýchle bez známok zasekávania či aplikačných chýb a to aj v prípade viacerých súčasne bežiacich aplikácií. Medzi najzákladnejšími konfiguračnými nástrojmi nechýba možnosť nastavenia siete (práca s dvoma SIM) a internetu, BT / NFC / USB, párovanie s Google Chromebook a práca s nainštalovanými aplikáciami. Ďalej je tu možnosť nastavenia batérie a šetriaceho režimu, nastavenia displeja a zvuku, správa bezpečnostných nastavení (čítačka odtlačkov prstov / rozpoznávanie tváre / šifrovanie), správa účtu, služieb Google a systémových nastavení. Medzi doplnkové aplikácie Asusu patrí zvukový záznamník, rádio, kalkulačka a fotoaparát. Do inak čistého systému sú naviac doplnené aplikácie Facebook, Messenger a Instagram. Zvyšok OS je minimalistický, no so všetkým čo je potrebné k využívaniu základnej funkcionality smartfónu, ktorou je telefonovanie, posielanie správ, využívanie sieťových služieb a fotografovanie.

Displej M2 je veľmi dobre čitateľný, písmo je kontrastné, jas, kontrast a celkové podanie farieb je dobré bez akýchkoľvek defektov. Vyzdvihovaný robustný zvuk je síce hlasný, avšak subjektívne musím povedať, že stále je to iba zvuk reprodukovaný malým vstavaným reproduktorom, ktorý nikdy nebude konkurovať slúchadlám či externým aktívnym sústavám. Základná funkcionalita ako telefonovanie či písanie SMS bola bezproblémová rovnako ako využívanie všetkých zabudovaných aplikácií. Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá a prehľadná. Svoju úlohu si plní bez najmenších problémov. Aj keď neobsahuje rozšírenú funkcionalitu, ponúka HDR režim, možnosť nastavenia hlavných parametrov fotografovania, práce s hĺbkou, skrášlenia tváre a aplikácie základných obrazových filtrov. Fotografie sú pri dobrých svetelných podmienkach výborné, jasné a čisté. V prítmí je to už horšie, avšak v tejto cenovej kategórii nemožno očakávať nadpriemerné výsledky. Veľmi na mňa však zapôsobila stabilizácia obrazu počas nakrúcania videa. Tá je až mierne prehnaná a z videa je doslova cítiť akoby bolo nahrávané s využitím fyzického stabilizátora čo pôsobí veľmi profesionálnym dojmom.

Výkon a výdrž

Asus v prípade M2 stavil na osemjadro Snapdragon 660 s integrovaným systémom umelej inteligencie a grafikou Adreno 512. Integrovaná je 6GB pamäť a 64GB dátové úložisko čo je celkom slušné vybavenie najmä ak hovoríme o smartfóne v cene do 300 Eur. Napriek tomu, že M2 je konštrukčne menej vydarený telefón, nedisponuje žiadnou nadpriemernou funkcionalitou a reálne využívaná plocha displeja je výrazne menšia ako celkový rozmer telefónu, ten má vo svojom vnútri celkom rozumne poskladané komponenty, ktoré ho výkonovo radia k nadpriemeru. Získaný výkon síce nie je špičkový, avšak M2 v syntetických testoch predbieha viaceré dokonca aj drahšie zariadenia. Slušnú zostavu komponentov energeticky zabezpečuje obrovská 5000 mAh batéria. Tá je síce bez podpory rýchlonabíjania tzn. jej úplné nabitie trvá viac ako 2 hodiny, avšak pri plnej kapacite a bežnom spôsobe využívania vydrží približne 4 dni prevádzky. Na domovskej stránke Asus sú uvedené orientačné časy získané laboratórnymi testami, konkrétne cca 2 dni hovoru v 3G sieti, cca 1 deň surfovania cez WiFi, 19 hodín prehrávania videa či 10 hodín hrania hier. Uvedené časy radia M2 medzi smartfóny s nadpriemernou výdržou čo je určite veľkým benefitom najmä ak hovoríme o telefóne s energeticky náročnejším 6,3“ displejom.

Celkové zhodnotenie
Asus ZenFone Max Pro M2 je rozmerovo väčší moderný smartfón s rozumne poskladanými komponentami a nadpriemernou výdržou batérie.

Parametre:
Qualcomm Snapdragon Inc SDM660 Octa-core 1.8 a 2.2GHz 64-bit, Adreno 512 OpenGL ES 3.2, Android 8.1.0 Oreo (64-bit), 6GB RAM, 64GB interné úložisko, IMX486 Sony 12MPx f/1,8 / 5Mpx f/2,4 duálny zadný, 13MPx f/2,0 predný fotoaparát AI EIS, 6,26“ IPS FHD+ 1080x2280 19:9 displej, 5-magnetový repro, inteligentný zvukový zosilňovač NXP 9874, Dual Nano-SIM / MicroSD / microUSB-A 2.0 / 3.5mm audio jack, GPS / NFC / Wifi / Bluetooth, senzory: akcelerometer / gyroskop / rotácie / orientácie / gravitácie / osvetlenia / magnetického poľa / významného pohybu / proximity (priblíženia) / detektor a počítač krokov, snímač odtlačkov prstov, Li-Pol batéria 5000mAh, rozmery: 157,9x75,5x8,5mm, hmotnosť: 175g, benchmark testy: AnTuTu 128700, 3DMark Sling Shot Extreme 1220, PCMark 5916.

Orientačná cena: 299 Eur

Plusy a mínusy:
+ rozumne poskladané komponenty, nadpriemerná výdrž batérie, možnosť súčasného využitia dvoch SIM a SD
- nevyužitá celá plocha displeja, USB Type-A

Hodnotenie:
Konštrukcia a vzhľad: 70%
Funkcionalita: 70%
Výkon: 70%
Výdrž: 98%
Celkovo: 77%

Zobrazit Galériu

Marek Sopko

Všetky autorove články
telefon Asus smartfon testovanie recenzia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať