S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

BenQ EW277HDR: Dostupné HDR na 27 palcoch

0

EW277HDR je zrejme vôbec najlacnejší monitor strednej veľkosti pýšiaci sa HDR (samozrejme 10). Aby to firme BenQ cenovo takto vychádzalo, bolo treba ubrať na iných veciach. Aké výrazné sú tieto úspory?

Lacnejšia konštrukcia

Materiály použité na šasi zodpovedajú najnižšej triede. Plasty sú tenké a celková hmotnosť monitora sotva presahuje štyri kilogramy, čo je takmer o polovicu menej, než má napríklad rovnako 27" BenQ BL2711U. Iste, nie je to len v obale (ale hlavne je odlahčený stojan), no ten je v tomto prípade naozaj osekaný na kosť. Jedným dychom však treba podotknúť, že napriek tomu je dielenské spracovanie na slušnej úrovni. Všetko pekne lícuje a je spracované s bezchybnou presnosťou. Drobnému vŕzganiu sa síce pri manipulácii nevyhnete, ale dá sa to akceptovať.

Jednoduché vyhotovenie s pivotom nepočíta a polohovanie je obmedzené na predklonenie (5°) a zaklonenie (15°). Výška od podložky po spodnú hranu rámčeka je približne 9,5 cm, respektíve 12,7 cm po displej. Okraje rámčeka sa držia aktuálnych trendov, majú 2 mm, ale nezabúdajte pripočítať ďalších 6 mm, po ktorých sa začína zobrazovacia časť panela.

Stojan nie je upevnený cez montáž VESA, ale vlastným riešením k spodku chrbta. To znamená, že celá zadná plocha monitora je prázdna a, žiaľ, úplne nevyužiteľná. Keď je už noha ukotvená nejako svojsky, obyčajne konštruktéri neobchádzajú montážnu pozíciu VESA a pripravujú ju na voliteľnú montáž ramena tretích strán alebo na montáž malého počítača. V tomto prípade sa však s ničím takým nepočíta, čo považujem za zbytočné mrhanie potenciálu. Štyri diery so závitmi by výrobné náklady nijako drasticky nezvýšili.  Tlačidlá na ovládanie a pohyb v nastaveniach monitora sú mechanické. Jedno z nich, čelné, klame telom. Power button je pospolu so všetkými ostanými tlačidlami OSD zospodu. Tlačidlo spredu slúži na prepínanie HDR (on/off), resp. B. I.+ (funkcia automatickej regulácie jasu pri aktívnom HDR).

Široký gamut a vysoký kontrast

Použitý 8-bitový panel od AU Optronics je typu A-MVA, čo ocenia používatelia alergickí na rušivý glow IPS. Interpretácia farieb je na pomery matrice VA nadštandardná a slušné je aj ich továrenské nastavenie. Najvyššiu odchýlku od štandardu má pritom biela (Δ 6,8). Červený kanál (Δ 2,4) však sedí takmer presne. Po kalibrácii sa dá monitor odporúčať i začínajúcim grafikom.

Najväčšie lákadlo je však kontrast. Ten je mierne nadpriemerný už i s vypnutým HDR – 1355:1. Po vynútení vysokého dynamického rozsahu som nameral až 3660:1, čo je výborný výsledok. Tu treba pripomenúť, že cena monitora len mierne presahuje dvesto eur. Zapnuté HDR zvyšuje i maximálnu svietivosť W-LED. V štandardnom režime je v poradí 0/50/100 % jasu svietivosť 33/143/247 cd/m2 pri spotrebe 9/16/23,4 W. S HDR jas vyletí až na 315 cd/m2, čo je fixná hodnota, ktorú nemožno regulovať do momentu, kým nezapnete B. I.+ (Brightness Intelligence Plus). To sa aktivuje snímač, ktorý vyhodnocuje intenzitu okolitého svetla a na základe neho automaticky reguluje jas podľa potreby. A musím poznamenať, že táto automatická regulácia je naozaj inteligentná a funguje na výbornú. Jas upravuje na takú úroveň, na ktorú by ste ho stiahli za daných svetelných podmienok zrejme i manuálne, ibaže v tomto prípade sa to deje bez vynaloženia akéhokoľvek úsilia.

Spotreba len veľmi mierne presahuje energetickú triedu A+, čo je vzhľadom na uhlopriečku 27" a výšku jasu výborné. Napriek tomu, že treba brať do úvahy nižšie rozlíšenie 1920 × 1080 px. Vedzte teda, že hrubšie je i zrno rastra (81 PPI).

VGA a dvakrát HDMI

Konektorová výbava počíta aj analógovým vstupom, ktorý už výrobcovia moderných monitorov často (a radi) vypúšťajú. Z digitálnych je k dispozícii dvojica HDMI a žiadny DisplayPort. Ten síce pre väčšinu používateľov nemá v prípade panela s natívnym FHD zmysel, no v prípade použitia s repasovaným notebookom budete možno musieť siahnuť po redukcii. Staršie biznisové notebooky totiž často mávajú z digitálnych výstupov práve iba DP. Vo výbave sú aj dva 3,5 mm konektory jack, slúchadlový výstup + line-in. Monitor má takisto dva vstavané dvojwattové reproduktory. Kvalitatívne ide však o núdzové riešenie. Zvuk je plochý, no pozitívum je, že nedrnčí (ako je to zvykom pri najlacnejších monitoroch) ani pri maximálnej hlasitosti. Tá je síce nižšia, ale na základnú reprodukciu systémových hlásení stačí a uši nebudete musieť napínať ani pri hovorenom slove. Orientácia všetkých portov je atypická – vodorovná. To znamená, že konektory nezapájate zospodu rovnobežne s panelom LCD, ale zozadu kolmo na panel.

Za zmienku stojí napájanie cez externý adaptér a to, že ten dodávaný je veľmi sympatický. Malá spratná tehlička s hmotnosťou sto gramov.

Hodnotenie

Pri svojej nízkej cene nemá monitor zlé vyhliadky. Profesionálov a majiteľov zariadení Apple s jemnými displejmi Retina síce neosloví, to však ani nie je cieľom. Naopak, myslím si, že môže ísť o atraktívnu voľbu pre tých, ktorí majú hlbšie do peňaženky, ale pritom by radi lepšie farby i kontrast a na väčšej uhlopriečke než 24". Obrazové vlastnosti sú s ohľadom na cenu nadštandardné. Ostatným vyhotovením, to znamená pevnosťou a spravovaním šasi, polohovaním, zvukom a pod., zodpovedá už low-endu, čím sa to nakoniec vyrovnáva. Brať či nebrať? Záleží na vašich prioritách.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Pestré a pomerne presné farby, vysoký kontrast, nízka spotreba, priaznivý pomer cena/hodnota
- Hrubší raster, nemá výškové polohovanie, chýba montáž VESA, podpriemerné šasi

HODNOTENIE:

Obraz: 80 %
Konektivita: 80 %
Cena/hodnota:  90%
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 83 %

Cena: 215 EUR 

 

      »  Ľubomír Samák

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
monitor PC pocitac BenQ HD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať