Beoplay H9: Luxusné slúchadlá z prémiových materiálov s tlmením hluku
Názov slúchadiel je fonetické znenie značky B&O PLAY, ktorá patrí do portfólia známej dánskej firmy Bang & Olufsen. Jej cieľom je smerovať špičkové produkty s luxusným dizajnom pre širší okruh používateľov. V segmente takzvaných cestovateľských slúchadiel typu over ear (teda s mušľami obklopujúcimi ucho) vyššej kategórie je v poslednom čase veľmi silná konkurencia, takže presadiť sa je čoraz ťažšie. Medzi tromfy B&O PLAY patria dizajn, luxusné materiály, účinné aktívne potlačenie okolitého hluku a dotykové ovládanie pohybom prsta po vonkajšej ploche mušle.
Z materiálov vás upútajú dva druhy kože, hrubá hovädzia na vonkajšom povrchu hlavového mosta a jemná jahňacia, pod ktorou je pamäťová pena na čalúnenie okrajov mušlí. Vonkajšie kryty mušlí sú z jemne eloxovaného hliníka, pričom pravá umožňuje dotykové ovládanie. Pružná a pomerne robustná kostra hlavového mosta z brúseného kovu na každej strane plynulo prechádza do jednoramennej kulisy, na ktorej je uchytená mušľa. Mušle možno otočiť o 90 stupňov, takže sa dajú zbaliť naplocho. Vnútro hlavového mosta je pokryté kvalitnou látkou a v mieste dotyku s hlavou je čalúnenie rozdelené do štyroch vankúšikov. Sivá, ale oveľa jemnejšia priezvučná látka je aj vnútri mušlí, kde kryje akustické meniče s priemerom 40 mm. Na tejto látke je veľkými písmenami L a R označené, ktorá mušľa patrí na ktoré ucho. Musím pochváliť komfort nosenia, prítlak takmer nevnímate a priestor mušle je dobre odvetraný. Súčasťou balenia je vrecúško na prenášanie z príjemne mäkkého flaušu, kábel jack-jack a adaptér s dvojicou konektorov mono jack do starších lietadiel.
Vnútri ľavej mušle je vymeniteľná batéria, dá sa ľahko zospodu vybrať po odistení krytu posuvnou páčkou. Zospodu pravej mušle je 3,5 mm konektor na pripojenie kábla, konektor micro USB na nabíjanie a trojpolohový posuvný prepínač, ktorým sa zapína tlmenie hluku a v tretej polohe sa slúchadlá párujú cez bluetooth s mobilným zariadením. Batéria na jedno nabitie dokáže tlmiť hluk 21 hodín, ak využívate len bluetooth, môžete byť takto pripojení 16 hodín, pri zapnutom tlmení o dve hodiny kratšie. Samozrejme, ak máte slúchadlá pripojené káblom, môžete počúvať bez potlačenia hluku aj s vybitou batériou. Batéria sa nabije za 2,5 hodiny.
Uzavreté mušle majú výhody aj nevýhody. Výhodné je, že ani hlasno pustenou hudbou nikoho nerušíte a takisto aktívne potláčanie hluku môže uspokojivo fungovať, keď sa do počúvaného zvuku primiešava v protifáze hluk zosnímaný mikrofónmi na povrchu mušlí. Nevýhodný je malý objem priestoru medzi membránou a uchom, čo nie úplne prospieva reprodukcii najnižších tónov. Zvuk je príjemný a vyvážený. Pretože väčšina používateľov si prispôsobí reprodukciu pomocou intuitívneho ekvalizéra, frekvenčnú charakteristiku som nemeral, ale odhadujem, že pri neutrálnom nastavení ekvalizéra bude v oblasti basov približne lineárna.
Nároční poslucháči vedia, že prenos zvuku cez bluetooth má svoje limity, a podvedome budú hlavne pri počúvaní náročnejších žánrov chcieť preferovať metalické pripojenie, no odporúčam vyskúšať aj bezdrôtové pripojenie, v tomto prípade sa výrobcovi podarila maximálna kvalita prenosu zvuku, akú som pri bluetoothovom pripojení mal možnosť počuť, samozrejme, v intenciách D/A prevodníka mobilného zariadenia. Slúchadlá som testoval s iPhonom 8. Rozdiel v prospech metalického pripojenia cez redukciu Lightning – jack, dodávanú k iPhonu, sa cvičeným uchom subjektívne dal rozoznať, no bol minimálny.
Konektory a prepínač na ľavej mušli
Princíp ovládania dotykmi a gestami na povrchu pravej mušle síce objavíte aj metódou pokus – omyl, ale zrejme nie úplne všetky funkcie, takže odporúčam aspoň letmý pohľad do manuálu. Fungovalo by to lepšie, keby ste na mušľu videli, ale dá sa na to zvyknúť, prípadne môžete dotykové ovládanie ignorovať a všetko nastavovať z mobilnej aplikácie. Ak chcete urobiť gesto posunom, treba prst priložiť opatrne, aby to slúchadlá nevyhodnotili ako ťuknutie.
Odporúčam vyskúšať mobilnú aplikáciu Beoplay, predovšetkým možnosti netradične riešeného ekvalizéra. Ovláda sa posunom krúžku po ploche rozdelenej do štyroch kvadrantov, označených warm, excited, relaxed a bright, prípadne si môžete vybrať niektorý z prednastavených profilov: commute, clear, workout a podcast. Takéto nastavenie pochopí laik oveľa lepšie než klasické virtuálne posuvné potenciometre pre rozsahy frekvencií. Navyše rozsah regulácie je jemný, takže ani v krajných polohách nič nepokazíte.
Aktívne tlmenie okolitého hluku je účinné a dokáže sa rýchlo adaptovať na meniace sa zvuky okolia. Slúchadlá som testoval počas približne hodinovej jazdy autobusom na letisko a rovnako dlhého letu. Potlačenie okolitých zvukov je selektívne, hlasy, zvonenia a podobné „jasné zvuky“ sú tlmené len v obmedzenom rozsahu. Hluk obsahujúci nižšie tóny, predovšetkým motory a ventilátory, sú utlmené takmer na 100 %. V praxi to znamená, že motory autobusu a lietadla som takmer nepočul, no hlásenie palubného rozhlasu som počul zreteľne. Naproti tomu stevarda, ktorý sa mi prihováral zblízka, som počul oveľa slabšie. Otestoval som aj situáciu, ktorú mikrofóny každého druhu bytostne neznášajú – vietor. Vtedy je lepšie tlmenie hluku vypnúť. Tlmenie hluku odporúčam používať iba v dopravných prostriedkoch, prípadne v hlučných miestnostiach. Prepočutie zvuku auta na ulici sa vám môže stať osudným.
Parametre:
• Frekv. rozsah 20 – 22 000 Hz (bez udania tolerancie); hmotnosť 295 g
• Cena: 499 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalitný zvuk, veľmi pohodlné nosenie
- Menej intuitívne dotykové ovládanie
HODNOTENIE:
Dizajn: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 97 % |
Zvuk: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Celkovo: 94 %
Zobrazit Galériu