Bezpečnostné predpovede na rok 2015
Podľa analýz a prieskumov až 60 % používateľov svoj systém neaktualizuje a len 10 % používa najnovšie verzie programov. Veľa administrátorov trápi otázka, či vynucovanie bezpečnostnej politiky prináša riešenie. Ide najmä o počítače vo firmách. Na domácich používateľoch vidieť trend aktualizácií s príchodom Windows 8. Ak totiž máte nastavené automatické aktualizácie, systém po ich prevzatí na pozadí a najbližšom reštarte počítača začne proces aktualizácie. Zatiaľ čo v nižších verziách systému sa dalo neustále odkladať aktualizovanie, teraz to už nie je možné. Systém Windows 8 a vyšší totiž automaticky oznámi, že aktualizácie nainštaluje aj bez zásahu používateľa najneskôr o 24 hodín.
Používatelia si museli zvyknúť aj na nový systém aktualizovania svojich prehliadačov. Kritika vo vydávaní nových „celočíselných" verzií bez väčšieho rozdelenia na minoritné verzie zasiahla takmer všetky prehliadače. Vedúce postavenie má Chrome, v ktorom sa od začiatku väčšie či menšie opravy vždy premietli do označenia hlavnej verzie. Na číslovku 40 sa tak dostal veľmi rýchlo. Podstatný je však trend. Aktualizácie s pravidelnosťou v týždenných či dvojtýždenných intervaloch nie sú nič výnimočné. Fakty hovoria v prospech používateľov. Až 64 % pripojení cez Chrome bolo z jeho najnovšej verzie. Naopak, pri prehliadači Microsoft Internet bolo len 10 % používateľov pripojených z jeho najnovšej verzie.
Pozor na „pribalený" softvér
Všetci veľmi dobre poznáme systém pridania dodatočného softvéru do inštalácie pôvodného programu. Ide o typ „pay-per-install", kde tvorcovia primárnej aplikácie dostávajú zaplatené za každý pridaný program do vlastného inštalátora. Obrovský problém spôsobuje neznalosť používateľov, ktorí automaticky veria, že aj druhá aplikácia spĺňa ich nároky na očakávanú serióznosť. Nainštalujú teda oba programy. Výsledkom je vo veľkom počte prípadov malvér, rôzne lišty do prehliadačov, modifikácie vyhľadávacích stránok a iné nepríjemnosti.
Linux a Windows
Svet týchto operačných systémov je značne odlišný, a to aj z pohľadu rizík a infekcií. Používatelia Windows dostávajú vo forme malvéru ponuky na inštaláciu programov na opravu systému, registrov atď., kým linuxoví používatelia sú zaplavení ponukami na on-line stávkovanie a kasína. Typicky ide o to, že drvivá väčšina používateľov systému Windows pracuje vo svojom účte ako administrátor. Tak ako používateľ aj programy majú neobmedzené oprávnenia, čoho hojne využívajú tvorcovia týchto opravných utilít. Navyše každý používateľ sa stretol s istým poklesom výkonu systému počas jeho používania. Pri Linuxe pracujú ako bežní alebo privilegovaní používatelia, čo stále zamedzuje prístup k systémovým súborom. Navyše zadávanie hesla pri inštalácii programov používateľa môže odradiť a rozmyslí si, či daný softvér vôbec bude inštalovať. Preto sa viac využívajú bezpečnostné medzery v aplikáciách, pluginoch prehliadačov a presmerovania na škodlivé stránky.