S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Budeme zakopávať drevo do podzemných trezorov?

2

Stromy počas svojej životnosti absorbujú veľké množstvo oxidu uhličitého. No keď odumrú a zhnijú, všetok uhlík sa vráti zasa do vzduchu. Niekoľko výskumníkov preto navrhlo zakopať mŕtve stromy pod zem v takzvaných trezoroch na drevo, aby sa izoloval uhlík v biomase. Výskumníci v časopise Science uvádzajú, že našli strom pochovaný v hline, ktorý časom veľmi málo degradoval. Objav naznačuje, že je možné skladovať biomasu, pokiaľ sa podarí vytvoriť správne prostredie.

Ťažba a skladovanie dreva v trezoroch by umožnili uložiť počas jedného alebo dvoch desaťročí 2 až 10 gigaton oxidu uhličitého ročne. Dolná hranica tohto rozsahu sa dá dosiahnuť ukladaním v súčasnosti nevyužívaného drevného odpadu. Horná hranica by si vyžadovala pestovanie, ťažbu a zakopávanie celých lesov, teda rozsiahle lesné hospodárstvo. Nebolo by však lepšie nájsť spôsoby, ako použiť toto drevo na stavby alebo iné nové aplikácie?

Odpoveďou je, že veľa dreva sa jednoducho nedá prakticky použiť. Ide napríklad o zvyšky dreva po požiaroch alebo odpadové drevo, ktoré nie sú vhodné alebo sú príliš vzdialené na ekonomické využitie. A na konci životnosti sa môže pochovať aj drevený stavebný odpad. Trezory na drevo by boli oveľa lacnejším spôsobom zachytávania uhlíka ako priame zachytávanie oxidu uhličitého vo vzduchu alebo v oceánoch.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

„Ako hybridné prírodné inžinierske riešenie sú trezory na drevo jednoduché, praktické a s nízkymi nákladmi, po optimalizácii nižšími ako 100 dolárov za tonu oxidu uhličitého,“ hovorí Ning Zeng, klimatický vedec z Marylandskej univerzity. Na správne fungovanie je kľúčové, ako je drevo zakopané, aby sa jednoducho nerozložilo v pôde. Cieľom je, aby drevo zostalo pochované bez rozkladu viac ako 1000 rokov.

Starobylý kmeň východného červeného cédra, ktorý výskumníci našli zakopaný asi 2 metre pod povrchom, stratil po takmer 3775 rokoch menej ako 5 % uhlíka. Jeho bunková štruktúra zostala takmer neporušená. To pomohlo výskumníkom identifikovať podmienky potrebné na sekvestráciu uhlíka stromom. Uvedomili si, že kľúčom k trezoru na drevo je pôda bohatá na íl s veľmi nízkou priepustnosťou. To vytvára prostredie ochudobnené o kyslík a znižuje počet chrobákov a húb, ktoré sa k nemu môžu dostať.

Zdroj: anthropocenemagazine.org.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Perfiš reakcia na: Budeme zakopávať drevo do podzemných trezorov?

8.11.2024 22:11
Výborný nápad. Len mi chýba informácia ako dlho bude rásť drevo, ktoré po zakopaní nahradí jeden kilogram ropy alebo uhlia ktoré stále spaľujeme. A koľko kilogramov fosílnych palív budeme potrebovať na zakopanie jedného kilogramu dreva.
Reagovať

Škoda reakcia na: Budeme zakopávať drevo do podzemných trezorov?

8.11.2024 15:11
Ja by som bol za to, keby sa z toho dreva dala vypáliť drevená pálenka. Tá sa skladuje oveľa ľahšie, v Parlamente by ňou mohli naplniť bufet a bol by to tak zvaný pitný bazén.

Aspoň by parlament škodil menej.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať